Arsenal Londonning 'Community Shield' uchrashuvida Manchester City ustidan 3:0 hisobida g'alaba qozonib, Premier League chempionlik himoyasi oldidan o'z kuchini namoyish etdi.
Mikel Arteta jamoasi Angliya futbol mavsumining an'anaviy ochilish o'yinida uzoq kutilgan chempionlik tituli ularning muvaffaqiyatga bo'lgan ishtiyoqini so'ndirmaganini isbotlash imkoniyatidan foydalandi.
Yakshanba kuni o'yinning 24-sekundidayoq 'To'pchilar' yangi City bosh murabbiyi Enso Mareskaga chempionlar bilan tenglashish uchun qanday standart talab qilinishini ko'rsatdi. Rikkardo Kalafiorining tezkor goli birinchi bo'limda Kay Havertsning aniq zarbasi bilan davom etdi.
Arsenal o'zining mashhur intensivligi bilan beparvo Cityni bosib, ikkinchi bo'limda Martin Odegaard ham gol urib, yirik g'alabani yakunladi. Uelsning Kardiff shahridagi Principality stadionida bo'lib o'tgan o'yin Artetaga yozgi transferlarni namoyish etish imkonini ham berdi.
Nyukasldan 75 million funt sterlingga ($101 million) sotib olingan Bruno Gimaraes yarim himoyada osonlik bilan o'rnashdi, Klub Brugge'dan 34 million funtga ($46 million) jalb qilingan Kristos Tzolis esa ikkita golli uzatmani o'z ichiga olgan jonli o'yin ko'rsatdi.
Shimoliy Londonliklar 2004-05 yilgi mavsumdan beri birinchi marta chempion sifatida mavsumni boshlaydilar. 1930-yillardan beri birinchi marta ketma-ket Angliya chempionligini qo'lga kiritish uchun favorit deb topilgan Arsenal Premier Leaguening yetakchi kuchiga aylanishga tayyor ko'rinmoqda.
Ularning jonli 'Community Shield' o'yini 21-avgust kuni Londonning Emirates stadionida ko'tarilgan Koventriga qarshi Premier League mavsumining ochilish o'yinidan oldin mukammal tayyorgarlik bo'ldi. Bu Mareska uchun tushkunlikka soluvchi uyg'otuvchi qo'ng'iroq bo'ldi, chunki u Arsenal uning chayqalayotgan jamoasiga qaraganda ancha dinamik va uyg'un ko'rinishini payqadi.
Pep Gvardiola Manchesterdagi shonli o'n yilligida 20 ta kubokni qo'lga kiritdi, shu jumladan xayrlashuv mavsumida Angliya kubogi va Liga kubogini ham, ammo City 2024-yildan beri chempionlikni qo'lga kiritmagan va o'tgan mavsumda Arsenal'dan 7 ochko ortda qolib, ikkinchi o'rinni egallagan edi.
Yanvar oyida Chelseani tark etgach, Gvardiolaning vorisi etib tanlangan Mareska endi Arsenal bilan farqni yopish uchun katta kuch kerakligini biladi. Arteta o'yinchilari hali ham kuboklarga "och" ekaniga ishonadi, may oyida Parij Sen-Jermenga qarshi Chempionlar Ligasi finalidagi mag'lubiyat esa bu mavsum uchun motivatsiya bo'lib xizmat qilmoqda.
O'yindan so'ng Odegaard: "Biz kubok bilan boshlashni xohladik va shunday qildik. Biz ajoyib futbol o'ynadik. Men ko'proq gol urishni xohlayman va bu yaxshi boshlanish", dedi.

Лондонский «Арсенал» одержал уверенную победу над «Манчестер Сити» в матче за Суперкубок Англии (Community Shield) со счетом 3:0, продемонстрировав серьезные амбиции перед защитой титула чемпиона Премьер-лиги.
Команда Микеля Артеты использовала традиционный матч-открытие английского футбольного сезона, чтобы доказать, что долгожданный чемпионский титул не утолил их жажду успеха. Уже на 24-й секунде воскресного матча «канониры» показали новому наставнику «Сити» Энцо Мареске, какой уровень требуется для конкуренции с чемпионами.
Быстрый гол Риккардо Калафьори был дополнен точным ударом головой Кая Хавертца перед перерывом. «Арсенал» подавил небрежного соперника своей фирменной интенсивностью, а после перерыва Мартин Эдегор забил третий мяч, оформив разгромную победу.
Матч на стадионе «Принсипалити» в Кардиффе (Уэльс) также позволил Артете продемонстрировать новичков клуба. Бруно Гимараэс, купленный у «Ньюкасла» за 75 миллионов фунтов (101 миллион долларов), легко вписался в полузащиту, а Кристос Цолис, приобретенный у «Брюгге» за 34 миллиона фунтов (46 миллионов долларов), отметился активной игрой и двумя голевыми передачами.
Северолондонцы впервые с сезона 2004/05 начинают кампанию в статусе действующих чемпионов. Уже считающиеся фаворитами на завоевание первых подряд титулов чемпионов Англии с 1930-х годов, «Арсенал» выглядит готовым к длительному доминированию в Премьер-лиге.
Их яркое выступление в Суперкубке стало идеальной подготовкой к матчу открытия сезона Премьер-лиги 21 августа против вышедшего в элиту «Ковентри» на лондонском стадионе «Эмирейтс». Для Марески это стало обескураживающим пробуждением: он заметил, насколько «Арсенал» динамичнее и слаженнее по сравнению с его командой, которая выглядела разрозненно.
Пеп Гвардиола завоевал 20 трофеев за блестящее десятилетие в Манчестере, включая Кубок Англии и Кубок лиги в прощальном сезоне, но «Сити» не выигрывал титул с 2024 года и в прошлом сезоне финишировал вторым, отстав от «Арсенала» на семь очков. Мареска, назначенный преемником Гвардиолы после ухода из «Челси» в январе, теперь понимает, что для сокращения разрыва с «Арсеналом» потребуются огромные усилия.
Артета считает, что его игроки по-прежнему «голодны» до трофеев, а болезненное поражение в финале Лиги чемпионов от «Пари Сен-Жермен» в мае служит мотивацией на этот сезон. «Мы хотели начать с трофея, и мы это сделали. Мы показали отличный футбол. Я хочу забивать больше голов, и это хорошее начало», — заявил Эдегор после матча.