AQSh prezidenti Donald Tramp yakshanba kuni Janubiy Koreya bilan o‘tkaziladigan yillik harbiy mashqlarni sezilarli darajada qisqartirishni buyurganini e’lon qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu mashqlar nafaqat qimmatga tushmoqda, balki Shimoliy Koreyaga “noo‘rin va dushmanona” signal yubormoqda.
Tramp o‘zining Truth Social tarmog‘idagi sahifasida Shimoliy Koreya AQShga nisbatan “tahdid solmaydigan va hurmatli” munosabatda bo‘layotganini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, u Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen In bilan “juda yaxshi munosabatlar”ga ega.
Ayni paytda AQSh va Janubiy Koreya hafta boshida boshlanadigan yillik harbiy mashqlardan biriga tayyorgarlik ko‘rmoqda. “Ulchi Freedom Shield” deb nomlangan mashqlar 17-27 avgust kunlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Janubiy Koreya harbiylarining ma’lumotiga ko‘ra, unda 18 ming janubiy koreyalik askar ishtirok etadi.
Mashqlar doirasida dronlarga qarshi kurash, GPS signallarini buzish va kiberhujumlardan himoyalanish operatsiyalari o‘tkazilishi kutilgan edi. Bu Shimoliy Koreyaning rivojlanayotgan harbiy imkoniyatlariga moslashish uchun mo‘ljallangan.
Tramp, shuningdek, Janubiy Koreya AQShning Eronga qarshi urushida yordam berishdan bosh tortganini eslatib o‘tdi. Uning yozishicha, u Janubiy Koreya prezidentidan Eronni yadro qurolidan xoli qilish bo‘yicha qo‘shma harakatlarda ishtirok etishni so‘ragan, biroq javob “yo‘q, rahmat” bo‘lgan.
“Shuning uchun, bekor qilish uchun kech bo‘lganligi sababli, men urush kotibi Pit Xegsetga qo‘shma harbiy mashqlarni sezilarli darajada qisqartirishni buyurdim”, deb yozgan Tramp.
Bu e’lon Shimoliy Koreya yaqinda dengiz tomon ballistik raketalar otgani haqidagi xabarlardan bir necha kun o‘tib kelmoqda. Pxenyan o‘tgan hafta AQSh va Janubiy Koreyaga qarshi qat’iy choralar ko‘rish bilan tahdid qilgan va yozgi mashqlarni “urush mashqi” deb atagan.
Shimoliy Koreya AQSh-Janubiy Koreya qo‘shma harbiy mashqlarini bosqinchilikka tayyorgarlik sifatida muntazam qoralab keladi. Biroq Trampning e’lonidan so‘ng mashqlar ertasi kuni boshlanishi kerak bo‘lgani sababli, uning amalda qanday ko‘rinishda bo‘lishi noaniq.

Президент США Дональд Трамп в воскресенье объявил, что приказал Пентагону «существенно сократить» совместные военные учения с Южной Кореей. По его словам, эти ежегодные маневры не только дорогостоящи, но и «посылают сигнал, который является совершенно неуместным и враждебным» по отношению к Северной Корее, которая, как он утверждает, ведет себя «неугрожающе и уважительно» по отношению к США.
Трамп написал в своей соцсети Truth Social, что у него «очень хорошие отношения» с лидером Северной Кореи Ким Чен Ыном. Его заявление прозвучало в преддверии начала одних из двух основных ежегодных учений, которые должны были стартовать на этой неделе.
Учения под названием «Ulchi Freedom Shield» запланированы на 17-27 августа. По данным южнокорейских военных, в них должны были участвовать 18 тысяч южнокорейских солдат. Ожидалось, что маневры будут включать операции по противодействию дронам, нарушению GPS-сигналов и защите от кибератак для адаптации к меняющимся возможностям Северной Кореи.
Трамп также отметил, что Южная Корея отказалась помочь США в войне против Ирана. «Хотя это несколько не связано (?), я недавно спросил президента Южной Кореи, не хотели бы они присоединиться к нам в денуклеаризации Исламской Республики Иран, и они ответили: „Нет, спасибо!“», — написал он.
«Поэтому, учитывая, что отменять уже поздно, я приказал военному министру Питу Хегсету существенно сократить совместные военные учения!» — добавил Трамп.
Это заявление прозвучало через несколько дней после того, как Северная Корея, по сообщениям, запустила баллистические ракеты в сторону моря. Пхеньян на прошлой неделе пригрозил решительными шагами против США и Южной Кореи и назвал летние учения «репетицией войны».
Северная Корея регулярно осуждает совместные военные учения США и Южной Кореи как генеральную репетицию вторжения. Однако неясно, как будет выглядеть объявление Трампа на практике, поскольку учения должны были начаться уже на следующий день.