Sudda Kaliforniya, Kentukki, Kolorado va Nyu-Jersi shtatlari birinchi bo'lib o'z dalillarini taqdim etadi. Bosh prokurorlarning ta'kidlashicha, Meta platformalari o'smirlarda qaramlikni keltirib chiqaradigan tarzda ishlab chiqilgan, foydalanuvchilarning yoshini tekshirmaydi va ota-ona nazoratini chetlab o'tishga undaydi.
Da'vogarlar suddan Meta platformalarida o'zgarishlar kiritishni talab qilmoqda: ota-ona tomonidan yoshni tasdiqlash, algoritmlarni o'zgartirish, filtrlar va "yo'qolib ketuvchi" xabarlarni olib tashlash. Meta esa barcha ayblovlarni rad etadi.
Sud jarayoni taxminan yetti hafta davom etadi. Meta bosh direktori Mark Sukerberg va Instagram rahbari guvoh sifatida so'roq qilinishi kutilmoqda. Bu yilning ikkinchi marta Sukerberg sudga kelishi bo'ladi - fevral oyida u Los-Anjelesda shunga o'xshash ishda ishtirok etgan edi.
London Iqtisodiyot maktabi professori Sonya Livingstonning fikricha, Meta biznes modelini butunlay o'zgartirmaydi, lekin muammoni kamaytirish uchun ba'zi qadamlar qo'yadi. 5Rights Foundation tashkiloti esa bunday sudlar texnologik kompaniyalar amaliyotini o'zgartirishi mumkinligini, ammo qat'iy qoidalar va katta jarimalar zarurligini ta'kidlaydi.
Bu Meta'ga qarshi AQShdagi yagona ish emas. Nyu-Meksiko shtati sudi avvalroq kompaniyani 567 million dollar to'lashga majbur qilgan edi. Yana 14 shtat 2027-yil fevralida alohida sud jarayonini boshlaydi.
Yevropa Ittifoqi ham Metani bolalar xavfsizligi va raqamli xizmatlar to'g'risidagi qonunlarni buzishda ayblamoqda. Yevropa Komissiyasi o'tgan oy kompaniyani Facebook va Instagram'ni "qaramlik keltiruvchi" tarzda loyihalashtirgani uchun ogohlantirgan.
Buyuk Britaniya, Avstraliya, Braziliya va Keniyada ham shunga o'xshash choralar ko'rilmoqda. Buyuk Britaniya 16 yoshgacha bo'lganlar uchun ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlashni rejalashtirmoqda, Avstraliya esa allaqachon bunday taqiqni joriy qilgan, biroq u samarasiz bo'lib chiqdi.
Ekspertlarning fikricha, sud qarorlari ijtimoiy tarmoqlarni butunlay yo'q qilmaydi, balki ularni yanada xavfsizroq qilishga majbur qiladi. Bu esa platformalarning ko'rinishini sezilarli darajada o'zgartirishi mumkin.

Во вторник в Калифорнии начинаются предварительные слушания по крупному судебному процессу против Meta, владеющей Facebook и Instagram. Иск, поданный 29 штатами, обвиняет компанию в создании вызывающих зависимость платформ, наносящих вред психическому здоровью молодежи. В случае удовлетворения иска Meta грозит ущерб в размере 1,4 триллиона долларов.
Первыми свои аргументы представят Калифорния, Кентукки, Колорадо и Нью-Джерси. Генеральные прокуроры утверждают, что Meta разработала платформы, поощряющие аддиктивное поведение, не проверяет возраст пользователей и побуждает подростков обходить родительский контроль.
Истцы требуют обязать Meta изменить алгоритмы, внедрить проверку возраста родителями, удалить фильтры для изображений и запретить создание нескольких аккаунтов. Meta категорически отрицает все обвинения.
Судебный процесс продлится около семи недель. Ожидается, что генеральный директор Meta Марк Цукерберг и глава Instagram дадут показания. Это будет второе появление Цукерберга в суде в этом году после февральского слушания в Лос-Анджелесе.
Профессор Лондонской школы экономики Соня Ливингстон считает, что Meta вряд ли полностью изменит бизнес-модель, но предпримет шаги для снижения вреда. Организация 5Rights Foundation подчеркивает, что подобные иски могут изменить практику tech-компаний, но только при наличии четких правил и значительных штрафов.
Это не единственный иск против Meta в США. Ранее суд Нью-Мексико обязал компанию выплатить 567 миллионов долларов. Еще 14 штатов начнут отдельный процесс в феврале 2027 года.
Европейский союз также ведет расследования против Meta, обвиняя компанию в нарушении Закона о цифровых услугах. Еврокомиссия заявила, что Facebook и Instagram спроектированы как "аддиктивные" платформы.
Великобритания планирует запретить социальные сети для детей до 16 лет, Австралия уже ввела такой запрет, но он оказался неэффективным. Бразилия и Кения также принимают меры против Meta.
Эксперты полагают, что судебные решения заставят платформы реформироваться, внедрить более строгие проверки возраста и изменить дизайн, что может существенно повлиять на их внешний вид и функциональность.