Massachusets shtatida uch farzandini o'ldirishda ayblanayotgan Lindsay Clancy ishi bo'yicha sud jarayoni yakunlandi. Hakamlar hay'ati to'qqiz ayol va uch erkakdan iborat bo'lib, ular besh hafta davom etgan sud majlislarida dalillarni tinglab, hukm chiqarish uchun birinchi kunini yakunladilar. Ular juma kuni muhokamani davom ettiradilar.
Clancy o'zining uch farzandini - sakkiz oylik, ikki yoshli va besh yoshli bolalarini uyida sport lentalari bilan bo'g'ib o'ldirganini tan oladi. Ammo uning himoyachilari, u tug'ruqdan keyingi psixoz (postpartum psychosis) bilan og'riganini va bu holatda o'z qilmishini anglamaganini ta'kidlamoqda. Ayblov tarafi esa uning qasddan va oldindan rejalashtirilgan qotillik qilganini isbotlashga harakat qilmoqda.
Sud jarayoni butun mamlakat e'tiborini tortdi. Clancyning himoyachisi Kevin Reddington o'z nutqida: "Bu yosh ayol o'z bolalarini o'ldirishda aybdor emas, chunki u kasallik va nuqsondan aziyat chekkan", dedi. U, shuningdek, prokurorlar buning aksini isbotlay olmaydilar, deb hisoblaydi.
Prokuror Jennifer Sprague esa Clancyning ruhiy kasalligi borligini inkor etmadi, lekin u o'sha paytda yaxshi va yomonni farqlay olganini ta'kidladi. "Bu tizim yoki DSM emas, balki uning o'zi bolalarini bo'g'ib o'ldirgan", dedi u. Sprague, shuningdek, Clancy shifokorlardan bolalariga zarar yetkazish fikrlarini yashirganini aytdi.
Agar hakamlar hay'ati Clancyni birinchi darajali qotillikda aybdor deb topsa, u umrbod qamoq jazosiga hukm qilinadi. Ikkinchi darajali qotillik yoki majburiy qotillikda aybdor bo'lsa, qamoq muddati kamroq bo'ladi. Agar u aqlsizlik sababli aybsiz deb topilsa, u psixiatrik shifoxonaga yuboriladi va u erda umrining oxirigacha qolishi mumkin.
Postpartum psixoz - bu tug'ruqdan keyin ayollarda uchraydigan kam uchraydigan, ammo jiddiy ruhiy kasallik. Buyuk Britaniya Milliy Sog'liqni Saqlash Xizmati (NHS) uni tibbiy favqulodda holat sifatida davolash kerakligini ta'kidlaydi. Sud jarayoni bu kasallikka jamoatchilik e'tiborini qaratdi.

В штате Массачусетс завершился судебный процесс по делу Линдси Клэнси, обвиняемой в убийстве троих своих детей. Жюри присяжных, состоящее из девяти женщин и трех мужчин, завершило первый день совещаний в четверг и вернется к обсуждению в пятницу. В течение пяти недель процесс приковывал внимание всей страны.
Клэнси признает, что убила своих детей — восьмимесячную дочь, двухлетнего и пятилетнего сыновей — с помощью эластичных лент в их доме, а затем пыталась покончить с собой, выпрыгнув из окна. Ее адвокаты утверждают, что она страдала послеродовым психозом и не осознавала своих действий. Прокуратура настаивает на том, что убийство было преднамеренным и спланированным.
Адвокат защиты Кевин Реддингтон в заключительной речи заявил: «Эта молодая женщина не виновна в убийстве своих детей, потому что она страдала от болезни и дефекта». Он также выразил уверенность, что прокуроры не смогут доказать обратное. В ходе выступления произошел напряженный момент, когда судья прервал адвоката и потребовал обращаться только к присяжным.
Прокурор Дженнифер Спрэг не оспаривала наличие психического заболевания у Клэнси, но утверждала, что подсудимая в момент убийства могла отличать добро от зла. «Не система и не DSM заставили ее задушить детей», — заявила она, ссылаясь на американский диагностический справочник психических расстройств. Спрэг также отметила, что Клэнси скрывала от врачей мысли о причинении вреда детям.
Если присяжные признают Клэнси виновной в убийстве первой степени, ей грозит пожизненное заключение без права на условно-досрочное освобождение. Признание вины в убийстве второй степени или непредумышленном убийстве повлечет за собой менее строгое наказание. В случае признания невиновной по причине невменяемости она будет направлена в психиатрическую больницу, где может остаться до конца жизни.
Послеродовой психоз — редкое, но серьезное психическое заболевание, которое может возникнуть у женщин после родов и требует неотложной медицинской помощи. Этот случай привлек внимание к проблеме послеродовых психических расстройств в США.