Norvegiya qirollik saroyi qirol Xarald Vning kasalxonadagi ahvoli “juda og‘ir” deb baholanayotganini ma’lum qilganidan so‘ng, Oslo aholisi saroy oldiga gul qo‘yib, qirolga hurmat bajo keltirmoqda.
Qirolning rafiqasi qirolicha Sonja va o‘g‘li valiahd shahzoda Xokon boshqa oila a’zolari bilan Oslo universitet kasalxonasida qirolning yonida bo‘lib, barcha rasmiy tadbirlarni bekor qilishgan. Ular kasalxonada bir necha soat qolishgan, kechqurun esa Xokon valiahd malika Mette-Marit bilan yana qaytib kelgan.
89 yoshli qirol kamdan-kam uchraydigan qon kasalligi – gemolitik anemiya tufayli 10 kundan beri kasalxonada davolanmoqda. Payshanba kuni kechqurun saroy uning ahvoli o‘zgarmaganini ma’lum qilgan edi.
1991 yildan beri taxtda o‘tirgan qirol Xarald Yevropaning eng keksa davlat rahbari hisoblanadi. 53 yoshli valiahd shahzoda Xokon otasi kasallik ta’tilida bo‘lgan davrda regent sifatida faoliyat yuritmoqda.
So‘nggi haftalarda qirol gemolitik anemiya uchun kortizon bilan davolanmoqda. Bu kasallik qizil qon tanachalari sonining kamayishiga olib keladi, bu esa charchoq va nafas qisilishiga sabab bo‘ladi.
Osloga qayg‘uli kayfiyat hukmron. Norvegiyaliklar qirollik oilasining kelish-ketishini kuzatib, kun bo‘yi saroy maydonida to‘planishdi. Norvegiya davlat televideniyesi ko‘rsatuvlar jadvalini bekor qilib, voqeani yoritishga o‘tdi.
Qirollik oilasi a’zolaridan kasalxonaga tashrif buyurganlar orasida valiahd malika Mette-Marit, uning o‘g‘li Marius Borg Xyubi ham bor. Xyubi zo‘rlash bo‘yicha sudlangan va hukm ustidan apellyatsiya bergan, shu sababli uy qamog‘ida. Shuningdek, qirolning singlisi malika Astrid, valiahd shahzoda va Mette-Maritning farzandlari malika Ingrid Aleksandra va shahzoda Sverre Magnus ham kasalxonaga tashrif buyurishdi.
Bosh vazir Yonas Gahr Støre Germaniyaga rejalashtirilgan safarini bekor qildi, u kantsler Fridrix Merts bilan uchrashishi kutilayotgan edi. U o‘z bayonotida: “Butun xalq biz bilan birga qirol va qirollik oilasiga iliq tilaklar yo‘llamoqda”, dedi.
Qirol so‘nggi yillarda bir necha bor sog‘lig‘i bilan bog‘liq muammolarga duch kelgan va bu uning qirollik vazifalarini qisqartirishga majbur qilgan. 2024 yilda Malayziyada dam olish chog‘ida kasal bo‘lib qolganidan keyin unga yurak stimulyatori o‘rnatilgan edi.
Norvegiya qirollik oilasi 2026 yilda allaqachon og‘ir yilni boshdan kechirmoqda. Valiahd malika Mette-Marit 2018 yilda tashxis qo‘yilgan kam uchraydigan o‘pka fibrozi tufayli iyun oyida o‘pka transplantatsiyasini o‘tkazdi.
Transplantatsiyadan ikki kun oldin Xyubi ikki marta zo‘rlashda ayblanib, to‘rt yillik qamoq jazosiga hukm qilingan edi. U eng og‘ir ayblovlarni rad etgan va hukm ustidan apellyatsiya bergan.
Yil boshida Mette-Maritning marhum jinsiy jinoyatchi Jeffri Epsteyn bilan tez-tez aloqada bo‘lgani haqidagi hujjatlar oshkor bo‘lgan edi. Keyinchalik u Epsteyn bilan uch yillik do‘stligi uchun Norvegiya qiroli va qirolichasidan uzr so‘rab, “noto‘g‘ri qaror” qabul qilganini tan oldi va milliy televideniyeda bergan intervyusida u bilan uchrashmaganini orzu qilishini aytdi.

Жители Осло возложили цветы перед королевским дворцом после того, как королевский двор сообщил, что состояние короля Харальда V в больнице стало «крайне серьезным».
Его супруга королева Соня и сын кронпринц Хокон отменили королевские мероприятия, чтобы быть у его постели в университетской больнице Осло вместе с другими членами семьи. Они оставались там несколько часов, а вечером Хокон вернулся вместе с кронпринцессой Метте-Марит.
89-летний монарх находится в больнице уже 10 дней, получая лечение от редкого заболевания крови — гемолитической анемии. В четверг днем дворец сообщил, что его состояние не изменилось.
Король Харальд, находящийся на троне с 1991 года, является старейшим главой государства в Европе. 53-летний кронпринц Хокон, наследник норвежского престола, исполняет обязанности регента, пока его отец находится в отпуске по болезни.
В последние недели король лечился кортизоном от гемолитической анемии — состояния, при котором снижается количество красных кровяных телец, что приводит к усталости и одышке.
В Осло царило мрачное настроение: норвежцы следили за приходами и уходами королевской семьи. Толпы людей собирались на Дворцовой площади в течение всего дня, а норвежское общественное телевидение отменило свою программу, чтобы освещать эту историю.
Среди посетивших больницу были кронпринцесса Метте-Марит, прибывшая с Хоконом, а также ее сын Мариус Борг Хёйби, находящийся под домашним арестом во время апелляции на приговор за изнасилование. Сестра короля принцесса Астрид также посетила больницу вместе с детьми Хокона и Метте-Марит — принцессой Ингрид Александрой и принцем Сверре Магнусом.
Премьер-министр Йонас Гар Стёре отменил запланированную поездку в Германию, где он должен был встретиться с канцлером Фридрихом Мерцем в четверг. В своем заявлении он сказал: «Вся нация вместе с нами шлет теплые пожелания королю и остальной королевской семье».
В последние годы у короля было множество проблем со здоровьем, которые вынудили его сократить свои королевские обязанности. В 2024 году ему был установлен кардиостимулятор после того, как он заболел во время отпуска в Малайзии.
Норвежская королевская семья уже столкнулась с трудным годом в 2026-м. Кронпринцесса Метте-Марит перенесла пересадку легких в июне после того, как в 2018 году у нее была диагностирована редкая форма легочного фиброза.
Пересадка произошла через два дня после того, как Хёйби был приговорен к четырем годам тюремного заключения за два изнасилования. Он отрицал самые серьезные обвинения и собирается обжаловать приговор.
Ранее в этом году были обнародованы документы, раскрывающие частые контакты Метте-Марит с покойным сексуальным преступником Джеффри Эпштейном. Позже она извинилась перед королем и королевой Норвегии за свою трехлетнюю дружбу с Эпштейном и признала «ошибку в суждениях», добавив в интервью национальному телевидению, что сожалеет о знакомстве с ним.