Bill Clinton Qo'shma Shtatlar Vakillar Palatasining Nazorat qo'mitasida yopiq eshiklar ortida guvohlik berdi. U Jeffri Epstein bilan aloqalari haqida so'roq qilindi.
Clinton bayonotida: "Men Epstein bilan vaqt o'tkazganimda, menga shubha tug'diradigan hech narsani ko'rmadim. Agar uning voyaga yetmagan qizlar bilan jinsiy savdosi haqida bilganimda, uning samolyotida uchmasdim va politsiyaga xabar berardim" dedi.
2000-yillarning boshlarida Clinton Epsteinning samolyotida bir necha marta uchgan. Adliya vazirligi tomonidan chiqarilgan hujjatlarda Clinton bilan qizlarning fotosuratlari bor, ammo ularning yuzlari yashirilgan.
"Men hech narsani ko'rmadim va hech qanday noto'g'ri ish qilmadim" - dedi Clinton.
Guvohlik berishdan bir kun oldin uning rafiqasi Hillary Clinton ham shu qo'mitada guvohlik bergan edi. Qo'mita raisi Jeyms Comer Clintonni Adliya vazirligi tomonidan chiqarilgan fotosuratlar haqida so'roq qilishini aytdi.
Clintonlar Kongressga ishlashmaganlikda ayblanishi mumkin bo'lgan holda, guvohlik berishga rozi bo'lishdi. Ular respublikachilarni partiyaviy maqsadlar uchun bu ishni olib borishda ayblaydi.
Demokratlar qo'mitadan Donald Trumpni ham chaqirishni talab qilmoqda, chunki uning ismi Epstein bilan bog'liq hujjatlarda uchraydi.

Бывший президент США Билл Клинтон дал закрытые показания комитету по надзору Палаты представителей относительно его связей с покойным Джеффри Эпштейном.
В подготовленном заявлении Клинтон заявил: "Я не видел ничего, что вызвало бы у меня подозрения, когда я проводил время с Эпштейном. Если бы я знал о его предполагаемой торговле несовершеннолетними девушками, я не летал бы на его самолете и сообщил бы в полицию".
Клинтон несколько раз летал на самолете Эпштейна в начале 2000-х годов. Министерство юстиции опубликовало документы, включающие фотографии Клинтона с женщинами, лица которых заретушированы.
"Я ничего не видел и не сделал ничего плохого", - сказал Клинтон.
Показания проходят на следующий день после того, как его жена Хиллари Клинтон также давала показания тому же комитету. Председатель комитета Джеймс Комер заявил, что будет задавать вопросы о фотографиях, опубликованных Министерством юстиции.
Клинтоны согласились дать показания после угрозы Конгресса привлечь их к ответственности за неуважение к Конгрессу. Они обвиняют республиканцев в проведении партийного расследования.
Демократы призвали комитет также вызвать Дональда Трампа, чье имя фигурирует в документах, связанных с Эпштейном.