Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) o'z suvlari ustida Erondan kelgan dronni tutib olganini ma'lum qildi va Al Menhad aviabazasiga hujum qilingani haqidagi xabarlarni rad etdi. Bu AQSh va Eron o'rtasida iyul oyidan beri birinchi marta harbiy harakatlar qayta boshlanganidan keyin sodir bo'ldi.
Eron armiyasi bayonotida, dushanba kuni erta tongda BAA dagi Al Menhad aviabazasida joylashgan AQSh harbiy ob'ektlariga o'nlab dronlar uchirilgani aytilgan. Eron rasmiy agentliklari bu bayonotni tarqatdi.
BAA Mudofaa vazirligi X ijtimoiy tarmog'idagi bayonotida bu xabarlarni "yolg'on" deb atadi va "jamoatchilikni rasmiy manbalarga ishonishga va mish-mishlar yoki noto'g'ri ma'lumotlarni tarqatishdan saqlanishga" chaqirdi. Keyinroq vazirlik BAA havo kuchlari "mamlakat hududiy suvlari ustida, Erondan yaqinlashib kelayotgan" dronni tutib olganini ma'lum qildi.
Bu voqea AQSh va Eron o'rtasidagi tungi o'zaro hujumlardan so'ng yuz berdi, bu esa olti oydan ortiq davom etayotgan mojaroni hal qilish umidlarini yanada so'ndirdi. AQSh kuchlari yakshanba kuni Eronning Larak orolidagi ikkita raketka qurilmasini urib tushirdi, dedi AQSh rasmiysi. Eron esa Iordaniya va BAA dagi AQSh kuchlari joylashgan ikkita bazaga hujum qilgani aytilmoqda.
Iordaniyadagi zarbalar Larakka hujumni boshlash va qo'llab-quvvatlash uchun ishlatilgan AQSh bazalariga qaratilgan edi, dedi Eron Tashqi ishlar vazirligi. Eron armiyasi BAA aviabazasiga hujum Larakdagi qurbonlarga javoban AQSh kuchlari va vertolyotlari joylashgan joylarni nishonga olganini aytdi.
Eron fevral oyining oxiridan beri AQSh va Isroil Eronga qarshi urush boshlaganidan keyin ko'rfaz davlatlariga bir qator hujumlar uyushtirdi. Ammo Qatar, Saudiya Arabistoni va BAA kabi ko'rfaz ittifoqchilarining iltimosiga ko'ra, AQSh prezidenti Donald Tramp 1 avgustda harbiylarga Eronga yangi zarbalar berishni to'xtatishni buyurgan edi.
BAA prezidentining maslahatchisi Anvar Muhammad Gargash yangi keskinlashuvni qoralab, "Arab ko'rfazi davlatlari va Iordaniyani nishonga olish siyosati muvaffaqiyatsizlikka uchraganini" aytdi. "Siyosiy yechimlar vaziyatni yumshatish va Hormuz bo'g'ozida normal yuk tashishni tiklashdan boshlanishi kerak", - deya qo'shimcha qildi Gargash.
Yakshanba kungi harbiy harakatlarning qayta boshlanishi Tramp ma'muriyati Eronga va uning biznes hamkorlariga qarshi iqtisodiy bosimni kuchaytirgani va vositachilar urushni tugatish bo'yicha muzokaralarni qayta boshlashga intilayotgan bir paytda sodir bo'ldi. Ummon, Pokiston va Qatar vositachilarining yuqori martabali delegatsiyalari o'tgan hafta Tehronga tashrif buyurib, urushni tugatish bo'yicha muzokaralarni ilgari surishga harakat qilishdi.
Hormuz bo'g'izi muzokaralar davomida hal qiluvchi masala bo'lib qolmoqda. O'tgan hafta Tramp bo'g'ozning xalqaro suvlaridagi barcha minalar portlatilgan yoki olib tashlanganini va Eronga yangi minalar qo'yadigan har qanday kema yo'q qilinishi haqida ogohlantirilganini aytdi. Tramp bo'g'oz ochiqligini bir necha bor ta'kidlagan bo'lsa-da, Eron Islom Inqilobi Qo'riqchilari Korpusi bu bayonotlarni "ochiq yolg'on" deb atadi va bo'g'oz Erondan ruxsatisiz o'tadigan kemalar uchun yopiqligini yana bir bor ta'kidladi. Urushdan oldin bu suv yo'li jahon xom neft va suyultirilgan gaz yuklarining deyarli beshdan birini tashigan.

Объединенные Арабские Эмираты заявили, что перехватили беспилотник, приближавшийся из Ирана над их водами, и опровергли сообщения об атаке на авиабазу Аль-Менхад. Это произошло после того, как США и Иран возобновили враждебные действия впервые с июля.
Армия Ирана в заявлении, процитированном иранскими информационными агентствами, сообщила, что десятки беспилотников были запущены по объектам американских военных на авиабазе Аль-Менхад в ОАЭ рано утром в понедельник.
Министерство обороны ОАЭ в заявлении в X в понедельник назвало эти сообщения "ложными" и "призвало общественность полагаться на официальные источники и воздерживаться от распространения слухов или неточной информации". Позже министерство сообщило, что ВВС ОАЭ перехватили беспилотник "над территориальными водами страны, приближавшийся из Ирана".
Инцидент произошел после того, как США и Иран обменялись ударами в ночь на воскресенье, что еще больше подорвало надежды на урегулирование конфликта, длящегося более шести месяцев. Американские силы в воскресенье нанесли удары по двум иранским пусковым установкам на иранском острове Ларак, примерно в 660 км к востоку от острова Харк, сообщил американский чиновник. Иран, по данным иранских СМИ, ответил атаками на две базы, используемые американскими силами в Иордании, и на авиабазу Аль-Менхад в ОАЭ.
Удары по Иордании были нацелены на базы США, использовавшиеся для запуска и поддержки атаки на Ларак, заявило министерство иностранных дел Ирана. Иранская армия сообщила, что атака беспилотников на авиабазу ОАЭ была направлена на объекты, где были размещены американские силы и вертолеты, в ответ на потери на Лараке.
Иран совершил волну атак на страны Персидского залива с тех пор, как США и Израиль начали войну против Ирана в конце февраля. Но по настоянию союзников по заливу - Катара, Саудовской Аравии и ОАЭ - президент США Дональд Трамп 1 августа заявил, что прикажет военным воздержаться от новых ударов по Ирану.
Советник президента ОАЭ Анвар Мохаммед Гаргаш осудил новую эскалацию, заявив, что "политика нацеливания на арабские государства залива и Иорданию оказалась провальной". "Политические решения должны начинаться с деэскалации и восстановления нормального судоходства через Ормузский пролив", - добавил Гаргаш.
Возобновление боевых действий в воскресенье произошло после того, как администрация Трампа усилила экономическое давление на Иран и его деловых партнеров новыми санкциями, а посредники активизировали усилия по возобновлению переговоров о потенциальной сделке по прекращению войны. Делегации высокого уровня от посредников - Омана, Пакистана и Катара - посетили Тегеран на прошлой неделе, чтобы продвинуть переговоры о прекращении войны.
Ормузский пролив остается ключевым камнем преткновения на переговорах. На прошлой неделе Трамп заявил, что все мины были взорваны или удалены из международных вод пролива, и Иран был предупрежден, что любое судно, устанавливающее новые мины, будет уничтожено. Хотя Трамп неоднократно заявлял, что Ормузский пролив открыт, Корпус стражей исламской революции Ирана назвал эти заявления "явной ложью", вновь подчеркнув, что он остается закрытым для судов без разрешения Ирана на транзит. До войны этот водный путь перевозил почти пятую часть мировых поставок сырой нефти и сжиженного природного газа.