Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) Ebola epidemiyasi mamlakat tarixidagi eng yirik avjiga chiqdi. Yangi ma'lumotlarga ko'ra, tasdiqlangan holatlar soni 6000 dan oshdi, deyarli 3000 kishi esa ushbu xavfli virusdan vafot etdi.
Hozirgi kunda Bundibugyo shtammi uchun tasdiqlangan vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas. Bu esa virusning mamlakat bo'ylab tez tarqalishiga sabab bo'lmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antonio Guterrishning ta'kidlashicha, bu epidemiya tarixdagi eng tez tarqalayotgan Ebola epidemiyasidir.
Kasallikning tez tarqalishining asosiy sabablaridan biri shundaki, yangi infektsiyalarning aksariyati kontaktlarni kuzatish tizimidan o'tmagan odamlar orasida qayd etilmoqda. Afrika Kasalliklarni Nazorat Qilish va Oldini Olish Markazlari bu holatni alohida qayd etgan.
KDR Aloqa vazirligi ijtimoiy tarmoqlarda 6041 tasdiqlangan holat, jumladan 1366 tiklanish va 2911 o'lim qayd etilganini ma'lum qildi. Yana 619 bemor izolyatsiya yoki kasalxonada davolanmoqda.
Epidemiyaga qarshi kurash bir qator qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Kasallik asosan mamlakatning sharqiy viloyatlarida tarqalgan bo'lib, u yerda aholi zich joylashgan va qurolli mojarolar, ko'chishlar hamda oldingi gumanitar muammolar tufayli vaziyat murakkab.
"Chegara bilmas shifokorlar" tashkiloti mavjud tibbiy ehtiyojlar, shuningdek aeroportlarning yopilishi va parvozlar cheklovlari tibbiy yordam ko'rsatishni qiyinlashtirayotganini, xodimlar, diagnostika, yo'llanmalar va ta'minot zanjirlarini buzayotganini ta'kidlamoqda.
Avgust oyi boshida tibbiyot xodimlari ish haqi to'lanmagani va og'ir mehnat sharoitlari tufayli ish tashlashgan edi. Shu bilan birga, qo'shni Ugandada 42 kun davomida yangi holat qayd etilmaganidan so'ng, mamlakat Ebola virusidan xoli deb e'lon qilindi.

Эпидемия Эболы в Демократической Республике Конго (ДРК) достигла самых высоких показателей за всю историю страны. Согласно новым данным, число подтвержденных случаев превысило 6000, а почти 3000 человек скончались от этого опасного вируса.
В настоящее время не существует одобренной вакцины или лечения от штамма Бундибугьо, который стремительно распространяется по стране. По словам Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, нынешняя эпидемия является «самой быстро распространяющейся эпидемией Эболы за всю историю наблюдений».
Одной из причин быстрого распространения является то, что многие новые случаи инфицирования происходят среди людей, не охваченных отслеживанием контактов, как отмечают в Африканских центрах по контролю и профилактике заболеваний.
Министерство коммуникаций ДРК сообщило в социальных сетях, что подтверждено 6041 случай, «включая 1366 выздоровевших и 2911 смертей. Еще 619 пациентов находятся в изоляции или госпитализированы».
Борьба с эпидемией сталкивается с рядом проблем: случаи в основном сосредоточены в восточных провинциях ДРК, где густонаселенные районы страдают от небезопасности, связанной с вооруженными конфликтами, перемещениями населения и существующими гуманитарными проблемами.
Медицинская благотворительная организация «Врачи без границ» отмечает, что существующие потребности в здравоохранении, а также закрытие аэропортов и ограничения на полеты осложняют оказание медицинской помощи, нарушая поток персонала, диагностику, направления и цепочки поставок.
В начале августа медицинские работники объявили забастовку в знак протеста против невыплаты заработной платы и ужасных условий труда. В то же время Уганда была объявлена свободной от вируса Эбола после того, как в течение 42 дней не было зарегистрировано ни одного нового случая.