39 yoshli Messi, barcha davrlarning eng buyuk futbolchisi sifatida tan olingan, 2022-yilda Qatarda bo'lib o'tgan jahon chempionatida Argentina bilan g'olib chiqib, mamlakatga 1986-yildan beri ilk bor chempionlikni olib kelgandi.
2026-yilgi jahon chempionati, Messining so'nggi jahon chempionati bo'lib, Argentina Ispaniyaga finalda yutqazib, umidsizlikka uchragandi. Bu mag'lubiyat Messining xalqaro faoliyatidagi so'nggi nuqta bo'ldi.
"Bu qaror mening qalbimni chuqur og'ritdi va hali ham og'ritmoqda", deb yozdi Messi Instagram sahifasida. U Ispaniyaga qarshi finaldagi mag'lubiyatdan ikki kun o'tib, terma jamoadagi faoliyatini yakunlash haqidagi xabarni yozganini qo'shimcha qildi.
"Ammo men bu to'g'ri vaqt ekanligini tushunaman", deb qo'shimcha qildi u. Messi har doim bor kuchini berganini, nafaqat so'nggi yillarda, balki butun faoliyati davomida Argentina muxlislariga quvonch ulashishni va ularni futbol orqali faxrlantirishni xohlaganini aytdi.
"Men sizlarga — jamoadoshlarim bilan birga — bir vaqtlar faqat orzu qilgan lahzalarni taqdim etganimdan xotirjamlik va g'urur bilan ketaman", deb yozgan Argentina afsonasi, so'ngida "Vamos, Argentina!" deb yakunlagan.
Messi mamlakat tarixidagi eng ko'p o'yin o'tkazgan futbolchi bo'lib, 207 ta o'yinda maydonga tushgan va 125 ta gol urgan — bu ham rekord hisoblanadi. Uning sardorligida Argentina 2021 va 2024-yillarda Amerika Kubogini ham qo'lga kiritgan.
Uning klubdagi faoliyati hozirgi jamoasi "Inter Mayami"da davom etadi, u bilan 2028-yilgi MLS mavsumi oxirigacha shartnomasi bor. Ammo avgust oyida otasi Xorxe vafot etganidan so'ng, u futbol o'ynashni "ko'p vaqt" davom ettirishga "jiddiy shubhalar" borligini aytgan edi.
Hujumchi 2023-yilda PSJdan Amerika jamoasiga o'tgan edi. Undan oldin u Ispaniyaning "Barselona" klubida 15 yil o'ynab, to'rt marta UEFA Chempionlar Ligasi va o'n marta Ispaniya chempionatida g'olib chiqqan.
"Barselona"da qolishni xohlaganiga qaramay, klub moliyaviy cheklovlar tufayli uni saqlab qola olmadi, bu esa Qatariy homiyligidagi PSJga o'tishiga sabab bo'ldi. U yerda ikki yil o'ynab, ikkita liga chempionligini qo'lga kiritdi, keyin Mayamiga yo'l oldi.

Легендарный аргентинский футболист Лионель Месси в понедельник объявил о завершении выступлений за национальную сборную. Это решение вызвало широкий резонанс во всем футбольном мире.
39-летний Месси, считающийся одним из величайших игроков всех времен, привел Аргентину к победе на чемпионате мира 2022 года в Катаре, впервые с 1986 года вернув титул на родину.
Чемпионат мира 2026 года, последний для Месси, завершился разочарованием для Аргентины после поражения от Испании в финале. Это поражение стало финальной точкой в международной карьере Месси.
«Это решение причинило и до сих пор причиняет глубокую боль моей душе», — написал Месси в своем Instagram-аккаунте. Он добавил, что написал прощальное сообщение через два дня после поражения в финале чемпионата мира от Испании.
«Но я понимаю, что сейчас подходящее время», — добавил он. Месси заявил, что всегда выкладывался полностью, не только в последние годы, и хотел приносить радость болельщикам Аргентины и заставлять их «гордиться тем, что они аргентинцы, через футбол».
«Я ухожу со спокойной душой и гордостью за то, что подарил вам — вместе с товарищами по команде — моменты, о которых мы когда-то только мечтали», — написал аргентинский легендарный игрок, завершив послание словами «Вперед, Аргентина!».
Месси является рекордсменом сборной по количеству матчей — 207 игр, в которых он забил 125 голов, что также является рекордом. Под его капитанством Аргентина также выиграла Кубок Америки в 2021 и 2024 годах.
Его клубная карьера продолжится в нынешней команде «Интер Майами», с которой у него контракт до конца сезона MLS 2028 года. Однако после смерти отца Хорхе в августе он выразил «серьезные сомнения» в том, что продолжит играть в футбол «намного дольше».
Нападающий перешел в американский клуб в 2023 году из ПСЖ после 15-летней карьеры в испанской «Барселоне», с которой он четыре раза выигрывал Лигу чемпионов УЕФА и десять раз становился чемпионом Испании.
Несмотря на желание остаться в «Барселоне», клуб не смог позволить себе сохранить его из-за финансовых ограничений, что привело к переходу в катарский ПСЖ, где он провел два года, выиграв два титула чемпиона лиги, а затем переехал в Майами.