AQSh Oliy sudi, 5-4 ovoz bilan, Oq uyning Sharqiy qanotida $400 millionlik ballar zali qurilishini davom ettirishga ruxsat berdi. Bu qaror Prezident Donald Trampning keng vakolatlarini namoyish etib, poytaxtni o'z qiyofasida qayta qurishga urinishlarida muhim g'alaba bo'ldi.
Sudning asosiy qarori vaqtinchalik buyruqni almashtirdi, biroq Bosh sudya Jon Roberts keskin e'tiroz bildirib, loyihani "ehtimol qonunga xilof" deb atadi va Kongress tomonidan tasdiqlanmaganini ta'kidladi. Robertsning fikricha, bu qaror hokimiyatlar bo'linishi tamoyiliga zid.
Ko'pchilik sudyalar loyihaning qonuniyligini hal qilmadilar, lekin tarixiy obidalarni saqlash bo'yicha guruhning da'vosini ko'rib chiqish huquqiga ega emasligini topdilar. Ular, shuningdek, hukumatning milliy xavfsizlik bilan bog'liq dalillarini ham hisobga oldilar.
Ish quyi sudlarga qaytariladi, ammo hujjatlarga ko'ra, loyihaning asosiy qismlari bir necha oy ichida tugallanishi mumkin. Tramp ma'muriyati federal sudlarning qurilishni to'xtatish haqidagi qarorlaridan so'ng Oliy sudga murojaat qilgan edi.
Milliy Tarixiy Obidalarni Saqlash Jamg'armasi da'vosida Trampning loyihani amalga oshirish uchun bir tomonlama vakolati yo'qligi ta'kidlangan. Jamg'arma advokatlari Oq uyni qurilishni tezlashtirish orqali "sudlardan o'zib ketishga" urinishda aybladi.
Quyi sudlarda Tramp ma'muriyati prezidentning Oq uy va boshqa federal binolarni ta'mirlash bo'yicha to'liq vakolatiga ega ekanligini da'vo qildi. Hukumat advokatlari loyihani milliy xavfsizlik tufayli tugatish zarurligini ta'kidladilar, garchi bu dastlabki e'lonlarda asosiy sabab sifatida ko'rsatilmagan bo'lsa ham.
Hujjatlarga ko'ra, qurilish maydoni 8,400 kvadrat metrni tashkil etadi, ishchilar kuniga 20 soat ishlamoqda. Ramka noyabrda, fasad esa aprelda tugallanishi kutilmoqda, to'liq yakunlash 2028-yil avgustga mo'ljallangan.
Sharqiy qanotda birinchi xonimning idoralari va Oq uy kinoteatri joylashgan edi. Bino 1902-yilda Teodor Ruzvelt davrida qurilgan va 1942-yilda Franklin Ruzvelt davrida kengaytirilgan.

Верховный суд США раздельным голосованием (5-4) разрешил администрации Белого дома продолжить строительство бального зала стоимостью 400 миллионов долларов, пока продолжаются судебные разбирательства. Это стало победой президента Дональда Трампа, который демонстрирует беспрецедентную исполнительную власть и перестраивает столицу под свой образ.
Это решение заменяет временный приказ, который ранее позволял строительство, но главный судья Джон Робертс выразил решительное несогласие, назвав проект «вероятно незаконным», поскольку он не был одобрен Конгрессом. Робертс заявил: «Сегодняшнее решение — не победа разделения властей». К его мнению присоединились три либеральных судьи.
Большинство судей не стали оценивать законность проекта, но постановили, что группа по сохранению исторического наследия, вероятно, не имеет юридического права оспаривать его. В решении также упоминаются соображения национальной безопасности, которые, по словам правительства, проект должен обеспечить.
Дело вернется в нижестоящие суды, но согласно документам, ключевые части проекта могут быть завершены в течение нескольких месяцев — это быстрый срок по сравнению с обычными судебными процессами. Администрация Трампа обратилась в Верховный суд после того, как федеральные суды постановили остановить строительство из-за отсутствия одобрения Конгресса.
Национальный фонд сохранения исторического наследия подал иск, утверждая, что у Трампа нет односторонних полномочий на проведение работ, включая снос Восточного крыла. Адвокаты группы обвинили Белый дом в попытке «обогнать суды», ускоряя строительство.
В нижестоящих судах администрация Трампа утверждала, что президент обладает полной властью над реновацией Белого дома и других федеральных зданий. Правительственные юристы заявили, что проект должен быть завершен из-за угроз национальной безопасности, хотя изначально эти причины не упоминались, когда Трамп объявлял о работах и говорил, что они будут финансироваться за счет частных пожертвований.
Согласно документам, строительство ведется на площади 8 400 квадратных метров, рабочие трудятся по 20 часов в день. Каркас здания планируется завершить в ноябре, фасад — к апрелю, а полное завершение ожидается к августу 2028 года.
Снесенное Восточное крыло ранее вмещало офисы первой леди и кинозал Белого дома. Здание было построено в 1902 году при Теодоре Рузвельте и значительно расширено в 1942 году при Франклине Рузвельте.