Eron Prezidenti Masud Pezeshkian, Qo'shma Shtatlar iyun oyida imzolangan va urushni tugatishga qaratilgan oraliq kelishuv shartlariga qaytsa, Eron ham darhol javob qaytarishga tayyorligini ma'lum qildi. U bu bayonotni Qirg'izistonning Bishkek shahrida bo'lib o'tgan Shanxay Hamkorlik Tashkiloti (ShHT) sammitida, AQSh va Eron o'rtasidagi deyarli bir oylik tanaffusdan keyingi birinchi o'zaro otishmalardan bir kun o'tib aytdi.
AQSh kuchlari Larak oroliga hujum qilgan, bunga javoban Eron Iordaniyadagi ikkita AQSh harbiy bazasiga zarba bergan. Pezeshkian, Eron rasmiy axborot agentligi IRNAga tayanib, "Agar AQSh o'z majburiyatlariga qaytsa, Eron Islom Respublikasi darhol javob beradi", dedi.
Iyun oyi o'rtalarida Eron va AQSh Pokiston va Qatar vositachiligida memorandum tuzib, unda o't ochishni to'xtatish muddatini uzaytirish va urushni tugatish bo'yicha 60 kunlik muzokaralar boshlash nazarda tutilgan edi. Urush fevral oyining 28-kunida AQSh va Isroilning Tehronga hujumlari bilan boshlangan.
Memorandum shartlariga ko'ra, Eron Hormuz bo'g'ozini minalardan tozalashga va kemalar o'tishiga ruxsat berishga, AQSh esa dengiz blokadasini tugatishga, sanksiyalarni bekor qilishga, Eron neft eksportiga ruxsat berishga va rekonstruksiya paketi ustida ishlashni boshlashga rozi bo'lgan. Biroq, o't ochishni to'xtatish bir necha hafta ichida buzildi va tomonlar yana o'zaro zarbalar almashdi.
Pezeshkian, AQShning memorandumga sodiqligi ikki haftadan kam davom etganini va uning ortiqcha talablari davom etayotganini ta'kidladi. Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Bag'oiy ham AQShni va'dalarini buzishda aybladi.
Pokiston tashqi ishlar vaziri Ishoq Dor memorandumning samimiy ijrosi urushni tugatishning yagona yo'li ekanini aytdi. Qatar tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Majid al-Ansoriy esa mintaqada keskinlikning kuchayishi hech kimning manfaatiga emasligini va Qatar tinch yechim topish uchun barcha tomonlar bilan ishlayotganini bildirdi.

Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что Тегеран готов немедленно вернуться к условиям промежуточного соглашения, достигнутого с США в июне и направленного на прекращение войны, если Вашингтон сделает то же самое. Это заявление прозвучало на саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Бишкеке, Кыргызстан, во вторник, на следующий день после первого за почти месяц обмена ударами между США и Ираном.
Силы США атаковали остров Ларак, что вызвало ответный удар Ирана по двум авиабазам, используемым американскими войсками в Иордании. Пезешкиан, по сообщению иранского государственного агентства IRNA, подчеркнул: "Я заявляю четко: если США вернутся к своим обязательствам по меморандуму, Исламская Республика Иран немедленно ответит взаимностью".
В середине июня Иран и США подписали меморандум, заключенный при посредничестве Пакистана и Катара, который предусматривал продление режима прекращения огня и начало 60-дневного периода переговоров, направленных на завершение войны, начавшейся с ударов США и Израиля по Тегерану 28 февраля.
По условиям меморандума, Иран обязался очистить Ормузский пролив от мин и обеспечить проход судов, а США — прекратить морскую блокаду, снять санкции, выдать разрешения на экспорт иранской нефти и начать работу над пакетом восстановления. Однако режим прекращения огня рухнул в течение нескольких недель, и стороны вновь обменялись ударами на фоне атак Ирана на коммерческие суда в проливе.
Пезешкиан отметил, что приверженность США документу, подписанному президентом этой страны, продержалась менее двух недель, после чего начались чрезмерные требования и отказ от обязательств. Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи также обвинил США в нарушении обещаний.
Министр иностранных дел Пакистана Исхак Дар заявил, что "искреннее выполнение" июньского меморандума остается "единственным путем вперед" для прекращения войны. Представитель МИД Катара Маджид аль-Ансари подчеркнул, что эскалация в регионе не отвечает интересам никого, и Катар работает со всеми партнерами для достижения мирного решения и открытия Ормузского пролива.