Klub ma’lumotiga ko‘ra, MakTominay mavsumdagi ilk xalqaro tanaffusga qadar maydonga qaytolmaydi, ya’ni u oktyabrgacha o‘ynamaydi. Bu uning safga qaytishi kechikishini anglatadi.
Napoli matbuot xizmati xabariga ko‘ra, 29 yoshli futbolchi yurak aritmiyasining yengil, xavfsiz shakli aniqlangan. Shu sababli yaqin kunlarda unga PFA (pulsed field ablation) deb nomlanuvchi minimal invaziv operatsiya o‘tkaziladi.
PFA – bu yurak aritmiyasini davolashda qo‘llaniladigan zamonaviy usul bo‘lib, u kam shikast yetkazadi. MakTominay 2025-yilda Napoli bilan chempionlikni qo‘lga kiritganida Serie Aning eng qimmat futbolchisi deb topilgan edi.
U shuningdek, bu yilgi jahon chempionatida Shotlandiya terma jamoasi safida o‘ynagan va so‘nggi “Oltin to‘p” mukofotiga da’vogarlar ro‘yxatiga kiritilgan. Yakshanba kuni “Komo”ga qarshi o‘yinda (2:1 hisobida mag‘lubiyat) u ikkinchi bo‘limda maydonni tark etgan edi.
MakTominay “Manchester Yunayted” yoshlar akademiyasi bitiruvchisi bo‘lib, u yerda Aleks Fergyuson davrida shogird bo‘lgan. U Shotlandiya terma jamoasida 73 ta o‘yin o‘tkazib, 15 ta gol urgan.
2024-yilda u “Manchester Yunayted”ning asosiy jamoasida yetti mavsum o‘ynaganidan so‘ng Napoliga transfer qilingan.

Клуб итальянской Серии А «Наполи» объявил, что полузащитник Скотт Мактоминей перенесет хирургическую процедуру для лечения нерегулярного сердцебиения. Об этом сообщается в официальном заявлении команды.
В «Наполи» добавили, что Мактоминей выбыл до первой международной паузы в сезоне, а значит, не сыграет до октября. Это означает, что его возвращение на поле задержится.
«В связи с развитием незначительной доброкачественной аритмии Скотт Мактоминей в ближайшие дни перенесет операцию PFA (pulsed field ablation)», — говорится в заявлении клуба во вторник. PFA — это минимально инвазивная техника, используемая для лечения сердечных аритмий.
29-летний футболист был признан MVP Серии А, когда помог «Наполи» выиграть титул в 2025 году. Он также играл за Шотландию на чемпионате мира в этом году и был включен в список претендентов на последний «Золотой мяч».
Мактоминей покинул поле во втором тайме матча против «Комо» (поражение 2:1) в воскресенье. Воспитанник молодежной системы «Манчестер Юнайтед», куда он попал во времена руководства Алекса Фергюсона, Мактоминей провел 73 матча за сборную Шотландии, забив 15 голов.
Его переход в «Наполи» в 2024 году состоялся после семи сезонов в основном составе «Манчестер Юнайтед».