G‘azo shahridagi Shayx Radvon mahallasida yashovchi 74 yoshli Zuhayr an-Nasr har kuni ikki idish suv bilan ko‘chada yuradi va oilasi uchun ichimlik suvi topishga harakat qiladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi bir hafta ichida idishlarni to‘ldirish juda qiyin bo‘ldi. U ilgari foydalangan tuzsizlantirilgan suv o‘rniga endi yer osti qudug‘idan suv olishga majbur.
Bir necha hafta oldin Zuhayr bunday qidiruvga muhtoj emas edi. U yashaydigan chodirlar yonida qurilgan yangi tuzsizlantirish zavodi uning hududiga toza ichimlik suvi olib kelgan edi. Quvurlar ulangan bo‘lib, aholi kechayu kunduz suvdan foydalanishi mumkin edi.
Zuhayrning aytishicha, zavod Isroilning G‘azoga qarshi genotsid urushi paytida hayotni biroz osonlashtirgan. U 13 farzandi va 20 dan ortiq nabirasi bilan chodirda yashaydi, chunki uning uyi urush paytida vayron qilingan.
Ammo 24-avgust kuni Isroil tuzsizlantirish zavodini bombardimon qildi. Bu zarba zavodni vayron qildi va yaqin atrofdagi chodirlar va turar-joylarga ham zarar yetkazdi. Zavodsiz Zuhayr va boshqa falastinliklar uzoq masofalarga suv izlab yurishga majbur bo‘ldi.
“Biz qulay edik, endi azob chekyapmiz. Suv hayotimizning tomiri. Ichish, ovqat pishirish, yuvinish va cho‘milish uchun kerak”, deydi Zuhayr.
Zavod egasi 53 yoshli Muhammad Mahmudning aytishicha, obyekt faqat ikki oy ishlagan va Shayx Radvonning katta qismiga xizmat qilgan. U 17 ta boshpana va jamoat markazlariga bepul suv yetkazib bergan. Uning zarari kamida 500 ming dollarni tashkil qiladi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, iyul oyi boshida G‘azo aholisining 90 foizi toza suvdan foydalanishda uzilishlarga duch kelgan. G‘azo shahrida bu ko‘rsatkich 92 foizni tashkil etgan.
Shimoliy G‘azodagi oilalar uchun yana bir mahalliy manbaning yo‘qolishi allaqachon qiynalayotgan tizimga qaramlikni oshiradi. 36 yoshli Nada Arouqi suv mashinalari uning mahallasiga haftada ikki kun kelishini aytadi. Ba’zan ular bir hafta davomida umuman kelmaydi.
Suv yetishmasligi tufayli uning bolalaridan biri oshqozon kasalligiga chalingan va kasalxonada uch-to‘rt kun yotgan. Shifokorlar bu kasallik suv bilan bog‘liqligini aytishgan.
60 yoshli Maryam Arouqi esa suv tashishning jismoniy og‘irligini tasvirlaydi: “Men suv tashishga majburman. Tanam va suyaklarim charchab qoldi”. Uning tendonlari shikastlangan, qo‘llari og‘riyapti, ko‘kragi va qon bosimi bilan muammolar bor.

В районе Шейх-Радван в городе Газа 74-летний Зухайр ан-Наср каждый день ходит с двумя контейнерами для воды в поисках места, где можно их наполнить. Он не уверен, где найдет питьевую воду для своей семьи.
По его словам, за последнюю неделю ему с трудом удавалось наполнить контейнеры. Вода, которую он добывает, поступает из грунтовой скважины, а не из опресненной воды, которой он пользовался раньше.
Всего несколько недель назад Зухайру не приходилось так искать. Недавно построенная опреснительная установка рядом с палатками, где он живет, обеспечивала его район чистой питьевой водой. Были подключены трубы, позволяющие жителям пользоваться водой круглосуточно.
Около двух месяцев установка облегчала жизнь во время геноцидной войны Израиля против Газы, говорит Зухайр. Он живет с большой семьей – 13 детей и более 20 внуков – в палатке, потому что его дом в Бейт-Хануне был разрушен Израилем во время войны.
Но 24 августа Израиль разбомбил опреснительную установку, продолжая нарушать октябрьское соглашение о прекращении огня. Удар уничтожил установку и повредил близлежащие палатки и жилые строения.
«Нам было комфортно, – говорит Зухайр. – Теперь мы страдаем. Вода – это источник нашей жизни. Для питья, приготовления пищи, стирки и купания».
Владелец установки 53-летний Мухаммед Махмуд говорит, что объект работал всего два месяца и обслуживал большую часть Шейх-Радвана, обеспечивая бесплатной водой 17 приютов и коллективных центров. Его убытки оцениваются не менее чем в 500 000 долларов.
По данным ООН, 90% населения Газы испытывали частые перебои в доступе к безопасной воде в начале июля, а в городе Газа этот показатель достигал 92%.
Для семей на севере Газы исчезновение еще одного местного источника означает большую зависимость от системы, которая и так с трудом до них доходит. 36-летняя Нада Аруки говорит, что водовозы приезжают в ее район только два дня в неделю, иногда не приезжают целую неделю.
Из-за нехватки воды один из ее детей заболел желудочной инфекцией и провел в больнице три-четыре дня. Врачи сказали, что болезнь связана с водой.
60-летняя Марьям Аруки описывает физические последствия нехватки воды: «Мне приходится носить воду. Мое тело и кости разрушаются». У нее травмы сухожилий, боли в руках, проблемы с грудью и высокое давление.
«Наша борьба за воду никогда не заканчивается. Кто может жить без воды? Вода – это жизнь», – говорит Марьям.