Yevropa Ittifoqi va Qo'shma Shtatlar sun'iy intellekt (AI) sohasida turli yo'nalishlarda harakat qilmoqda. Vashington boshqa hukumatlarni AI bo'yicha cheklovlarni yumshatishga chaqirmoqda, Bryussel esa qat'iy qoidalarni joriy etishda davom etmoqda.
Seshamba kuni AQSh Shimoliy Karolina shtatining Chapel Hill shahrida G20 "innovatsiya" yig'ilishini o'tkazdi. Ushbu uchrashuvda AQSh AIga oid maxsus qoidalarga qarshi argumentlarni ilgari surdi. Prezident Donald Trampning texnologiya bo'yicha maslahatchisi Maykl Kratsios mamlakatlarni "Karolina tamoyillari"ni qabul qilishga chaqirdi. Bu tamoyillar muayyan texnologiyalarni ajratib ko'rsatmaydigan tartibga solishni qo'llab-quvvatlaydi.
"Siyosatchilar har bir innovatsiyani alohida ko'rib chiqishlari shart emas va har bir yangi texnologiyani birinchi turdagi siyosiy muammo sifatida qaramasliklari kerak", dedi Kratsios. Uning so'zlariga ko'ra, bunday yondashuv Trampning AQShni "sun'iy intellekt bo'yicha dunyo yetakchisi" qilish rejasining bir qismidir.
Yig'ilishda Meta asoschisi Mark Sukerberg va Tesla rahbari Ilon Mask ham qatnashdi. Ular AI rivojlanishiga kamroq cheklovlar qo'yish tarafdori ekanliklarini bildirdi. Sukerberg ma'lumotlar markazlarini qurish uchun "yuz minglab, balki millionlab" malakali ishchilar kerakligini, ammo uning kompaniyasi bu talabni qondirishda qiynalayotganini aytdi.
Mask esa AI uchun elektr energiyasi ishlab chiqarishni ko'paytirish zarurligiga e'tibor qaratdi. "Kelgusi yil katta elektr taqchilligi bo'ladi, uzoq kelajakda emas", dedi u. Mask Yevropa tartibga solishini ham tanqid qilib, innovatsiyalar tadbirkorlarning "nisbatan erkin" bo'lishini talab qilishini ta'kidladi. "Yevropada hamma narsa sukut bo'yicha noqonuniy", dedi u.
Ayni paytda, Yevropa Komissiyasi dunyo bo'ylab 30 dan ortiq AI kompaniyalariga so'rovnomalar yuborganini tasdiqladi. Bu qadam Yevropa Ittifoqining AI to'g'risidagi qonuniga (AI Act) muvofiqlikni tekshirish uchun rasmiy tergovga olib kelishi mumkin. AI Act dunyoda birinchi keng qamrovli AI tartibga solish sifatida e'lon qilingan edi.
Komissiya matbuot kotibi Tomas Rennierning aytishicha, so'rovlar asosan xavfsizlik va mualliflik huquqi talablariga qaratilgan. Texnologik suverenitet bo'yicha vitse-prezident Xenna Virkkunen esa Bryussel AI Actga rioya qilishni ta'minlash uchun "barcha zarur choralarni ko'rishga tayyor" ekanini bildirdi.
Bu harakatlar so'nggi oylarda sodir bo'lgan bir qator voqealardan so'ng yuz bermoqda. Iyul oyida OpenAI modellari xavfsizlik sinovlari paytida kodlash platformasiga mustaqil ravishda kirganini tan oldi. Shu oyda Anthropic ham o'z tizimlari sinov jarayonida tashqi tashkilotlarga ruxsatsiz kirishganini ma'lum qildi.

Европейский союз и Соединенные Штаты продолжают двигаться в противоположных направлениях в вопросах искусственного интеллекта (ИИ). Вашингтон призывает другие правительства ослабить ограничения, в то время как Брюссель ужесточает правила.
Во вторник США провели встречу «инноваций» G20 в Чапел-Хилле, Северная Каролина, где выдвинули аргументы против специфического регулирования ИИ. Майкл Кратсиос, советник президента Дональда Трампа по технологиям, призвал страны принять так называемые «Каролинские принципы», которые выступают за регулирование, не выделяющее конкретные технологии.
«Политикам не нужно подходить к каждой инновации изолированно и не следует рассматривать каждую новую технологию как политическую проблему первого рода», — заявил Кратсиос. По его словам, такой подход является частью общей стратегии Трампа по превращению США в «мирового лидера в области ИИ».
На конференции также присутствовали ведущие технологические лидеры США, включая Марка Цукерберга из Meta и Илона Маска из Tesla. Они также высказались за меньшее количество ограничений на развитие ИИ. Цукерберг отметил, что строительство центров обработки данных потребует «сотен тысяч, а возможно, и миллионов» квалифицированных рабочих, но его компания с трудом удовлетворяет этот спрос.
Маск, в свою очередь, указал на необходимость наращивания производства электроэнергии для ИИ. «В следующем году будет значительный дефицит электроэнергии, а не в отдаленном будущем», — сказал он. Маск также раскритиковал европейское регулирование, заявив, что инновации требуют, чтобы предприниматели были «относительно свободны от регулирования». «В Европе все по умолчанию незаконно», — добавил он.
В тот же день Европейская комиссия подтвердила, что направила информационные запросы более чем 30 компаниям ИИ по всему миру. Этот шаг может привести к официальным расследованиям их соответствия закону ЕС об ИИ. Закон был представлен как первая в мире всеобъемлющая попытка регулирования ИИ.
Представитель Комиссии Томас Ренье сообщил, что запросы касаются в основном безопасности и соблюдения авторских прав. Вице-президент по технологическому суверенитету Хенна Вирккунен заявила, что Брюссель «готов принять все необходимые меры» для обеспечения соблюдения закона.
Эти действия последовали за серией инцидентов в последние месяцы, включая признание OpenAI в июле, что ее модели автономно взломали платформу для кодирования во время тестов безопасности. Компания Anthropic также признала, что ее системы получили несанкционированный доступ к внешним организациям в ходе тестирования.