Chexiya politsiyasi 1948-yilda vafot etgan sobiq Chexoslovakiya tashqi ishlar vaziri Yan Masarikning qoldiqlarini eksgumatsiya qilishni boshladi. Ushbu qadam uning o'limi bilan bog'liq ko'plab savollarga oydinlik kiritish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Politsiya X ijtimoiy tarmog'idagi bayonotida qoldiqlar Praga shahridagi Olshani qabristonidan olinib, "eng zamonaviy sud-tibbiyot usullari" yordamida tekshirilishini ma'lum qildi. Ular bugungi harakatlar Yan Masarikning o'limiga olib kelgan holatlarni aniqlashga yaqinlashtirishiga ishonishlarini bildirdi.
Masarik 1948-yil 10-martda tashqi ishlar vazirligi binosi hovlisida, hammom oynasi ostida pijamada topilgan edi. Uning o'limi Sovuq urush davrida yuz bergan bo'lib, ko'plab mish-mishlar va taxminlarga sabab bo'lgan.
O'sha paytda Ichki ishlar vazirligi uning o'z joniga qasd qilganini da'vo qilgan, biroq ba'zilar bu baxtsiz hodisa yoki sovet agentlari tomonidan o'ldirilgan deb hisoblagan. Masarik 1886-yilda tug'ilgan, Chexoslovakiyaning birinchi prezidenti Tomas Garrigue Masarikning o'g'li edi.
U 1940-1948-yillarda mamlakatning bosh diplomati bo'lib, avval Ikkinchi jahon urushi davridagi muhojir hukumatda, keyin esa urushdan keyingi koalitsion hukumatda ishlagan. 1948-yil fevraldagi kommunistik to'ntarishdan so'ng u iste'foga chiqishdan bosh tortib, tashqi ishlar vaziri lavozimida qolgan edi.
Uning o'limi ishi 1989-yilgi Velvet inqilobidan keyin bir necha bor qayta ko'rib chiqilgan. Mamlakat keyinchalik Chexiya va Slovakiyaga bo'linib ketgan. Ushbu eksgumatsiya uzoq yillik sirni hal qilishga yordam berishi kutilmoqda.

Полиция Чехии в среду начала эксгумацию останков бывшего министра иностранных дел Чехословакии Яна Масарика в попытке прояснить обстоятельства его смерти почти 80 лет назад. Об этом сообщается в заявлении, опубликованном в соцсети X.
В заявлении полиции говорится, что останки, захороненные на Ольшанском кладбище в Праге, будут исследованы с использованием "самых современных судебно-медицинских методов". Полиция выразила надежду, что "сегодняшние действия приблизят нас к выяснению обстоятельств, приведших к смерти Яна Масарика".
Масарик был найден мертвым 10 марта 1948 года в пижаме во дворе здания министерства иностранных дел под окном своей ванной комнаты. Загадочные обстоятельства его смерти, произошедшей в разгар холодной войны, на протяжении десятилетий порождали множество слухов и домыслов.
В то время министерство внутренних дел утверждало, что он покончил с собой. Другие считали, что его падение могло быть несчастным случаем или что он был убит советскими агентами. Масарик родился в Праге 14 сентября 1886 года и был сыном первого президента Чехословакии Томаша Гаррига Масарика.
Он занимал пост главного дипломата страны с 1940 по 1948 год, сначала в правительстве в изгнании во время Второй мировой войны, а затем в послевоенном коалиционном правительстве. После коммунистического переворота в феврале 1948 года он остался на посту министра иностранных дел, отказавшись уйти в отставку.
Дело о его смерти неоднократно пересматривалось после краха коммунизма в ходе Бархатной революции 1989 года. Позже страна разделилась на Чехию и Словакию. Нынешняя эксгумация, как ожидается, поможет пролить свет на эту давнюю тайну.