Rossiya prezidenti Vladimir Putin Bishkekdagi matbuot anjumanida G'arb davlatlariga, xususan Buyuk Britaniyaga qarshi keskin bayonotlar berdi. Uning so'zlariga ko'ra, agar kimdir Rossiyani "oziq-ovqat zanjiridan pastga tushirishga" yoki "yutib yuborishga" urinsa, ular "tishiga musht bilan" javob olishlari mumkin.
Britaniyaning Ukrainaga qurol yetkazib berishiga javoban Moskva Buyuk Britaniyadagi harbiy ob'ektlarga zarba berishi mumkinligi haqidagi savolga Putin qisqa javob berdi: "Bu sir. Harbiy sir." Bu javob noaniq bo'lib, Britaniyani taxmin qilish va stressda qoldirishga qaratilgan psixologik bosim sifatida baholanmoqda.
Putin matbuot anjumanida G'arb davlatlarini "akulalar" deb atadi va ularning "ishtahasi va tishlari" o'sib borayotganiga qaramay, Rossiya ularga qarshi turishga tayyorligini aytdi. U, shuningdek, urushning davom etishiga ishonch bildirib, "dushman qulashiga shubham yo'q" dedi, garchi urush to'rt yarim yildan ko'proq davom etayotgan bo'lsa ham.
Germaniya hukumati Rossiyani Leyptsig aeroportidagi dron hujumida ayblagan. Putin esa Germaniyani "dalillarni uydirishda" aybladi. Germaniya Ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindt esa "Rossiyaning Yevropadagi gibrid operatsiyalarining yaxshi tasdiqlangan namunasi" haqida gapirdi.
Putin AQShdan Donald Trampning elchilari Jared Kushner va Stiv Vitkoff bilan uchrashishga tayyorligini bildirdi va ularni "har doim xush kelibsiz mehmonlar" deb atadi. Biroq, Markaziy razvedka boshqarmasi direktori Jon Retkliffning o'tgan haftadagi Moskva tashrifi haqida Putin hech qanday izoh bermadi.
Tahlilchilarning fikricha, Putinning bu bayonotlari G'arbni qo'rqitish va Ukrainaga yordamni kamaytirishga undashga qaratilgan. Uning "urush" so'zini ishlatishi ham Kremlning rasmiy pozitsiyasidan farq qiladi, chunki Moskva hali ham buni "maxsus harbiy operatsiya" deb ataydi.

Президент России Владимир Путин на пресс-конференции в Бишкеке сделал ряд резких заявлений в адрес Запада, особенно Великобритании. Он заявил, что если кто-то попытается «сбросить Россию с пищевой цепочки» или «проглотить», они могут получить «удар по зубам».
Отвечая на вопрос о возможных ударах по военным объектам в Великобритании в ответ на поставки британского оружия Украине, Путин коротко ответил: «Это секрет. Военная тайна». Этот ответ оставляет Британию в неведении и, как полагают, является психологическим давлением со стороны Кремля.
Путин также сравнил западные страны с акулами, заявив, что Россия готова противостоять их «растущим аппетитам и зубам». Он выразил уверенность в победе, сказав: «Я не сомневаюсь, что враг рухнет», несмотря на то, что война длится более четырех с половиной лет.
Германия обвинила Россию в атаке дронов на аэропорт Лейпцига, на что Путин ответил обвинениями в фабрикации доказательств. Глава МВД Германии Александр Добриндт, в свою очередь, заявил о «устоявшейся схеме российских гибридных операций в Европе».
Путин также выразил готовность к переговорам с эмиссарами Дональда Трампа, Джаредом Кушнером и Стивом Уиткоффом, назвав их «всегда желанными гостями». Однако он не упомянул директора ЦРУ Джона Рэтклиффа, который на прошлой неделе посетил Москву.
Аналитики отмечают, что эти заявления Путина направлены на запугивание Запада и снижение поддержки Украины. Его использование слова «война» также расходится с официальной позицией Кремля, который продолжает называть это «специальной военной операцией».