Chevron Venesuelada asosiy faoliyat yuritayotgan yagona AQSh neft kompaniyasi hisoblanadi. Kompaniya Orinoko mintaqasida qo'shimcha yer maydonlarini olgan va Petroindependencia qo'shma korxonasi Karabobo hududidagi ikkita qo'shni maydonni o'z ichiga oladi.
Chevron bosh direktori Mayk Virt bayonotida: "Chevronning Venesueladagi tarixi bir asrdan oshadi va bizning kengaytirilgan pozitsiyamiz mamlakatning chuqur resurs salohiyatiga bo'lgan ishonchimizni aks ettiradi", dedi. Uning so'zlariga ko'ra, kompaniya ushbu loyihalar orqali o'nlab yillar davomida raqobatbardosh investitsiyalarni ta'minlashni maqsad qilgan.
Ushbu e'lon AQSh prezidenti Donald Tramp Venesuela neft zaxiralarining beshdan bir qismini o'z ichiga olgan misli ko'rilmagan bitimni e'lon qilganidan bir necha kun o'tib kelmoqda. AQSh hukumati ushbu bitimda xususiy neft kompaniyasining ulushini olgan. Chevronning kengayishi bu harakatdan alohida, ammo Trampning Venesuelada ishlab chiqarishni oshirishga qaratilgan sa'y-harakatlarini yanada mustahkamlaydi.
Venesuela dunyodagi eng yirik neft zaxiralariga ega, biroq hozirgi ishlab chiqarish hajmi kuniga atigi 1,25 million barrelni tashkil etadi. Bu yigirma yil avvalgi 3 million barreldan sezilarli darajada kam. Bunga davlat neft kompaniyasi PDVSA tomonidan yillar davomidagi noto'g'ri boshqaruv va kam investitsiyalar hamda AQSh sanksiyalari sabab bo'lgan.
AQSh energetika vaziri Kris Rayt chorshanba kuni Venesuelaning umumiy neft ishlab chiqarishi o'n yil oxiriga borib kuniga 2 million barrelga yetishi kutilayotganini aytdi. Chevron esa yangi kelishuvlar uzoq muddatli investitsiyalarni himoya qilish uchun yaxshilangan moliyaviy, tijorat va huquqiy shartlarni taqdim etishini, umumiy ishlab chiqarish xarajatlari barrel uchun 20 dollardan kam bo'lishini ma'lum qildi.
Virt CNBCga bergan intervyusida qo'shma korxona infratuzilmasi yaxshi holatda ekanini va yangi hududlarda rivojlanish mavjud ob'ektlar va quvurlar infratuzilmasiga asoslanishini ta'kidladi. "Bizning arzon narxlarda o'sish qobiliyatimiz yo'llari, suvi va elektr energiyasi bo'lmagan yangi maydonlarga kirishdan ancha farq qiladi", dedi u.
Chevron bilan bir qatorda ENI, KEO Capital va Primavera kabi kompaniyalar ham chorshanba kuni Venesuelada energiya shartnomalarini imzolashga tayyor. Reyter agentligi manbalariga ko'ra, ko'pchilik bitimlar yanvar oyida qabul qilingan keng qamrovli neft islohoti doirasida ko'plab energiya shartnomalarining yangi shartlarga o'tishi bilan bog'liq loyihalarni kengaytirishni nazarda tutadi.
Energetika vaziri Rayt seshanba kuni kechqurun Karakasga yetib kelgan va Venesuela neft vaziri Paula Xenao bilan birga shartnomalar imzolanishini kuzatishi kutilmoqda. Yanvar oyida AQSh tomonidan sobiq prezident Nikolas Maduro hokimiyatdan chetlatilganidan so'ng, Tramp Venesuela energetika sektorini qayta qurish uchun 100 milliard dollarlik rejani ilgari surgan va AQSh neft kompaniyalarini mamlakatga investitsiya kiritishga undagan.
Chevronning Venesueladagi faoliyati kamida 100 yil davomida uzluksiz davom etgan bo'lsa-da, ExxonMobil va ConocoPhillips kabi boshqa neft ishlab chiqaruvchilar 2007 yilda prezident Ugo Chaves davrida aktivlari milliylashtirilganidan keyin mamlakatni tark etishgan. Chevron 1923 yildan beri Venesuelada faoliyat yuritadi va mamlakatda uchta qo'shma korxonaga ega: Petroindependencia va Petropiar Orinoko mintaqasida, Petroboscan esa g'arbiy Suliya shtatida ishlaydi.

Американский нефтяной гигант Chevron объявил о намерении инвестировать более $7 млрд через свои совместные предприятия в Венесуэле с целью удвоения добычи нефти до примерно 600 000 баррелей в сутки в течение следующих пяти лет. Об этом сообщила компания в среду.
Chevron является единственной крупной американской нефтяной компанией, сохраняющей присутствие в этой южноамериканской стране. Компания получила дополнительные участки в поясе Ориноко, где уже имеет устоявшиеся позиции, а ее совместное предприятие Petroindependencia расширится за счет двух соседних районов в регионе Карабобо.
Генеральный директор Chevron Майк Вирт заявил: «История Chevron в Венесуэле насчитывает более века, и наша расширенная позиция отражает нашу уверенность в глубоком ресурсном потенциале страны и ее способности конкурировать за инвестиции в нашем портфеле на протяжении десятилетий».
Это заявление прозвучало всего через несколько дней после того, как президент США Дональд Трамп обнародовал беспрецедентную сделку, касающуюся пятой части нефтяных запасов Венесуэлы, в рамках которой правительство США получает долю в частной нефтяной компании, работающей там. Расширение Chevron не связано с этой сделкой, но оно еще больше укрепляет усилия Трампа по наращиванию добычи в Венесуэле.
Венесуэла обладает крупнейшими в мире запасами нефти, однако текущий уровень добычи составляет лишь около 1,25 млн баррелей в сутки по сравнению с более чем 3 млн баррелей два десятилетия назад. Это стало результатом многолетнего бесхозяйственности и недостаточных инвестиций со стороны государственной нефтяной компании PDVSA, а также американских санкций.
Ожидается, что общий объем добычи нефти в Венесуэле достигнет 2 млн баррелей в сутки к концу этого десятилетия, заявил в среду министр энергетики США Крис Райт. Chevron также сообщил, что новые соглашения предусматривают улучшенные фискальные, коммерческие и юридические условия для защиты долгосрочных инвестиций, а общие производственные затраты, как ожидается, составят менее $20 за баррель.
Вирт в интервью CNBC отметил, что инфраструктура совместного предприятия находится в хорошем состоянии, и развитие на новых участках будет опираться на существующие объекты и трубопроводную инфраструктуру. «Наша способность расти с низкими затратами сильно отличается от ситуации, если бы мы осваивали совершенно новый район, где нет дорог, воды и электричества», — сказал он.
Помимо Chevron, нефтепроизводитель ENI, инвестор KEO Capital и энергетическая компания Primavera, соучредителем которой является миллиардер Фред Эрсам для инвестиций в Венесуэлу, входят в число компаний, которые, как ожидается, подпишут энергетические соглашения в Венесуэле уже в среду, сообщили два источника, близких к подготовке, агентству Reuters.
Большинство соглашений предполагают расширение проектов, которые велись в рамках перевода десятков энергетических контрактов на новые условия в соответствии с широкомасштабной нефтяной реформой, принятой в январе. Ожидается, что Райт, прибывший в Каракас поздно вечером во вторник, и министр нефти Венесуэлы Паула Хенао будут контролировать подписание контрактов.
После похищения бывшего президента Венесуэлы Николаса Мадуро из офиса в январе Трамп продвигал план восстановления энергетического сектора Венесуэлы на $100 млрд, призывая американские нефтяные компании инвестировать в страну. В то время как операции Chevron в Венесуэле продолжались беспрерывно как минимум 100 лет, другие производители, такие как ExxonMobil и ConocoPhillips, покинули страну в 2007 году после национализации их активов при прежнем правительстве президента Уго Чавеса и остаются в стороне.
Chevron работает в Венесуэле с 1923 года и имеет три совместных предприятия: Petroindependencia и Petropiar в поясе Ориноко, а также Petroboscan в западном штате Сулия. Дополнительные участки в Карабобо расширяют существующие операции, где совместные предприятия увеличивают добычу сверхтяжелой нефти.