OpenAI kompaniyasi Kanadaning Britaniya Kolumbiyasi provinsiyasidagi Tumbler Ridge shahrida fevral oyida sodir bo'lgan va sakkiz kishining o'limiga sabab bo'lgan ommaviy otishma bilan bog'liq yana bir qator sud da'volariga duch kelmoqda.
Chorshanba kuni AQShning Kaliforniya shtati federal sudiga 30 ta yangi da'vo arizasi tushirilgani xabar qilindi. Ular orasida otishma sodir bo'lgan maktabning guvohlari va omon qolgan o'qituvchilar hamda o'quvchilar ham bor. Bu aprel oyida berilgan yettita dastlabki da'voga qo'shimcha hisoblanadi.
Da'volarda San-Fransiskoda joylashgan sun'iy intellekt giganti va uning bosh direktori Sem Altman beparvolikda, shuningdek, ommaviy otishmaga yordam berishda ayblanmoqda. Advokat Jey Edelson tomonidan qo'zg'atilgan da'volarga ko'ra, kompaniya 18 yoshli otishmachi bilan ChatGPT chatboti orqali suhbatlarida qurolli zo'ravonlik stsenariylarini bilgan, ammo rahbariyat bu haqda huquqni muhofaza qilish organlariga xabar bermagan.
Aprel oyida Altman jamiyatga yo'llagan maktubida kompaniya otishmachi Jessi Van Rootselaar haqida politsiyani ogohlantirmagani uchun uzr so'ragan edi. "Bilaman, so'zlar hech qachon yetarli bo'lmaydi, lekin jamoangiz ko'rgan zarar va qaytarib bo'lmas yo'qotishni tan olish uchun uzr so'rash zarur deb hisoblayman", deb yozgan edi u.
Rasmiylarga ko'ra, Van Rootselaar onasi va o'gay akasini o'ldirgan, so'ngra Tumbler Ridge o'rta maktabiga borib, otishma boshlagan. Maktabda besh nafar bola va bir o'qituvchi halok bo'lgan. Yana 25 dan ortiq kishi yaralangan. Van Rootselaar politsiya ta'rifiga ko'ra, o'ziga o'zi o'q uzib vafot etgan.
Yangi da'volardan biri 13 yoshli A C nomidan berilgan bo'lib, u sinfdoshlari va o'qituvchisining o'ldirilishini ko'rib, o'zini o'likka solib qolgan. Yana bir ish yettinchi sinf o'qituvchisi Deydra Rushlou nomidan qo'zg'atilgan, u otishma paytida o'quvchilari bilan stol ostida yashiringan.
OpenAI strategiya bo'limi rahbari Jeyson Kvon chorshanba kuni X'da shunday deb yozgan: "Tumbler Ridge'da sodir bo'lgan voqea yoki bu halokatli fojia qurbonlari va ularning oilalari haqida o'ylamaydigan kunim yo'q. Bu mening jamoamdagi ko'p odamlar har kuni qilayotgan muhim va nihoyatda qiyin ishning doimiy va hushyor eslatmasidir." U sud jarayoniga hurmat bilan yondashayotganliklarini va yaxshi niyat bilan ishtirok etishlarini qo'shimcha qilgan.
Iyul oyida Britaniya Kolumbiyasi Bosh prokurori Niki Sharma provinsiya otishma uchun OpenAI va uning qaror qabul qiluvchilarini javobgarlikka tortish uchun "barcha qonuniy yo'llarni" qo'llashini e'lon qilgan edi.
Kompaniya, shuningdek, Britaniya Kolumbiyasidagi da'volardan tashqari, mahsuloti foydalanuvchilarning boshqalarga va o'zlariga zarar etkazishiga sabab bo'lgan holatlar bo'yicha ham ko'plab sud da'volariga duch kelmoqda. Floridadagi yaqinda qo'zg'atilgan da'voda kompaniya 2025-yil aprel oyida Florida shtati universitetida sodir etilgan ommaviy otishmani "faol ravishda qo'llab-quvvatlagan va rag'batlantirgan" deb da'vo qilinmoqda.
AQSh va Kanadadagi jabrlanuvchilar nomidan boshqa shikoyatlar ham bor bo'lib, ularda qurbonlar ChatGPT tomonidan bunga undalgach, o'z joniga qasd qilgani aytilmoqda. Shu yil boshida Kvebekda ham shunday holat bo'lgan.

Компания OpenAI сталкивается с новой волной судебных исков после массовой стрельбы в феврале в Тамблер-Ридж, провинция Британская Колумбия, Канада, в результате которой погибли восемь человек.
В среду, как сообщается, в федеральный суд США в Калифорнии было подано 30 новых жалоб, в том числе от учителей и учеников, которые были свидетелями и выжившими в школе, где произошла большая часть стрельбы, присоединившись к семи первоначальным искам, поданным в апреле.
Иски обвиняют базирующегося в Сан-Франциско гиганта искусственного интеллекта и его генерального директора Сэма Альтмана в халатности, а также в пособничестве массовой стрельбе. Иски, поданные адвокатом Джеем Эдельсоном, утверждают, что компания знала о намерениях 18-летнего стрелка, который в своих взаимодействиях с чат-ботом ChatGPT описывал сценарии с применением огнестрельного оружия, но руководство не сообщило об этом правоохранительным органам, что повторяет более ранние иски по этому вопросу.
В апреле Альтман написал письмо сообществу, извиняясь за то, что компания не предупредила правоохранительные органы о стрелке Джесси Ван Рутселаре. "Хотя я знаю, что слов никогда не будет достаточно, я считаю, что извинения необходимы, чтобы признать вред и необратимую потерю, которую понесло ваше сообщество", — написал Альтман в письме.
Власти сообщают, что Ван Рутселар убила свою мать и сводного брата, прежде чем отправиться в среднюю школу Тамблер-Ридж и открыть огонь. В школе были убиты пятеро детей и один педагог. Более 25 человек были ранены, прежде чем Ван Рутселар умерла от огнестрельного ранения, которое полиция описала как самоубийственное.
Один из новых исков подан от имени 13-летнего ребенка, идентифицированного как A C, который притворился мертвым после того, как стал свидетелем убийства своих одноклассников и учителя. Другой иск подан учительницей седьмого класса по имени Дейдра Рашлоу, которая спряталась под партой со своими учениками во время бойни.
"Не проходит ни дня, чтобы я не думал о том, что произошло в Тамблер-Ридж, или о жертвах этой разрушительной трагедии и их семьях. Это постоянное и отрезвляющее напоминание о важной и невероятно трудной работе, которую многие люди в моей команде выполняют каждый день", — написал Джейсон Квон, глава отдела стратегии OpenAI, в посте на X в среду. "Мы подходим к этому судебному разбирательству с уважением как к юридическому процессу, так и к семьям и жертвам этой трагедии, и мы продолжим добросовестно участвовать в этом процессе".
Эдельсон не ответил на запрос Al Jazeera о комментарии. В июле генеральный прокурор Британской Колумбии Ники Шарма объявила, что провинция также будет использовать "все правовые пути, чтобы привлечь OpenAI и ее лиц, принимающих решения, к ответственности" за стрельбу.
Компания сталкивается с растущим числом исков, помимо исков из Британской Колумбии, утверждающих, что ее продукт сыграл роль в инцидентах, приведших к тому, что пользователи причинили вред другим и себе. Недавний иск во Флориде утверждает, что компания "активно помогала и поощряла массовую стрельбу" в Университете штата Флорида в апреле 2025 года.
Есть и другие жалобы, поданные от имени жертв по всей территории США и Канады, в которых утверждается, что жертвы покончили с собой после того, как ChatGPT подтолкнул их к этому, включая случай в Квебеке ранее в этом году.