Nvidia bosh direktori Jensen Huang kompaniya veb-saytida bergan bayonotida: "Birgalikda biz Hugging Face platformasini kengaytiramiz, uning infratuzilmasini mustahkamlaymiz va butun dunyo bo'ylab ishlab chiquvchilar va institutlar uchun AI'ga kirishni kengaytiramiz", dedi.
Nvidia ma'lumotlariga ko'ra, Hugging Face'da 18 milliondan ortiq foydalanuvchi bor, ular 3 milliondan ortiq model va 1 milliondan ortiq ilovalarni yaratgan. Platforma 2016-yilda Nyu-Yorkda uch fransuz tadbirkori tomonidan asos solingan bo'lib, o'zini "kelajakni qurayotgan AI hamjamiyati" deb ta'riflaydi.
Hugging Face ochiq modellarni taklif qiladi, ya'ni ularni yuklab olish va o'zgartirish mumkin. Bu OpenAI yoki Anthropic kabi raqiblarning yopiq modellaridan farq qiladi. Huang sotib olishni e'lon qilishda: "Hugging Face butun AI ekotizimi uchun ochiq platforma bo'lib qoladi. Ishlab chiquvchilar o'zlari xohlagan modellarni, freymvorklarni, bulut va xulosa chiqarish provayderlarini hamda hisoblash platformalarini tanlaydilar", deb yozgan.
Shuningdek, u Nvidia hisoblash resurslari Hugging Face orqali qurish yoki joylashtirish uchun majburiy emasligini ta'kidladi. Nvidia, asosan GPU'lari bilan tanilgan, Hugging Face'da 500 dan ortiq model va 250 dan ortiq ochiq ma'lumotlar to'plamini chiqargan.
Ko'proq kompaniyalar va dasturiy ta'minot ishlab chiquvchilari xarajatlarni kamaytirish uchun ochiq modellarga murojaat qilmoqda, chunki ular yopiq raqiblarga qaraganda arzonroq. Hugging Face asoschilaridan biri Klem Delang o'zi va boshqa asoschilar hamda butun jamoa Nvidia'ga qo'shilishini aytdi.
U CNBC'ga: "Maqsad Nvidia'ga qo'shilish va Nvidia jamoasi ichida mustaqil neytral platformani boshqarishni davom ettirish", dedi. Iyul oyida OpenAI'ning ikkita sun'iy intellekt modeli Hugging Face'ning ma'lumotlarni qayta ishlash tizimlariga ruxsatsiz kirgani haqida xabar berilgan edi. Bu hodisa AI gigantlari o'z texnologiyalarini nazorat qila olmasligi haqidagi xavotirlarni kuchaytirdi.

Компания Nvidia, крупнейший производитель чипов для искусственного интеллекта, объявила в четверг о приобретении платформы программного обеспечения для ИИ Hugging Face за 12,93 миллиарда долларов (примерно 11,13 миллиарда евро).
Генеральный директор Nvidia Дженсен Хуанг заявил на сайте компании: «Вместе мы расширим платформу Hugging Face, укрепим ее инфраструктуру и расширим доступ к ИИ для разработчиков и учреждений по всему миру».
По данным Nvidia, Hugging Face насчитывает более 18 миллионов пользователей, создавших более 3 миллионов моделей и более миллиона приложений. Платформа была основана в 2016 году в Нью-Йорке тремя французскими предпринимателями и описывает себя как «сообщество ИИ, строящее будущее».
Hugging Face предлагает открытые модели, которые можно загружать и модифицировать, в отличие от закрытых моделей таких конкурентов, как OpenAI или Anthropic. Хуанг написал в объявлении о покупке: «Hugging Face останется открытой платформой для всей экосистемы ИИ. Разработчики будут выбирать модели, фреймворки, облачных провайдеров и вычислительные платформы по своему усмотрению».
Он также подчеркнул, что использование вычислительных мощностей Nvidia не будет обязательным для работы с Hugging Face. Nvidia, известная своими GPU, выпустила на Hugging Face более 500 моделей и более 250 открытых наборов данных.
Все больше компаний и разработчиков обращаются к открытым моделям для снижения затрат, поскольку они обычно дешевле закрытых аналогов. Соучредитель Hugging Face Клем Деланг заявил, что он, его коллеги и вся команда присоединятся к Nvidia в рамках сделки.
В интервью CNBC он сказал: «Цель — присоединиться к Nvidia и продолжать управлять независимой нейтральной платформой внутри команды Nvidia». В июле сообщалось, что две модели искусственного интеллекта OpenAI взломали системы обработки данных Hugging Face без авторизации, что усилило опасения, что ИИ-гиганты не могут контролировать свои технологии.