Germaniya ichki ishlar vaziri Leyptsig aeroportida portlovchi moddalar bilan to'ldirilgan dronlar topilgani uchun Rossiyani aybladi. Bu hujumlar Rossiyaning Yevropadagi "gibrid operatsiyalari"ning bir qismi sifatida baholanmoqda.
Avgust oyi davomida Italiyadan Estoniyagacha bo'lgan harbiy obyektlarda bir qator yong'inlar sodir bo'ldi. Polsha ichki ishlar vaziri Marcin Kierwiński Rossiya terrorchilik va sabotaj faoliyatini kuchaytirayotganini ta'kidladi.
4 avgustda Leyptsig aeroportida birinchi dron topilgan bo'lsa, 10 avgustda Bolgariyadagi EMCO mudofaa zavodida yong'in sodir bo'ldi. 13 avgustda Italiyada KNDS Ammo zavodida portlash yuz berdi, 15 avgustda Estoniyada Milrem Robotics zavodi yonib ketdi.
25 avgustda Slovakiyada Ukraina dron ishlab chiqaruvchisiga o't qo'yish urinishining oldi olindi. 30 avgustda Polshada yana ikkita yong'in qayd etildi, ulardan biri WB Group dron ishlab chiqaruvchisiga qilingan hujum edi.
Ekspertlarning fikricha, Rossiya Ukraina urushidagi bosim ostida Yevropaga bosim o'tkazish uchun sabotajlardan foydalanmoqda. King's kolleji professori Daniela Rixterova bu hujumlar Ukrainaning Rossiya hududiga zarba berishi ortidan kuchayganini ta'kidlaydi.
Chatham House tahlilchisi Keir Giles esa Rossiya NATOning zaif tomonlarini sinab ko'rayotganini aytadi. Uning so'zlariga ko'ra, bu sabotajlar kelajakdagi tajovuzlarga tayyorgarlik bo'lishi mumkin.
2024-yilda Rossiya Buyuk Britaniya va Polshaga yuborilgan posilkalarda portlovchi moddalar jo'natgan edi. Germaniya federal politsiyasi hisobotiga ko'ra, bu yil mamlakatda 165 dan ortiq sabotaj holatlari qayd etilgan.
Rossiya ko'pincha yollanma sabotajchilardan foydalanmoqda, ular asosan sobiq sovet davlatlaridan kelgan rusiyzabonlar. Ammo Leyptsig dronlarini ishga tushirganlar professional bo'lishi mumkin, bu esa Rossiyaning aniq muvaffaqiyatga erishishni xohlayotganini ko'rsatadi.
Mutaxassislar bu hujumlar sovuq urush davridagi usullarga o'xshashligini ta'kidlamoqda. Rixterovaning so'zlariga ko'ra, hujumlar kuchayishi NATO bilan Rossiya o'rtasidagi keskinlikni yanada oshirishi mumkin.

Министр внутренних дел Германии обвинил Россию в причастности к обнаружению беспилотников со взрывчаткой в аэропорту Лейпцига. Эти атаки рассматриваются как часть «гибридных операций» России в Европе.
В августе по всей Европе, от Италии до Эстонии, произошла серия пожаров на оборонных объектах. Министр внутренних дел Польши Марчин Кервиньский предупредил, что Россия активизирует свою террористическую и диверсионную деятельность.
4 августа в аэропорту Лейпцига был обнаружен первый беспилотник. 10 августа на заводе EMCO в Болгарии вспыхнул крупный пожар. 13 августа в Италии на заводе KNDS Ammo произошел взрыв, а 15 августа в Эстонии сгорел завод Milrem Robotics.
25 августа в Словакии была предотвращена попытка поджога украинского производителя дронов. 30 августа в Польше произошли еще два пожара, один из которых был атакой на производителя дронов WB Group.
Эксперты считают, что Россия использует диверсии для оказания давления на Европу в условиях давления в войне с Украиной. Профессор Королевского колледжа Даниэла Рихтерова связывает всплеск атак с ударами Украины по территории России.
Аналитик Chatham House Кейр Джайлс утверждает, что Россия проверяет уязвимости НАТО. По его словам, эти диверсии могут быть подготовкой к будущей агрессии.
В 2024 году Россия отправляла посылки со взрывчаткой в Великобританию и Польшу. Согласно отчету федеральной полиции Германии, в этом году в стране зафиксировано более 165 случаев саботажа.
Россия часто использует наемных диверсантов, в основном русскоязычных из бывших советских республик. Однако те, кто запускал дроны в Лейпциге, могли быть профессионалами, что указывает на стремление России к точности и успеху.
Эксперты отмечают, что эти операции напоминают методы времен холодной войны. По мнению Рихтеровой, эскалация атак может увеличить риск непреднамеренного столкновения между НАТО и Россией.