Irlandiyalik bokschi Ketty Teylor 40 yoshida sportdagi faoliyatini yakunlash arafasida. U shanba kuni Dublindagi Krok Parkda 80 000 muxlis oldida ringga chiqadi. Bu uning uchun nafaqat oddiy jang, balki sportdagi so'nggi chiqish bo'ladi.
Teylorning raqibi - mag'lubiyatsiz fransiyalik Flora Pili. Ushbu jangda Teylor WBA, IBF va WBO super-yengil vazn toifasidagi kamarlarini himoya qiladi, shuningdek, bo'sh turgan WBC kamarini qo'lga kiritishga harakat qiladi. Agar u g'alaba qozonsa, uch karra mutlaq jahon chempioni bo'ladi.
Teylor o'z faoliyati davomida dunyoning eng yirik maydonlarida jang qilgan. 2022 yilda u Amanda Serrano bilan birga Nyu-Yorkdagi Madison Square Gardenda ayollar boksini boshchilik qilgan. Shuningdek, u Wembley, Kardiffdagi Principality Stadium, Dallas Cowboys va Boston Celtics arenlarida ham jang o'tkazgan.
Ammo u o'z vatanida, Krok Parkda jang qilishni orzu qilgan. Bu maydonda oxirgi marta 1972 yilda Muhammad Ali jang qilgan edi. Teylor uchun bu juda muhim voqea, chunki u o'z muxlislari oldida xayrlashishni xohlaydi.
Teylorning ta'kidlashicha, u nafaqat g'alaba, balki tomoshabinlarga unutilmas tomosha ko'rsatishni ham xohlaydi. "Bu mamlakat meni qo'llab-quvvatlash uchun butun dunyo bo'ylab sayohat qildi", deydi u.
Teylorning faoliyati 2001 yilda, u 15 yoshida Irlandiyadagi birinchi rasmiy ayollar boksi jangida qatnashganida boshlangan. U ayollar boksining Olimpiya o'yinlariga kiritilishi uchun kurashgan va 2012 yilda Londonda oltin medalni qo'lga kiritgan.
Professional faoliyatida u 25 ta g'alaba va bitta mag'lubiyatga uchragan. Uning yagona mag'lubiyati 2023 yilda Chantelle Kameronga qarshi jangda bo'lgan, ammo olti oydan so'ng u revansh jangida g'alaba qozonib, kamarlarini qaytarib olgan.
Teylorning ta'siri shunchalik kattaki, uning ochiq mashg'ulotida 10 yoshli Klodat Kiting u bilan uchrashib, yig'lab yuborgan. Teylorning so'zlariga ko'ra, endi boks zallarida qizlarning ko'payishi uning eng katta yutug'i.

Ирландская боксерша Кэти Тейлор готовится завершить карьеру грандиозным событием: в субботу она выйдет на ринг в Дублине на стадионе Крок Парк, где ее будут поддерживать 80 000 зрителей. Этот бой станет последним в ее выдающейся карьере.
Соперницей 40-летней Тейлор станет непобежденная французская спортсменка Флора Пили. На кону будут стоять титулы WBA, IBF и WBO в первом полусреднем весе, а также вакантный пояс WBC. В случае победы Тейлор станет абсолютной чемпионкой мира в третий раз.
За свою карьеру Тейлор выступала на крупнейших аренах мира. В 2022 году она и Аманда Серрано стали первыми женщинами, которые возглавили боксерский вечер в нью-йоркском Madison Square Garden. Также она боксировала на стадионах Уэмбли, Principality Stadium в Кардиффе, а также на домашних аренах Dallas Cowboys и Boston Celtics.
Однако она мечтала вернуться домой и провести бой на Крок Парк — домашнем стадионе ирландских гэльских видов спорта. Последний раз боксерский поединок там проходил в 1972 году, когда Мохаммед Али победил Эла Льюиса. Тейлор подчеркивает, что хочет показать достойное выступление перед своими болельщиками.
"Я не уверена, что в любой другой стране мира 80 000 человек пришли бы посмотреть на женщину-спортсменку", — заявила Тейлор. Она также предупредила, что не позволит эмоциям от прощания повлиять на ее выступление, так как бокс — слишком опасный вид спорта.
Тейлор начала заниматься боксом в 15 лет, когда в 2001 году приняла участие в первом официальном женском боксерском поединке в Ирландии. Она боролась за включение женского бокса в программу Олимпийских игр и добилась успеха: в 2012 году на Играх в Лондоне она завоевала золотую медаль.
В профессиональной карьере у нее 25 побед и одно поражение. Единственное поражение она потерпела в 2023 году от Шантель Кэмерон, но через шесть месяцев взяла реванш и вернула себе пояса. Тейлор также отметила, что видеть, как боксерские залы теперь заполнены девушками, — это лучшая часть ее наследия.