Buyuk Britaniyaning immigratsiyaga qarshi Reform UK partiyasi yuqori martabali ikki amaldori iste'foga chiqqani haqida e'lon qildi. Bu qaror ularning xorijlik donorlardan pul olish bo'yicha noqonuniy sxemalarni muhokama qilgani aks etgan yashirin video tasvirlar e'lon qilinishidan so'ng qabul qilindi.
Partiya rahbari Nayjel Faraj boshchiligidagi tashkilot so'nggi ikki yil ichida mashhurlikni qo'lga kiritgan bo'lsa-da, endi bir nechta moliyaviy janjallarga duch kelmoqda. Jumladan, Channel 4 telekanali tomonidan olib borilgan tergov natijasida yuqori martabali xodimlar Den Jukes va Jeyms Orr AQShdan kelgan potensial homiylar sifatida tanishtirilgan jurnalistlarga partiyaga xorijiy mablag'larni jalb qilish bo'yicha maslahatlar bergani aniqlangan.
Tergov materiallariga ko'ra, Jukes 500 ming funt sterling (675 ming dollar) miqdoridagi xayriyani AQShda yashovchi shaxs orqali qabul qilishni taklif qilgan. Orr esa xorijlik donordan to'g'ridan-to'g'ri pul o'rniga, partiya uchun ijtimoiy so'rovnomalar o'tkazishni moliyalashtirishni so'ragan. Bu orqali xorijiy mablag'lar manbai yashirilgan.
Buyuk Britaniya qonunchiligiga ko'ra, siyosiy partiyalar faqat Buyuk Britaniya fuqarolari yoki ro'yxatdan o'tgan kompaniyalardan xayriya qabul qilishi mumkin. Xorijdan kelgan mablag'lar qat'iyan taqiqlangan. Saylov komissiyasi vakili partiyalar barcha ruxsat etilgan xayriyalarni 11,180 funt sterlingdan ortiq bo'lsa, deklaratsiya qilishlari shartligini eslatgan.
Dastlab partiya ayblovlarni rad etib, ularni yolg'on deb atagan bo'lsa, keyinroq ichki tergov boshlanganini va Jukes hamda Orr iste'foga chiqqanini ma'lum qildi. Faraj esa jurnalistlarni "tuzoqqa tushirishda" ayblab, partiya hech qanday qonun buzilmaganini ta'kidladi.
Buyuk Britaniyaning hukmron Leyboristlar partiyasi politsiyaga murojaat qilib, jinoyat ishi qo'zg'atishni so'ragan. Metropolitan politsiyasi esa xabarlarni o'rganayotganini bildirgan. Bu janjal Reform UK partiyasining reytingiga jiddiy ta'sir ko'rsatishi mumkin, chunki so'nggi so'rovlarga ko'ra, partiya Leyboristlar bilan tenglashib qolgan.
Ekspertlar fikricha, bu birinchi moliyaviy janjal emas. Iyul oyida Farajning o'zi ham moliyaviy qonunbuzarliklarda ayblanib, parlamentdagi o'rnini vaqtincha tark etgan edi. U hozirda Tailandlik milliarder Kristofer Xarborndan 5 million funt sterling miqdoridagi deklaratsiya qilinmagan xayriya borasida parlament tekshiruviga duch kelmoqda.

Антииммиграционная партия Reform UK объявила об отставке двух высокопоставленных чиновников после обвинений в том, что они на тайно снятых кадрах обсуждали способы обхода британских избирательных законов о иностранных пожертвованиях. Инцидент был раскрыт в ходе расследования телеканала Channel 4.
Партия, чья популярность резко возросла за последние два года, уже сталкивается с несколькими другими финансовыми скандалами, связанными с ее лидером Найджелом Фараджем. В пятницу партия объявила о внутреннем расследовании последнего случая, который был предан огласке благодаря журналистскому расследованию.
Channel 4 обнародовал кадры, на которых старшие должностные лица Reform UK Дэн Джукс и Джеймс Орр встречаются с подставными журналистами, выдававшими себя за потенциальных спонсоров из США. В одном из эпизодов Джукс, как видно, обсуждает предложение о получении партией пожертвования в размере 500 тысяч фунтов стерлингов (675 тысяч долларов) от американского финансиста через его сына, проживающего в Великобритании.
В другом эпизоде Орр, как утверждается, обсуждал план финансирования опросов общественного мнения для Reform UK американским донором, а не прямого перечисления средств. В ходе расследования выяснилось, что чиновники организовали оплату трех опросов на сумму более 30 тысяч фунтов без раскрытия источника финансирования.
Согласно британскому законодательству, политические партии могут принимать пожертвования только от британских избирателей или зарегистрированных в Великобритании компаний. Пожертвования из-за рубежа строго запрещены. Представитель Избирательной комиссии подчеркнул, что партии обязаны сообщать о всех разрешенных пожертвованиях, превышающих 11 180 фунтов, и о всех неразрешенных пожертвованиях, превышающих 500 фунтов.
Первоначально партия отрицала обвинения, называя их "мистификацией", но позже объявила о внутреннем расследовании и отставке Джукса и Орра. Фарадж обвинил журналистов в "провокации", заявив, что партия не нарушала закон и не принимала "сомнительных денег".
Правящая Лейбористская партия обратилась в полицию с просьбой расследовать возможные уголовные преступления. Полиция Лондона заявила, что изучает информацию. Этот скандал наносит очередной удар по рейтингу Reform UK, который, согласно последним опросам, сравнялся с Лейбористской партией (по 23% поддержки), в то время как Консервативная партия отстает с 20%.
Это не первый финансовый скандал для партии. В июле Фарадж временно покинул пост депутата парламента от Клэктона на фоне обвинений в том, что он использовал услуги осужденного мошенника для работы в соцсетях. Кроме того, ему грозит парламентское расследование по факту незадекларированного пожертвования в размере 5 миллионов фунтов от таиландского миллиардера Кристофера Харборна. Фарадж все обвинения отрицает.