Buyuk Britaniyaning sobiq bosh vaziri Keir Starmer o'zining Holborn va Sent-Pankras saylov okrugidagi deputatlik vakolatini tark etgani sababli, ushbu hududda navbatdan tashqari parlament saylovi bo'lib o'tishi kutilmoqda. Bu saylov odatda oddiy rasmiyatchilik bo'lishi kerak edi, biroq endi u parlament davrining eng diqqat markazidagi musobaqasiga aylandi.
Yashillar partiyasi yetakchisi Zak Polanski, o'zini "eko-populist" deb atagan holda, partiyani bir yil ichida chekkadan ikki raqamli foizli ovoz darajasiga olib chiqdi. U payshanba kuni ushbu okrugdan nomzod bo'lish istagini e'lon qildi. Endi u mahalliy partiya a'zolari tomonidan Yashillar partiyasidan nomzod sifatida tanlanishi kerak.
Ovoz berish natijalari unga ham rag'bat, ham ogohlantirish beradi. 2024-yilda Starmer 48,9 foiz ovoz olgan edi; Yashillar partiyasi 10,4 foiz bilan uchinchi o'rinni egallagan, Falastin tarafdori mustaqil nomzod Endryu Faynshtayndan keyin. Ammo may oyida Camden kengashiga bo'lib o'tgan saylovda, okrug joylashgan tuman, Yashillar partiyasi 28,8 foiz ovoz to'pladi, leyboristlar esa 38,8 foizga ega bo'ldi. Bu Starmerning o'z hududida birinchi marta o'rin egallashiga olib keldi.
Al Jazeera muxbirlari siyosatshunoslar va saylov tahlilchilaridan Polanskining Vestminsterda g'alaba qozonish imkoniyati haqida so'radi. Liverpul universiteti professori Jonatan Tonge, "Yashillar g'alabasi kutilmagan bo'lardi", dedi. Uning fikricha, hozirgi bosh vazir Endi Byornhamning "asal oyi" tez tugashi kerak, va 28-oktabrdagi "halokatli byudjet" buni amalga oshirishi mumkin.
Tonge, shuningdek, saylov vaqtining muhimligini ta'kidladi. "Agar Byornham sentabr oxirida Liverpulda bo'lib o'tadigan partiya konferensiyasida yaxshi natija ko'rsatsa, asal oyi kamida byudjetgacha davom etishi mumkin; saylov qanchalik kech bo'lsa, leyboristlar uchun shunchalik qiyin bo'ladi", dedi u.
Polanski tanqidchilari uni "parashyutda tushirilgan" deb hisoblashadi, biroq u o'zi ko'p yillar davomida shu hududda yashab va ishlaganini aytadi. U Camden New Journal nashriga bergan intervyusida, "Men bu jamoada ko'p yillar davomida yashab va ishlaganman. Men uni yaxshi bilaman va uni sevaman", dedi. Biroq Tonge, Polanski ba'zi saylovchilar tomonidan "juda chap qanot" deb ko'rilishini ta'kidladi.
Yashillar partiyasi tarixida birinchi marta parlament saylovida g'alaba qozongan. Fevral oyida Gorton va Denton saylov okrugida mahalliy santexnik va Yashillar kengashi a'zosi Xanna Spenser 40,7 foiz ovoz bilan g'alaba qozondi. Bu partiyaning shimoliy Angliyadagi birinchi deputatini taqdim etdi. May oyida London bo'ylab ular 18 kengash o'rnidan 279 taga yetdi, oltita tumanni egalladi va birinchi to'g'ridan-to'g'ri saylangan merlarini qo'lga kiritdi.
Tonge, Yashillar partiyasi o'z cho'qqisiga chiqqan bo'lishi mumkinligini aytdi. Sobiq Bosh vazir Toni Blerning siyosiy kotibi Jon MakTernan, Polanski o'zining shaxsiy mashhurligini bu yilgi muvaffaqiyatlar bilan aralashtirmasligi kerakligini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, bu muvaffaqiyatlar Starmerdan norozilik va progressiv saylovchilarning "unga kerak emas" degan xabari sifatida qaralishi kerak.
Avgust oyida o'tkazilgan YouGov so'roviga ko'ra, britaniyaliklarning atigi 19 foizi Polanski haqida ijobiy fikrda, bu aprel oyidagi eng yuqori ko'rsatkichdan 7 punktga kam. MakTernan, Polanskining nomzodligi Yashillar partiyasiga zarar etkazishi mumkinligini, chunki "navbatdan tashqari saylovlar ko'pincha o'zini o'zi muhim deb hisoblaydigan nomzodlarni jazolaydi", deb ta'kidladi.
U Klakton misolini keltirdi, u yerda o'ta o'ngchi, immigratsiyaga qarshi partiya Reform UK rahbari Nayjel Faraj iyul oyida moliyaviy tekshiruvlar ostida o'z o'rnini tark etib, keyin qayta nomzod bo'ldi. Asosiy partiyalar saylovni boykot qilgani sababli, satirik nomzod Count Binface (boshiga axlat qutisi kiyib saylovoldi kampaniya olib boruvchi komediyachi) 26,7 foiz ovoz oldi, bu Britaniya parlament saylovlarida yangi nomzod tomonidan qo'lga kiritilgan eng yuqori ko'rsatkich bo'ldi.

Когда бывший премьер-министр Великобритании Кир Стармер на этой неделе сложил полномочия депутата от округа Холборн и Сент-Панкрас, он завершил более чем десятилетнее представительство округа, который с момента своего создания в 1983 году никогда не избирал никого, кроме лейбориста. Дополнительные выборы, которые, как ожидается, состоятся позднее в этом году, обычно были бы формальностью, но вместо этого они стали самой пристально наблюдаемой гонкой парламентского срока.
Это потому, что Зак Полански, лидер Партии зелёных, называющий себя «эко-популистом», который за год поднял свою партию с маргинальных позиций до двузначных показателей в опросах, в четверг объявил, что будет добиваться выдвижения по этому округу. Теперь его должны выбрать местные члены партии в качестве кандидата от зелёных.
Данные голосований дают ему как ободрение, так и предупреждение. В 2024 году Стармер получил 48,9% голосов; зелёные заняли третье место с 10,4%, уступив пропалестинскому независимому кандидату Эндрю Файнстайну. Но на выборах в совет Камдена в мае, в округе, где находится избирательный округ, зелёные получили 28,8% голосов по сравнению с 38,8% у лейбористов, впервые завоевав места в собственном районе Стармера.
Al Jazeera поговорила с политологами и аналитиками о том, есть ли у Полански реальный путь в Вестминстер. «Победа зелёных стала бы неожиданностью», — сказал Al Jazeera Джонатан Тонге, профессор политологии Ливерпульского университета. По его словам, для этого нынешнему премьер-министру и лидеру лейбористов Энди Бёрнхэму пришлось бы быстро завершить свой «медовый месяц». «Катастрофический бюджет» 28 октября мог бы это сделать, добавил он.
Он также сказал, что время проведения дополнительных выборов имеет ключевое значение. «Если у Бёрнхэма будет хорошая партийная конференция в Ливерпуле (в конце сентября), медовый месяц должен продлиться как минимум до этого бюджета; чем позже пройдут выборы, тем сложнее для лейбористов. Они захотят быстрого состязания», — сказал он.
Критики Полански говорят, что он выглядит «десантированным», в то время как он утверждает, что жил и работал в этом районе много лет. Полански сказал Camden New Journal: «Я жил и работал в этом сообществе долгие годы. Я хорошо его знаю и люблю». Однако Тонге сказал, что некоторые избиратели считают Полански «слишком левым» и предпочитают более безопасный вариант лейбористов.
Партия зелёных никогда не была в таком положении. С 2010 по 2024 год у них был всего один депутат. Это изменилось в феврале, когда зелёные выиграли дополнительные выборы в Гортоне и Дентоне. Местный сантехник и советник от зелёных Ханна Спенсер получила 40,7% голосов в районе, который лейбористы представляли с 1931 года. Это была первая в истории победа зелёных на дополнительных парламентских выборах, их самый высокий показатель на дополнительных выборах с перевесом в 30 пунктов. Победа привела к появлению их первого депутата на севере Англии.
В мае по всему Лондону они увеличили количество мест в советах с 18 до 279, получив шесть районов и выиграв своих первых непосредственно избранных мэров в Хакни и Льюишеме, в то время как лейбористы показали худший местный результат в Лондоне с 1968 года. В национальном масштабе партия получила 587 мест, что является самым высоким показателем за всю историю.
Тонге сказал, что у зелёных есть импульс на их стороне, но они, возможно, «достигли пика». Мактернан сказал, что Полански следует опасаться смешивать успехи этого года с доказательством его собственной популярности. Вместо этого он должен рассматривать их как недовольство Стармером и «послание, отправленное прогрессивными избирателями» о том, что они не хотят его.
Августовский опрос YouGov также показывает, что только 19% британцев сейчас положительно относятся к Полански, что на семь пунктов ниже его пика в апреле. Мактернан сказал, что выдвижение Полански может навредить зелёным, поскольку «дополнительные выборы часто наказывают кандидатов, воспринимаемых как сосредоточенных на собственной важности». Он указал на Клэктон, где лидер ультраправой антииммиграционной партии Reform UK Найджел Фарадж ушёл в отставку в июле под scrutiny своих финансов, а затем снова баллотировался.
Поскольку основные партии бойкотировали те выборы, сатирический кандидат Граф Бинфейс, комик, который ведёт кампанию, надев мусорный бак на голову, получил 26,7% голосов, что является самой высокой долей, когда-либо полученной новым кандидатом на британских парламентских выборах.