Massachusets shtati sudi Lindsay Clancyning uch nafar yosh bolasini o'ldirishda ayblangan ishi bo'yicha sudya hakamlar hay'ati bir hafta davomida muhokama qilganidan so'ng, ular bir ovozdan qaror qabul qila olmaganliklarini tan olishlari sababli sud jarayonini bekor qildi.
Clancy ishi Amerika jamoatchiligini hayratda qoldirdi va ikkiga bo'ldi, hatto AQSh prezidentining ham e'tiroziga sabab bo'ldi. Sud zalida ish va Clancyning kelajagi noaniq qolgani sababli ishonchsizlik hissi hukm surdi.
Clancyning advokati Kevin Reddington sud jarayonini to'xtatishga va hukm chiqarishga majburlashga urinib ko'rdi, ammo muvaffaqiyatsiz bo'ldi. Keyingi qadamlar aniqlanishi uchun shu oy oxirida tinglov belgilandi.
Sudya Sullivan jurnalistlarga "Men hakamlar hay'ati bir ovozdan qaror qila olmaganini e'lon qilaman va sud jarayonini bekor qilaman", dedi. Hakamlar hay'ati uch marta boshi berk ko'chaga kirib qolganini bildirgan edi.
Sud jarayonining bekor qilinishi prokuratura isbotlagan degani emas, balki ayblanuvchi aybdor emas degani ham emas. 29 sentyabrda bo'lib o'tadigan tinglovda prokurorlar ish bo'yicha keyingi qadamlarni belgilashlari mumkin.
36 yoshli sobiq hamshira hozircha qamoqda qoladi va ruhiy salomatlik muassasasida saqlanadi. Prokurorlar yangi sud jarayoni o'tkazish yoki Clancy bilan kelishuvga erishish kabi turli variantlarni ko'rib chiqishlari mumkin.
Clancy bolalarini o'ldirganini inkor etmaydi, lekin uchta birinchi darajali qotillik ayblovini tan olmadi. Uning advokatlari u tug'ruqdan keyingi psixozdan aziyat chekkanini va jinoiy javobgarlikka tortilmasligi kerakligini ta'kidlamoqda.
Sud jarayoni olti hafta davom etdi va hakamlar hay'ati yetti kun davomida 40 soatdan ko'proq muhokama qildi. Plymouth okrugi prokurori Timoti Kruz yangi sud jarayoni o'tkazish to'g'risida qaror qabul qilishlarini aytdi.
Clancyning advokati hakamlar hay'atining 12 a'zosidan 11 nafari, agar bitta hakam bo'lmaganida, Clancy foydasiga hukm chiqargan bo'lardi, deb hisoblaydi. Ammo hakamlar hay'ati a'zolarining pozitsiyasi noma'lumligicha qolmoqda.
Ish butun mamlakatni qamrab oldi va tug'ruqdan keyingi psixoz mavzusida munozaralarni keltirib chiqardi. Sud jarayonining jonli efirlarini ko'pchilik kuzatdi, har kuni 200 dan ortiq media vakillari sudga tashrif buyurdi.
AQSh prezidenti Donald Trump ishni "dahshatli fojia" deb atadi va "U dahshatli ish qildi. Bundan yomoni bo'lishi mumkin emas", dedi. U yana bir sud jarayoni bo'lishini taxmin qilishini aytdi.

Судья Массачусетса объявил о прекращении судебного разбирательства по делу об убийстве Линдси Клэнси после того, как присяжные, совещавшиеся около недели, признали, что не смогут единогласно решить, следует ли привлекать ее к уголовной ответственности за убийство троих малолетних детей.
Дело Клэнси вызвало широкий резонанс и раскололо американское общество, даже спровоцировав замечания со стороны президента США. В зале суда царило недоверие, поскольку дело и будущее Клэнси остаются в подвешенном состоянии.
Адвокат Клэнси предпринял драматическую попытку предотвратить прекращение разбирательства и добиться вердикта, но она не увенчалась успехом. Слушание, назначенное на конец месяца, может определить дальнейшие шаги по делу.
Судья Салливан заявил присяжным: "На данный момент я объявляю, что присяжные не смогли прийти к единогласному решению, и я объявляю о прекращении разбирательства". Присяжные трижды заявляли о тупиковой ситуации.
Прекращение разбирательства не означает, что обвинение доказало вину, равно как и не означает невиновность подсудимой. На слушании 29 сентября прокуроры могут обозначить свои дальнейшие шаги.
36-летняя бывшая медсестра останется под стражей и будет содержаться в психиатрическом учреждении. Прокуроры могут рассмотреть различные варианты, включая повторное судебное разбирательство или заключение соглашения о признании вины.
Клэнси не отрицает убийство детей, но не признает себя виновной по трем обвинениям в убийстве первой степени. Ее адвокаты утверждают, что она страдала послеродовым психозом и не должна нести уголовную ответственность.
Судебный процесс длился шесть недель, присяжные совещались более 40 часов в течение семи дней. Окружной прокурор Плимута Тимоти Круз заявил, что они решат, будет ли проведено новое судебное разбирательство.
Адвокат Клэнси считает, что 11 из 12 присяжных вынесли бы вердикт в пользу Клэнси, если бы не один несогласный. Однако позиция каждого присяжного остается неизвестной.
Дело привлекло внимание всей страны и вызвало дискуссии о послеродовом психозе. За трансляциями суда следили многие, ежедневно зал суда посещали более 200 представителей СМИ.
Президент США Дональд Трамп назвал дело "ужасной трагедией" и заявил: "Она совершила ужасный поступок. Хуже не бывает". Он предположил, что будет еще один судебный процесс.