AQShning Ogayo shtatida Demokratik partiyadan gubernatorlikka nomzod Emi Akton saylovoldi tashviqoti chog‘ida qurollangan shaxs tomonidan hujumga uchradi. Hodisa Kanfild yarmarkasida yuz berdi, hujum natijasida bir necha kishi jarohatlandi.
Kampaniya vakili Addi Bullokning bayonotiga ko‘ra, hujumchi Akton nutq so‘zlayotgan paytda unga tashlandi, ammo nomzodning o‘zi jarohatlanmadi. Mahoning okrugi Demokratik partiyasi raisi Kris Andersonning ma’lumotiga ko‘ra, 38 yoshli Patrik Xavas ko‘ngillilarni yiqitib, bir nechta qurol bilan qo‘lga olingan.
Ogayo shtati yo‘l patruli xodimlari Xavasni hibsga olib, undan ikkita to‘pponcha va elektr shok qurolini musodara qildi. Mahalliy politsiya esa yana bitta to‘pponcha va mis barmoqlarni topganini bildirdi. Xavas tartibsizlik va ikki marta hujum qilish moddalari bilan hibsga olingan.
Sherif Jerri Grinning so‘zlariga ko‘ra, hujum paytida ikki nafar keksa odam yiqitilgan. Ogayo gubernatori Mayk Devayn (respublikachi) hujumni qoralab, politsiya tezkor harakat qilganini ta’kidladi. Devayn muddati tugaganligi sababli qayta saylanishga nomzod bo‘la olmaydi.
Aktonning respublikachi raqibi Vivek Ramasvami ham hujumni “mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atadi. Ramasvami texnologiya sohasi va sobiq prezident Donald Tramp bilan yaqin aloqalari tufayli rekord darajada mablag‘ to‘plagan va Aktonni tanqid qiluvchi reklamalarga katta mablag‘ sarflamoqda.
Bu hujum AQShda so‘nggi yillarda kuchayib borayotgan siyosiy zo‘ravonlik holatlarining yana bir namunasidir. 2025-yilda Minnesota shtati qonun chiqaruvchisi Melissa Xortman va uning turmush o‘rtog‘i o‘ldirilgan, 2022-yilda esa Vakillar palatasi sobiq spikeri Nensi Pelosining turmush o‘rtog‘iga hujum qilingan edi. Trampning o‘zi ham 2024-yilgi saylovoldi kampaniyasi chog‘ida ikki marta suiqasdga uchragan.

В США во время предвыборной остановки на ярмарке в Канфилде вооруженный злоумышленник напал на кандидата от Демократической партии на пост губернатора Огайо Эми Эктон, ранив нескольких человек, сообщили представители кампании.
Инцидент произошел в воскресенье, когда Эктон выступала с речью. Сама Эктон не пострадала, заявила пресс-секретарь кампании Эдди Буллок. По данным председателя Демократической партии округа Махонинг Криса Андерсона, подозреваемый, 38-летний Патрик Хавас, был арестован с несколькими единицами оружия после того, как сбил с ног волонтеров.
Патруль шоссе штата Огайо, который произвел арест, сообщил, что у Хаваса были два пистолета и электрошокер, прежде чем его остановили полицейские. Полиция округа Махонинг также обнаружила кастет. Хавас был помещен в окружную тюрьму по обвинению в нарушении общественного порядка и двух нападениях.
Шериф Джерри Грин сообщил местному телеканалу NBC 21 News, что подозреваемый сбил с ног двух пожилых людей. Губернатор Огайо Майк Девайн (республиканец) осудил нападение и отметил, что полиция быстро отреагировала на инцидент у стенда демократов. Девайн не может переизбираться из-за ограничения срока полномочий.
Республиканский оппонент Эктон на всеобщих выборах Вивек Рамасвами назвал воскресное нападение «совершенно неприемлемым». Рамасвами, используя национальную известность и связи с технологической индустрией и экс-президентом Дональдом Трампом, собрал рекордные средства и потратил их на рекламу, критикующую Эктон.
Это нападение является последним в череде случаев политического насилия в США, которое участилось за последнее десятилетие. В 2025 году были убиты законодатель из Миннесоты Мелисса Хортман и ее муж, в 2022 году было совершено нападение на мужа бывшего спикера Палаты представителей Нэнси Пелоси. Сам Трамп подвергся двум попыткам покушения во время предвыборной кампании 2024 года.