Uning so‘zlariga ko‘ra, operatsiyaning maqsadi eron hukumatidan kelib chiqadigan "tahdidni bartaraf etish" orqali amerikaliklarni va chet eldagi harbiy infratuzilmani himoya qilish. Trump Tehron harakatlari mintaqadagi AQSH bazalari uchun bevosita xavf tug‘dirishini ta'kidladi.
Shanba kuni Isroil Eronga zarba berdi. Hujumlar razvedka binosi, prezident majmuasi, Tehron aeroporti va Eron oliy rahbari oyatulloh Hameneiyning uyini nishon oldi.
Ilgari AQSH Eron yaqinida harbiy mavjudligini sezilarli darajada kuchaytirgani xabar qilingan edi. Vashington va Tehron o‘rtasidagi 17-fevralda yakunlangan ikkinchi yadro muzokaralaridan so‘ng, Pentagon Yevropa va Yaqin Sharqdagi bazalarga 150 dan ortiq samolyotni joylashtirdi.
Bundan tashqari, 23-fevralda Gretsiyaning Krit oroli yaqinida USS Gerald R. Ford havo kemasi ko‘rildi. Bu mintaqaga yuborilgan ikkinchi amerikalik havo kemasi. OAV hisob-kitoblariga ko‘ra, hozirda AQSHning faol kemalarining uchdan bir qismi Yaqin Sharqda to‘plangan.

Президент США Дональд Трамп в субботу заявил, что Соединенные Штаты начали масштабную операцию против Ирана.
Трамп на странице в Truth Social сообщил: "Вооруженные силы США начали крупные боевые операции в Иране".
По его словам, цель операции – защита американского народа и военной инфраструктуры за рубежом путем "устранения угрозы", исходящей от иранских властей. Трамп подчеркнул, что действия Тегерана создают прямую опасность для американских баз в регионе.
В субботу Израиль нанес удар по Ирану. Атакованы здание разведки, президентский комплекс, аэропорт Тегерана, а также дом верховного лидера Ирана аятоллы Хаменеи.
Ранее сообщалось, что США значительно усилили военное присутствие вблизи Ирана. После завершения 17 февраля безрезультатного второго раунда ядерных переговоров между Вашингтоном и Тегераном Пентагон перебросил более 150 самолетов на базы в Европе и на Ближнем Востоке.
Кроме того, 23 февраля у берегов греческого острова Крит был замечен авианосец USS Gerald R. Ford. Это уже второй американский авианосец, направленный в регион. По оценкам СМИ, теперь около трети действующих кораблей США сосредоточены на Ближнем Востоке.