Trumpning so'zlariga ko'ra, barcha reja bo'yicha boradi: AQSh Eron rahbariyatini "yo'q qildi", bu taxminan 48 kishini o'z ichiga olishi mumkin. U Tehron bilan muzokaralarga ochiq ekanligini, ammo ularning o'tkazilish muddatini ko'rsata olmasligini qo'shdi.
"Men bilmayman. Ular muzokaralarni xohlashadi, lekin men aytdim: 'Siz o'tgan hafta gaplashishingiz kerak edi, bu hafta emas'" dedi prezident.
1-mart kuni Trump 48 soat ichida ikkinchi marta amerikaliklarga murojaat qilib, uch amerikalik askarning o'limi uchun "qasos olish" va'da qildi, Eronga yangi ultimatum berdi va AQShni uning "erkinlik" uchun kurashini qo'llab-quvvatlashga chaqirdi.
28-fevral ertalab Isroil va AQSh Tehron va Eronning boshqa ob'ektlariga zarba berib, Islom Respublikasining yadro dasturini yo'q qilish niyatini bildirdi. Javoban Eron Isroil va mintaqadagi boshqa mamlakatlarga zarba berdi.
AQSh Markaziy Qo'mondonligi ma'lumotlariga ko'ra, 28-fevralda AQSh ob'ektlariga yetkazilgan zarar "minimal" edi, ammo 1-martda uch askarning o'limi va besh nafar og'ir yaralanganligi haqida xabar berildi.

Президент США Дональд Трамп заявил в интервью Daily Mail, что военная операция США в Иране может продолжаться в течение ближайших четырех недель.
По словам Трампа, все идет по плану: США "уничтожили все" руководство Ирана, уточнив, что речь может идти о 48 лицах. Он добавил, что открыт для переговоров с Тегераном, однако не смог назвать сроки их возможного проведения.
«Я не знаю. Они хотят переговоров, но я сказал: 'Вам следовало разговаривать на прошлой неделе, а не на этой'», — подчеркнул президент.
1 марта Трамп обратился к американскому народу во второй раз за 48 часов, пообещав «отомстить» за гибель трех американских солдат, выдвинув новый ультиматум Ирану и призвав США поддержать его борьбу за «свободу».
Утром 28 февраля Израиль и США нанесли удары по Тегерану и другим объектам на территории Ирана, заявив о намерении уничтожить ядерную программу Исламской Республики. В ответ Иран нанес удары по Израилю и другим странам региона.
По данным Центрального командования Вооруженных сил США, 28 февраля ущерб американским объектам был «минимален», однако 1 марта было сообщено о гибели трех военнослужащих и пяти серьезно раненых.