Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Trump Eron'ga quruqlik qo'shinlarini yuborish mumkinligini, "agar zarurat bo'lsa", e'tirof etdi. U bu haqda 2-mart kuni The New York Post gazetasiga bergan intervyusida gapirdi.
"Menda qo'shin yuborish haqida hech qanday tashvish yo'q. Odatda prezidentlar: 'Quruqlik qo'shinlari bo'lmaydi' deydilar. Men bunday demayman. Men: 'Ehtimol ular kerak bo'lmaydi' yoki 'agar ular zarur bo'lsa' deyman", dedi Oq uy rahbari.
Trump shuningdek, urushning davomiyligi haqidagi bahosini qayta ko'rib chiqdi. Avval The Daily Mail gazetasiga bergan intervyusida u mojaro "taxminan to'rt hafta" davom etishini aytgan edi. Endi esa prezident operatsiya jadvaldan tezroq borayotganini, 49 nafar Eronning yuqori martabali rahbari yo'q qilinganligini va buning kamida bir oy vaqt oladi deb taxmin qilinganini aytdi.
Oq uyda harbiylarni mukofotlash marosimida so'zlagan Trump armiya jangovar harakatlarni "qancha kerak bo'lsa, shuncha" davom ettirishga tayyor ekanligini ta'kidladi.
"Dastlab biz to'rt-besh haftani bashorat qilgan edik, lekin bizda ancha uzoqroq davr uchun imkoniyatlar bor", dedi u.
Prezident harbiy kampaniyaning to'rt maqsadini sanab o'tdi: Eronning raketa salohiyatini zaiflashtirish, mamlakat harbiy-dengiz flotini yo'q qilish, Tehronning yadro quroli olishiga yo'l qo'ymaslik va uning chet eldagi vositachi kuchlarini qurolsizlantirish va moliyalashtirishni to'xtatish orqali cheklash.
CNN telekanaliga bergan intervyusida Trump qo'shimcha qilib, armiya Eron'ga "halokatli zarba" berayotganini, ammo "katta to'lqin" hujumlari hali kelmasligini aytdi. U shuningdek, Vashington Eron xalqiga "mamlakat ustidan nazoratni rejimdan qaytarib olish" uchun qo'shimcha choralar ko'rayotganini tasdiqladi, biroq fuqarolarni xavfsizlik vaziyati tufayli uyda qolishga chaqirdi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что страна может направить сухопутные войска в Иран, «если будет необходимость». Об этом он сообщил в интервью газете The New York Post 2 марта.
«У меня нет опасений по поводу отправки войск. Обычно президенты говорят: “Наземных войск не будет”. Я так не скажу. Я скажу: “Вероятно, они не понадобятся” или “если они будут необходимы”», — отметил глава Белого дома.
В беседе с изданием Трамп также пересмотрел свою оценку возможной продолжительности войны. Ранее в интервью The Daily Mail он говорил, что конфликт продлится «примерно четыре недели». Теперь же президент заявил, что операция идет быстрее графика: по его словам, были ликвидированы 49 высокопоставленных руководителей Ирана, и на это, как предполагалось, должно было уйти не менее месяца.
Выступая в Белом доме на церемонии награждения военнослужащих, Трамп подчеркнул, что армия готова продолжать боевые действия «столько, сколько потребуется».
«Изначально мы прогнозировали четыре–пять недель, но у нас есть возможности для гораздо более длительного периода», — сказал он.
Президент назвал четыре цели военной кампании: ослабление ракетного потенциала Ирана, уничтожение военно-морского флота страны, недопущение получения Тегераном ядерного оружия и сдерживание его прокси-сил за рубежом путем прекращения их вооружения и финансирования.
В интервью телеканалу CNN Трамп добавил, что армия наносит «сокрушительный удар» по Ирану, однако «большая волна» атак еще впереди. Он также подтвердил, что Вашингтон предпринимает дополнительные шаги, чтобы помочь иранскому народу «забрать у режима контроль над страной», призвав при этом граждан оставаться дома из-за небезопасной обстановки.