AQSH prezidenti Donald Trampning rafiqasi Melaniya Tramp BMT Xavfsizlik Kengashining qurolli mojarolar sharoitidagi bolalar holatiga bag'ishlangan yig'ilishiga raislik qildi. Deutsche Welle xabar berishicha, yig'ilish 2-mart kuni Nyu-Yorkda AQSH va Isroilning Eronga qarshi harbiy operatsiyasi fonida bo'lib o'tdi.
Birinchi xonim o'z nutqida hozirgi davrni "qiyin vaqt" deb ta'rifladi. "AQSH butun dunyo bo'ylab barcha bolalarni qo'llab-quvvatlaydi", dedi u, bu bilan global vaziyatga e'tibor qaratdi. "Yaqinda sizga tinchlik berilishini umid qilaman", deb qo'shdi u.
Oldingi yig'ilish 28-fevralda AQSH va Isroilning Eronda boshlagan harbiy operatsiyasi munosabati bilan favqulodda chaqirilgan edi. BMT Bosh kotibi António Guterres AQSH va Isroilning Eron Islom Respublikasiga qarshi havo hujumlarini qoralab, ular BMT Nizomi o'z ichiga olgan xalqaro huquq normalariga zid ekanligini aytdi. Shu bilan birga, u Erondan javob harakatlarini ham tanqid qilib, Yaqin Sharq davlatlarining suvereniteti va hududiy yaxlitligini buzishning joiz emasligini ta'kidladi.
Deutsche Welle Eron davlat OAVlariga tayanib, 28-fevralda Minob shahridagi "Shajare Tayyiba" qizlar maktabi yaqinida raketa qulashi natijasida kamida 165 kishi halok bo'lgani va yana 100 ga yaqin kishi yaralanganini xabar qildi. Minob okrugi prokurori aytishicha, halok bo'lganlarning aksariyati ushbu o'quv muassasasining o'quvchilari edi. Isroil Mudofaa Kuchlari (TsAXAL) vakili Nadav Shoshani bu haqda izoh berib, Isroil harbiylariga "ko'rsatilgan hududdagi hech qanday Isroil yoki AQSH zarbalari haqida ma'lumot yo'q" dedi.

US President Donald Trump's wife, Melania Trump, chaired a UN Security Council meeting on the situation of children in armed conflicts. According to Deutsche Welle, the event took place on March 2 in New York against the backdrop of a US and Israeli military operation against Iran.
In her speech, the First Lady described the current period as a "difficult time." "The United States supports all children around the world," she stated, emphasizing the global nature of the issue. "I hope that peace will be granted to you soon," she added.
The previous Security Council meeting was held on February 28 and was urgently convened in response to the start of the US and Israeli military operation in Iran. UN Secretary-General António Guterres condemned the US and Israeli airstrikes on the Islamic Republic, stating they violate international law norms, including the UN Charter. He also criticized Iran's retaliatory actions, stressing the inadmissibility of violating the sovereignty and territorial integrity of Middle Eastern states.
Deutsche Welle reports, citing Iranian state media, that on February 28, a missile strike near the "Shajare Tayyeba" girls' school in Minab city resulted in at least 165 deaths and around 100 injuries. The Minab district prosecutor stated that most victims were students of the school. Commenting on these reports, Israeli Defense Forces (IDF) spokesperson Nadav Shoshani said Israeli forces have "no knowledge of any Israeli or American strikes" in the specified area.