AQSH prezidenti Donald Trampning rafiqasi Melaniya Tramp BMT Xavfsizlik Kengashining qurolli mojarolar sharoitidagi bolalar holatiga bag'ishlangan yig'ilishiga raislik qildi. Deutsche Welle xabar berishicha, yig'ilish 2-mart kuni Nyu-Yorkda AQSH va Isroilning Eronga qarshi harbiy operatsiyasi fonida bo'lib o'tdi.
Birinchi xonim o'z nutqida hozirgi davrni "qiyin vaqt" deb ta'rifladi. "AQSH butun dunyo bo'ylab barcha bolalarni qo'llab-quvvatlaydi", dedi u, bu bilan global vaziyatga e'tibor qaratdi. "Yaqinda sizga tinchlik berilishini umid qilaman", deb qo'shdi u.
Oldingi yig'ilish 28-fevralda AQSH va Isroilning Eronda boshlagan harbiy operatsiyasi munosabati bilan favqulodda chaqirilgan edi. BMT Bosh kotibi António Guterres AQSH va Isroilning Eron Islom Respublikasiga qarshi havo hujumlarini qoralab, ular BMT Nizomi o'z ichiga olgan xalqaro huquq normalariga zid ekanligini aytdi. Shu bilan birga, u Erondan javob harakatlarini ham tanqid qilib, Yaqin Sharq davlatlarining suvereniteti va hududiy yaxlitligini buzishning joiz emasligini ta'kidladi.
Deutsche Welle Eron davlat OAVlariga tayanib, 28-fevralda Minob shahridagi "Shajare Tayyiba" qizlar maktabi yaqinida raketa qulashi natijasida kamida 165 kishi halok bo'lgani va yana 100 ga yaqin kishi yaralanganini xabar qildi. Minob okrugi prokurori aytishicha, halok bo'lganlarning aksariyati ushbu o'quv muassasasining o'quvchilari edi. Isroil Mudofaa Kuchlari (TsAXAL) vakili Nadav Shoshani bu haqda izoh berib, Isroil harbiylariga "ko'rsatilgan hududdagi hech qanday Isroil yoki AQSH zarbalari haqida ma'lumot yo'q" dedi.

Супруга президента США Дональда Трампа Мелания Трамп председательствовала на заседании Совета Безопасности ООН, посвящённом положению детей в условиях вооружённых конфликтов. По данным Deutsche Welle, мероприятие прошло 2 марта в Нью-Йорке на фоне военной операции США и Израиля против Ирана.
В своём выступлении первая леди охарактеризовала текущий период как «трудное время». «США поддерживают всех детей по всему миру», — заявила она, подчеркнув глобальный характер ситуации. «Надеюсь, что вскоре вам будет дарован мир», — добавила Трамп.
Предыдущее заседание Совбеза состоялось 28 февраля и было экстренно созвано в связи с началом военной операции США и Израиля в Иране. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш осудил авиаудары США и Израиля по Исламской Республике, заявив, что они противоречат нормам международного права, включая Устав ООН. Одновременно он раскритиковал ответные действия Ирана, отметив недопустимость нарушений суверенитета и территориальной целостности государств Ближнего Востока.
Deutsche Welle со ссылкой на иранские государственные СМИ сообщает, что 28 февраля в результате падения ракеты вблизи школы для девочек «Шаджаре Тайебе» в городе Минаб погибли по меньшей мере 165 человек, ещё около 100 получили ранения. По словам прокурора округа Минаб, большинство погибших — ученицы этого учебного заведения. Представитель Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) Надав Шошани, комментируя эти сообщения, заявил, что израильским военным «не известно о каких-либо израильских или американских ударах» в указанном районе.