AQShning Ar-Riyoddagi elchixonasida portlash va yong'in sodir bo'ldi. Bu haqda Reuters agentligi xabar berdi.
N12 telekanali ma'lumotlariga ko'ra, yuqori martabali amerikalik amaldorga tayanib, Saudiya Arabistonidagi AQSh diplomatik vakolatxonasi, ehtimol, dron yordamida hujumga uchragan.
Keyinchalik Mudofaa vazirligi X ijtimoiy tarmog'ida dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, elchixona ikkita dron bilan hujumga uchragani va undan keyin kichik yong'in chiqqani haqida ma'lumot berdi. Vazirlik zarar jiddiy emasligini ta'kidladi. So'ngra jami sakkizta dron urib tushirilgani aniqlandi.
Fox News muxbiri Jennifer Griffin rasmiy vakilga tayanib, Eron dronlari hujumi paytida elchixona binosida hech kim bo'lmaganligi va jabrlanuvchilar yo'qligini aytdi.
AQSh elchixonasi Jidda, Ar-Riyod va Dahranda bo'lgan amerikalik fuqarolarni darhol o'z joylarida boshpana topishga va mintaqadagi harbiy ob'ektlarga sayohat qilishdan saqlanishga chaqirdi.

В посольстве США в Эр-Рияде произошел взрыв и вспыхнул пожар. Об этом сообщает агентство Reuters.
По данным телеканала N12, ссылающегося на высокопоставленного американского чиновника, дипломатическая миссия США в Саудовской Аравии подверглась атаке, предположительно с использованием беспилотника.
Позднее Министерство обороны сообщило в соцсети X, что, по предварительным данным, посольство было атаковано двумя дронами, после чего возник небольшой пожар. В ведомстве отметили, что ущерб оказался незначительным. Затем уточнили, что всего были сбиты восемь беспилотных летательных аппаратов.
Корреспондент Fox News Дженнифер Гриффин со ссылкой на официального представителя заявила, что в момент атаки иранских дронов в здании посольства никого не было, пострадавших нет.
Посольство США призвало американских граждан, находящихся в Джидде, Эр-Рияде и Дахране, немедленно укрыться по месту пребывания и воздержаться от поездок на военные объекты в регионе.