AQSh va Isroilning Eron bilan urushi kuchayib borayotgan bir paytda, Yevropa Ittifoqi (YI) tobora ko‘proq tanqid ostida qolmoqda. YI, uning asosiy davlatlari va Buyuk Britaniya xalqaro huquqqa rioya qilinishini talab qilib, Eron hukumatini qoraladi. Biroq, Yevropa hali ham umumiy yondashuvni shakllantira olmagan va Yaqin Sharqdagi inqiroz Yevropa va butun dunyo uchun oqibatlarga olib kelishi mumkin bo‘lsa-da, bo‘linib, chetda qolgan va samarasiz ko‘rinadi.
Eronning Kiprga (YI hududi) dron hujumi va Fors ko‘rfazi davlatlaridagi ob’yektlarga zarbalari ortidan, Yevropa betaraf qolishi mumkinmi? Mutaxassislar Yevropa kuchlarining harbiy aralashish o‘rniga mudofaa strategiyasini qabul qilayotganini ta’kidlaydi. Germaniya Tashqi Aloqalar Kengashi (DGAP) eksperti Kornelius Adebahrning so‘zlariga ko‘ra, YI a’zolari va Buyuk Britaniya Yevropa davlatiga hujum bo‘lsa, mudofaa choralarida va Fors ko‘rfazi davlatlariga yordam berishda birlashadi. Biroq, u Trumpning urush maqsadlari va Eron qarshi AQSh harakatlarini qanchalik qo‘llab-quvvatlash kerakligi haqida kelishmovchiliklar borligini qo‘shimcha qildi.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt chorshanba kuni AQSh prezidenti Donald Trumpning "barcha Yevropa ittifoqchilarimiz"ni AQSh va Isroilning Eron urushini qo‘llab-quvvatlashini kutayotganini ogohlantirdi. U maqsad "nafaqat Amerikani, balki Yevropa ittifoqchilarimizni ham tahdid qiluvchi Eron hukumatini yo‘q qilish" ekanligini aytdi. Bu Trumpning Yevropa qo‘llab-quvvatlashidagi kechikishdan bezovta bo‘lganidan keyin sodir bo‘ldi.
Buyuk Britaniya YI tarkibida emas, lekin Fransiya va Germaniya bilan birga "Yevropa uchtaligi" (E3)ning asosiy a’zosi bo‘lib, ular AQSh-Eron yadro kelishuvi va YIning birgalikdagi Eron siyosatining hammualliflari hisoblanadi. Germaniya kansleri Fridrix Merts Oq uyda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda maqtovga sazovor bo‘ldi, Trump uni ajoyib rahbar deb ta’rifladi, chunki Merts "dahshatli" hukumatdan xalos bo‘lish haqida Trump bilan bir fikrda bo‘lib, Germaniyadagi Ramsteyn havo bazasidan AQSh kuchlariga foydalanishga ruxsat berdi.
Fransiya, shu bilan birga, ma’lum fransuz bazalariga AQSh samolyotlarining vaqtincha joylashishiga ruxsat berdi. Biroq, Reuters agentligi keltirgan fransuz rasmiysining so‘zlariga ko‘ra, bu ruxsat faqat samolyotlarning Eronga qarshi hujumlar uchun ishlatilmasligi va faqat "mintaqadagi hamkorlarimizning mudofaasini qo‘llab-quvvatlash" uchun ishlashini kafolatlashdan keyin berildi. Italiya bosh vaziri Jorja Meloni esa Rim hali AQShdan o‘z bazalaridan foydalanish uchun hech qanday so‘rov olmaganini aytdi, ammo Italiya Fors ko‘rfazi davlatlariga havo mudofaasi tizimlarini taqdim etishi mumkinligini bildirdi.
Eronning Kiprdagi Britaniya Qirollik Harbiy-havo kuchlari bazasiga dron hujumi yevropaliklarni qo‘rqitdi, ular Italiya, Gretsiya, Niderlandiya va Fransiyani Kiprga harbiy kemalar yuborishga undadi. Kvinsi Instituti ijrochi vitse-prezidenti Trita Parsining ta’kidlashicha, "Eron buning YI davlatiga hujum ekanligini yaxshi biladi. Lekin gap shunda. Tehron nafaqat Fors ko‘rfazi davlatlariga, balki Yevropaga ham urushni kengaytirish niyatida ko‘rinadi". U Birlashgan Arab Amirliklaridagi fransuz bazasiga hujumga ishora qilib, Eronning fikricha, "urush tugashi uchun Yevropa ham narx to‘lashi kerak, degan fikr ko‘rinadi", dedi.
Shu bilan birga, NATO bosh kotibi Mark Rutte Tehron nafaqat Isroil, balki Yevropa uchun ham tahdid ekanligi haqida ogohlantirdi. U Eronni "betartiblik eksportchisi" deb ta’riflab, "terroristik fitnalar va suiqasdlar, shu jumladan Yevropa tuprog‘ida yashovchi odamlarga qarshi" uchun mas’ul deb hisobladi. Energiya narxlarining keskin oshishi va Erondan Turkiya orqali Yevropaga migratsiya potentsiali kabi qo‘shimcha tashvishlar mavjud.

По мере эскалации войны США и Израиля с Ираном Европейский союз (ЕС) оказывается под всё большим давлением. ЕС, его ключевые державы и Великобритания призвали соблюдать международное право и осудили иранские власти. Однако Европа до сих пор не смогла сформулировать единый подход и выглядит разделённой, отстранённой и неэффективной, в то время как кризис на Ближнем Востоке, имеющий потенциальные последствия для Европы и мира, продолжает развиваться.
После иранской атаки дронами на Кипр (территория ЕС) и продолжающихся ударов по объектам в странах Персидского залива, может ли Европа оставаться в стороне? Эксперты отмечают, что европейские державы принимают оборонительную стратегию, а не вовлекаются в военные действия. Сотрудник Германского совета по внешним отношениям (DGAP) Корнелиус Адебахр заявил, что государства-члены ЕС и Великобритания едины в принятии оборонительных мер в случае нападения на европейскую страну и в помощи странам Персидского залива. Однако он добавил, что они расходятся во мнениях относительно целей войны Трампа и степени поддержки действий США против Ирана.
Пресс-секретарь Белого дома Каролин Левитт в среду предупредила, что президент США Дональд Трамп ожидает, что «все наши европейские союзники» поддержат войну США и Израиля против Ирана. Она заявила, что цель состоит в том, чтобы «разгромить иранский режим, который угрожает не только Америке, но и нашим европейским союзникам». Это произошло после того, как Трамп выразил раздражение из-за задержки европейской поддержки войны.
Великобритания не входит в ЕС, но является ключевым членом «европейской тройки» (E3) вместе с Францией и Германией, которые являются соавторами ядерной сделки США и Ирана и архитекторами совместной политики ЕС в отношении Ирана. Канцлер Германии Фридрих Мерц получил похвалу во время визита в Белый дом в среду, когда Трамп назвал его отличным лидером, поскольку Мерц поддержал Трампа в вопросе избавления от «ужасного» режима и разрешил использование авиабазы Рамштайн в Германии силами США.
Франция, в свою очередь, разрешила временное размещение американских самолётов на некоторых французских базах. Однако, по словам французского чиновника, процитированного Reuters, это разрешение было дано только после получения гарантий, что самолёты не будут использоваться для атак против Ирана и будут действовать исключительно в «поддержку обороны наших партнёров в регионе». Премьер-министр Италии Джорджа Мелони заявила, что Рим ещё не получил запроса от США на использование своих баз, но Италия может предоставить системы ПВО странам Персидского залива.
Иранская атака дронами на базу британских ВВС на Кипре напугала европейцев, которые поспешили направить поддержку стране, отправив военные корабли из Италии, Греции, Нидерландов и Франции. Исполнительный вице-президент Института Куинси Трита Парси отметил, что «Иран хорошо осведомлён, что это атака на государство ЕС. Но, судя по всему, в этом и заключается цель. Тегеран, по-видимому, намерен расширить войну не только на страны Персидского залива, но и на Европу». Он также указал на атаку на французскую базу в ОАЭ, добавив, что, согласно иранской логике, «для того чтобы война могла закончиться, Европа тоже должна заплатить цену».
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте предупредил, что Тегеран представляет угрозу не только для Израиля, но и для Европы, назвав Иран «экспортёром хаоса», ответственным за «террористические заговоры и покушения, в том числе на людей, проживающих на европейской земле». Дополнительные опасения включают резкий рост цен на энергоносители и потенциальную миграцию из Ирана через Турцию в Европу.