Jahon savdo tashkiloti bilan ishlash bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning yig‘ilishi protokoli tasdiqlandi. 2026-yil 17-fevraldan 2027-yil 1-yanvargacha bir qator tovarlar uchun import bojlarining pasaytirilgan stavkalari qo‘llaniladi, ayrim yo‘nalishlar uchun esa bojlar to‘liq bekor qilinadi.
2026-yil 16-fevraldagi yig‘ilish protokoli orqali, yuqori qo‘shilgan qiymatga ega sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishni rag‘batlantirish, raqobatbardoshlikni oshirish va mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida, amaldagi stavkalar o‘rniga vaqtincha pasaytirilgan import boji stavkalari joriy etildi.
Vaqtincha stavkalar 2026-yil 17-fevraldan 2026-yil 1-yanvargacha amal qiladi. Shu bilan birga, 2027-yil 1-yanvargacha, tamaki mahsulotlarini ishlab chiqarish maqsadida import qilinadigan tovarlar uchun Tashqi iqtisodiy faoliyat tovar nomenklaturasining ayrim kodlari bo‘yicha, pasaytirilgan stavkalar faqat "Loyihalar va import shartnomalari ekspertizasi markazi" Davlat unitar korxonasining ijobiy xulosasi asosida qo‘llaniladi. Agar shartlar bajarilmasa, amaldagi stavkalar qo‘llaniladi.
Pasaytirilgan stavkalar doirasida, apelsin, ananas, greyfrut, pomelo va boshqa sitrus mevalaridan sharbat ishlab chiqarishda foydalaniladigan meva konsentratlari uchun 3 foizli import boji belgilandi.
Asosiy yangiliklar qatorida, olmos, qimmatbaho va yarim qimmatbaho toshlar, shuningdek, kabel mahsulotlarini ishlab chiqarishda ishlatiladigan alyuminiy sim uchun import bojidan ozod qilish belgilandi.

The protocol of the Interdepartmental Commission on Work with the World Trade Organization has been approved. From February 17, 2026, to January 1, 2027, reduced import duty rates will apply to a range of goods, with exemptions provided for certain categories.
The protocol dated February 16, 2026, introduces temporarily lowered import duty rates in place of current ones for several items, aiming to stimulate the production of high-value-added industrial goods, enhance competitiveness, and support domestic manufacturers.
The temporary rates will be in effect from February 17, 2026, to January 1, 2027. Additionally, until January 1, 2027, for goods imported for tobacco production under specific codes of the Foreign Economic Activity Commodity Nomenclature, reduced rates apply based on a positive conclusion from the State Unitary Enterprise "Center for Expertise of Projects and Import Contracts." If these conditions are not met, current rates will be enforced.
Under the reduced rates, a 3 percent import duty has been set for fruit concentrates used in producing juices from oranges, pineapples, grapefruits, pomelos, and other citrus fruits.
A key innovation includes the exemption from import duties for diamonds, precious and semi-precious stones, as well as aluminum wire used in cable production.