Jahon bankining Markaziy Osiyo uchun Suv-energetika dasturi (CAWEP) doirasida “Energiya” muvofiqlashtiruvchi dispetcherlik markazi (MDM) nodavlat notijorat tashkilotiga 3,2 million dollar grant ajratildi. Bu haqda Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi xabar berdi. Mablag‘ mintaqaviy elektr energiyasi bozorini yaratish bo‘yicha dastlabki qadamlarni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi.
Grant shartnomasi Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori Naji Benhassin hamda “Energiya” MDM bosh direktori Hamidulla Shamsiyev tomonidan imzolandi. Marosimda Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi, shuningdek Buyuk Britaniya va Shveysariyaning Toshkentdagi elchixonalari vakillari ishtirok etdi.
Grant “Markaziy Osiyoda elektr energiyasi bozorini rivojlantirish va energiya tizimlarini integratsiya qilish” (REMIT) dasturi maqsadlariga xizmat qiladi. U “Energiya” MDM rahbarligida pilot mintaqaviy elektr energiyasi bozorini ishlab chiqish va ishga tushirish, mintaqaviy bozor operatori funksiyasini yo‘lga qo‘yish hamda davlatlararo muvofiqlashtirish mexanizmlarini mustahkamlashni nazarda tutadi.
2026-yil yanvar oyida Jahon banki REMIT dasturini tasdiqlab, uni amalga oshirish uchun 1 milliard dollardan ortiq moliyalashtirishni ma’qullagan edi. 2035-yilgacha mo‘ljallangan ushbu dastur Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida energetik o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish, transchegaraviy savdo hajmini oshirish, elektr uzatish tarmoqlarining o‘tkazuvchanlik qobiliyatini kengaytirish hamda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini tizimga integratsiya qilishga qaratilgan.
REMIT dasturi uch bosqichda amalga oshirilib, birinchi bosqich doirasida Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekiston, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlarining “Energiya” muvofiqlashtiruvchi-dispetcherlik markaziga dastur doirasida tegishli chora-tadbirlarini amalga oshirish uchun umumiy qiymati 143,2 million dollarlik grantlar va imtiyozli kredirlar ajratiladi. Ushbu mablag‘larning 140 million dollari Jahon bankining Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi (XTA) resurslaridan va 3,2 million dollari Markaziy Osiyo suv va energetika dasturi grantlari ko‘rinishida ajratiladi.

В рамках программы Всемирного банка по водно-энергетическим ресурсам для Центральной Азии (CAWEP) некоммерческой организации «Координационно-диспетчерский центр «Энергия» (КДЦ «Энергия») выделен грант в размере 3,2 млн долларов. Об этом сообщило представительство Всемирного банка в Узбекистане. Средства направлены на поддержку первоначальных шагов по созданию регионального рынка электроэнергии.
Договор о гранте подписан региональным директором Всемирного банка по Центральной Азии Наджи Бенхассином и генеральным директором КДЦ «Энергия» Хамидуллой Шамсиевым. В церемонии приняли участие представители делегации Европейского союза, а также посольств Великобритании и Швейцарии в Ташкенте.
Грант служит целям программы «Развитие рынка электроэнергии и интеграция энергосистем в Центральной Азии» (REMIT). В частности, он предусматривает разработку и запуск пилотного регионального рынка электроэнергии под руководством КДЦ «Энергия», внедрение функций регионального рыночного оператора и укрепление механизмов межгосударственной координации.
В январе 2026 года Всемирный банк утвердил программу REMIT, одобрив финансирование в размере более 1 млрд долларов для её реализации. Программа, рассчитанная до 2035 года, направлена на усиление энергетической взаимозависимости между странами Центральной Азии, увеличение объёмов трансграничной торговли, расширение пропускной способности электросетей и интеграцию возобновляемых источников энергии в систему.
Программа REMIT реализуется в три этапа, в рамках первого этапа Кыргызстану, Таджикистану и Узбекистану, а также КДЦ «Энергия» стран Центральной Азии выделены гранты и льготные кредиты на общую сумму 143,2 млн долларов для осуществления соответствующих мероприятий в рамках программы. Из этих средств 140 млн долларов выделены из ресурсов Международной ассоциации развития (МАР) Всемирного банка, а 3,2 млн долларов — в виде грантов программы CAWEP.
Программа CAWEP реализуется при сотрудничестве Всемирного банка, Европейского союза, Швейцарии и Великобритании и направлена на укрепление водно-энергетической безопасности стран региона в условиях изменения климата.