O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatidagi ish safarini yakunladi. Unga Termiz tumanidagi bazalt plitalari ishlab chiqarish korxonasi tashrifi ham kirdi.
Prezident matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, Shavkat Mirziyoyev "Surxon Sandwich" zavodiga tashrif buyurdi. Zavod bazalt plitalari va boshqa qurilish materiallarini ishlab chiqaradi. 26 million dollarga qurilgan korxona yiliga 30 ming tonna bazaltni qayta ishlay oladi va 345 milliard so'm miqdoridagi mahsulot ishlab chiqaradi.
Xom ashyoning 95% Oltinsoy tumani konlaridan olinadi. Zavodda zamonaviy Xitaj uskunalari o'rnatilgan va 200 ish o'rinlari yaratilgan. Tayyor mahsulot ichki bozorgina emas, balki Tojikiston va Afg'onistonga ham yetkazib beriladi.
Prezident sifat, mahalliy ishlab chiqarish darajasini oshirish va eksportni ko'paytirishni buyurdi. Shuningdek, qurilish materiallari ilmiy-tadqiqot institutini tashkil etish zarurligini ta'kidladi.
Bundan oldin, prezident Surxondaryo viloyati Boysun tumanidagi "25 yil Mustaqillik" gaz konida o'tgan yil sentyabrda sodir bo'lgan avariyani bartaraf etishni va'da qildi. Uning so'zlariga ko'ra, murakkab texnologik muammoning ilmiy yechimi hamkorlar bilan birgalikda topilgan. U rejalashtirilgan loyihaning "Surxondaryo iqtisodiyotiga kuchli turtki beradi" deb qo'shimcha qildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев завершил рабочую поездку в Сурхандарьинскую область, включая посещение производства базальтовых плит в Термезском районе.
Как сообщила пресс-служба главы государства, Шавкат Мирзиёев посетил завод "Surkhon Sandwich", производящий базальтовые плиты и другие строительные материалы. Предприятие стоимостью 26 миллионов долларов способно перерабатывать 30 тысяч тонн базальта в год и выпускать продукцию на 345 миллиардов сумов.
95% сырья поступает с месторождений Алтынсайского района. На заводе установлено современное китайское оборудование, создано 200 рабочих мест. Готовая продукция поставляется не только на внутренний рынок, но и в Таджикистан и Афганистан.
Президент поручил повысить качество, уровень локализации и нарастить экспорт, а также указал на необходимость создания научно-исследовательского института строительных материалов.
Ранее президент пообещал устранить аварию на газовом месторождении "25 лет Независимости", произошедшей в сентябре прошлого года в Байсунском районе Сурхандарьинской области. По его словам, научное решение сложной технологической проблемы найдено совместно с партнерами. Он добавил, что запланированный проект даст "мощный импульс экономике Сурхандарьи".