O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatidagi ish safarini yakunladi. Unga Termiz tumanidagi bazalt plitalari ishlab chiqarish korxonasi tashrifi ham kirdi.
Prezident matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, Shavkat Mirziyoyev "Surxon Sandwich" zavodiga tashrif buyurdi. Zavod bazalt plitalari va boshqa qurilish materiallarini ishlab chiqaradi. 26 million dollarga qurilgan korxona yiliga 30 ming tonna bazaltni qayta ishlay oladi va 345 milliard so'm miqdoridagi mahsulot ishlab chiqaradi.
Xom ashyoning 95% Oltinsoy tumani konlaridan olinadi. Zavodda zamonaviy Xitaj uskunalari o'rnatilgan va 200 ish o'rinlari yaratilgan. Tayyor mahsulot ichki bozorgina emas, balki Tojikiston va Afg'onistonga ham yetkazib beriladi.
Prezident sifat, mahalliy ishlab chiqarish darajasini oshirish va eksportni ko'paytirishni buyurdi. Shuningdek, qurilish materiallari ilmiy-tadqiqot institutini tashkil etish zarurligini ta'kidladi.
Bundan oldin, prezident Surxondaryo viloyati Boysun tumanidagi "25 yil Mustaqillik" gaz konida o'tgan yil sentyabrda sodir bo'lgan avariyani bartaraf etishni va'da qildi. Uning so'zlariga ko'ra, murakkab texnologik muammoning ilmiy yechimi hamkorlar bilan birgalikda topilgan. U rejalashtirilgan loyihaning "Surxondaryo iqtisodiyotiga kuchli turtki beradi" deb qo'shimcha qildi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has concluded a working visit to Surkhandarya region, which included a tour of a basalt slab production facility in Termez district.
According to the presidential press service, Mirziyoyev visited the Surkhon Sandwich plant, which produces basalt slabs and other construction materials. The $26 million enterprise can process 30,000 tons of basalt annually and produce goods worth 345 billion Uzbek soums.
95% of raw materials come from deposits in Altynsay district. The plant features modern Chinese equipment and has created 200 jobs. Finished products are supplied not only to the domestic market but also to Tajikistan and Afghanistan.
The President instructed to improve quality, increase localization levels, and boost exports, while also emphasizing the need to establish a research institute for construction materials.
Earlier, the President pledged to address an accident at the "25 Years of Independence" gas field, which occurred in September last year in Boysun district of Surkhandarya region. He stated that a scientific solution to the complex technological problem has been found in collaboration with partners. He added that the planned project will give "a powerful impetus to the economy of Surkhandarya".