Superliga klublariga bu yil 6 tagacha legioner ro‘yxatdan o‘tkazishga ruxsat berilgan. PFL bosh direktori Diyor Imomxo‘jayev bu limitning sababini tushuntirdi.
Imomxo‘jayevning so‘zlariga ko‘ra, hozirda legionerlar mahalliy o‘zbekistonlik futbolchilarga qaraganda kamroq maosh olmoqda. "PFL hozir barcha shartnomalarni ro‘yxatdan o‘tkaza oladi va sizga aytishim mumkinki, legionerlarning 95 foizi mahalliy o‘zbekistonlik futbolchilardan kam maosh oladi. Ya'ni bu limit bizga mahalliy futbolchilarning narxini sun'iy ravishda oshirmaslik va muvozanatni saqlash uchun ham kerak," dedi u.
Ma'lumot uchun: 2026 yildan boshlab Superliga klublari PFL ro‘yxatiga 6 legionerni kiritish huquqiga ega bo‘ladi, shu bilan birga maydonda bir vaqtning o‘zida 5 nafari o‘ynashi mumkin.
Transfer oynasi yopilgandan keyin e'lon qilingan ma'lumotlarga ko‘ra, bu yil Superligada 83 legioner ro‘yxatdan o‘tkazilgan. Eng ko‘p legionerlar Serbiya va Gruziyadan – har biridan 13 nafar. Keyin Nigeriya (7), Braziliya, Shimoliy Makedoniya va Rossiya – har biridan 5 nafar kelgan.

Клубам Суперлиги в этом году разрешено заявлять до 6 легионеров. Генеральный директор Профессиональной футбольной лиги Узбекистана (ПФЛ) Диёр Имомхужаев объяснил причины этого лимита.
По словам Имомхужаева, в настоящее время легионеры получают зарплату ниже, чем местные узбекистанские игроки. "Лига сейчас может регистрировать все контракты, и могу вам сказать, что 95% легионеров получают зарплату ниже, чем местные узбекистанские футболисты. То есть этот лимит нужен нам и для того, чтобы искусственно не завышалась стоимость местных футболистов и сохранялся баланс," – заявил он.
Для справки: с 2026 года клубам Суперлиги разрешено заявлять в заявку ПФЛ 6 легионеров, при этом одновременно на поле могут находиться 5 из них.
Согласно данным, опубликованным после закрытия трансферного окна, в этом году в Суперлиге заявлено 83 легионера. Больше всего легионеров из Сербии и Грузии – по 13. Далее следуют Нигерия (7), Бразилия, Северная Македония и Россия – по 5.