O‘zbekiston Bosh prokuraturasi o‘n yoshli o‘quvchi tomonidan DPS xodimi Xosilbek Eshnazarovni urib tashlagan BMW avtomashinasi bilan bog‘liq jinoiy ish bo‘yicha qo‘shimcha bayonot berdi.
Dastlabki tergov shuni ko‘rsatdiki, 2010-yilda tug‘ilgan o‘smir (Doniёr ismli) maktabning 10-sinf o‘quvchisi bo‘lib, ijtimoiy tarmoqlarda o‘zini namoyon qilish maqsadida qonunga xilof ravishda avtomashinaga baland ovozli signallar o‘rnatgan, chaqmoq chiroqlari va siren qo‘shgan, jamoat xavfsizligiga qarshi bir necha marta qonunbuzarliklar sodir etgan.
25-fevral kuni kechqurun o‘smir, do‘stining opasiga tegishli BMW avtomashinasini yuvish joyida kalitlari bilan qoldirilganini bilib, uni o‘g‘irlab ketgan. Keyin Nukus ko‘chasida harakatlanayotganda, DPS inspektori Xosilbek Eshnazarovning to‘xtash belgisiga bo‘ysunmagan, avariya vaziyatini yuzaga keltirgan va xizmat vazifasini bajarayotgan inspektorni urib, unga hayot uchun xavfli og‘ir jismoniy shikast yetkazgan. 27-fevralda xodim vafot etgan.
O‘smir transport vositasini o‘g‘irlash va qasddan og‘ir jismoniy shikast yetkazish, natijada o‘limga olib kelganlikda gumon qilinmoqda. U Jinoyat-protsessual kodeksining 221-moddasi asosida hibsga olingan. Tergov Bosh prokuratura tomonidan maxsus nazoratga olingan.

The Prosecutor General's Office of Uzbekistan issued an additional statement on the criminal case involving a BMW driven by a 10th-grade student that hit traffic police officer Khosilbek Eshnazarov.
Preliminary investigation revealed that the minor, born in 2010 (named Doniyor), intentionally violated rules by installing loud sound systems, flashing lights, and sirens on vehicles, repeatedly committing offenses against public safety.
On February 25, the teenager, learning that a BMW belonging to his friend's sister was left at a car wash with keys, stole it. While driving on Nukus Street, he disobeyed a stop signal from officer Eshnazarov, created a hazardous situation, hit the officer, causing life-threatening severe injuries. The officer died on February 27.
The minor is suspected of vehicle theft and intentional infliction of severe bodily harm resulting in death. He has been detained under Article 221 of the Criminal Procedure Code. The investigation is under special supervision by the Prosecutor General's Office.