Korrupsiyaga qarshi kurash Agentligi Samarqand viloyatida hokimlarning yaqin qarindoshlarini rasmiy delegatsiyalarga kiritish holatlari bo'yicha tekshiruv o'tkazdi. Natijalarga ko'ra, Qo'shrabot va Kattaqo'rg'on tumanlari hokimliklari xorijiy xizmat safarlariga hokimlarning o'g'illari, xotinlari va safar bilan bog'liq bo'lmagan shaxslarni yuborgan, ba'zi ma'lumotlar ochiq e'lon qilinmagan.
Tekshiruv jarayonida Qo'shrabot va Kattaqo'rg'on tumanlari hokimliklarining mansabdor shaxslari o'zlarining yaqin qarindoshlari va safar maqsadlari bilan bevosita bog'liq bo'lmagan xodimlarni xizmat safarlariga yuborganligi aniqlandi.
Xususan, Xitoyda Markaziy Osiyo mamlakatlari professional fermerlari uchun tashkil etilgan seminarga Qo'shrabot tumani hokimining haydovchisi M.T. va hokim D.D.ning o'g'li xizmat safariga yuborilgan.
Shuningdek, Xitoyda o'tkazilgan "Qishloq xo'jaligini rivojlantirish va qayta ishlashni tashkil etish" maxsus o'quv kurslariga 32 kishilik delegatsiya ro'yxatiga Qo'shrabot tumani hokimligining sohaga aloqador vakillari va fermer xo'jaliklari rahbarlari taklif qilingan. Biroq tahlil jarayonida tuman hokimi M.Sh.ning xotini va hokimlikning boshqa mansabdor shaxsining yaqin qarindoshi Ch.X. kabi ba'zi shaxslar asossiz ravishda ro'yxatga kiritilganligi ma'lum bo'ldi. Bundan tashqari, ro'yxatda ko'rsatilgan N.X. va M.S. Qo'shrabot tumanidagi 1-sonli texnikum xodimlari sifatida rasmiylashtirilgan bo'lsa-da, aslida ular u yerda ishlamagan.
Shu bilan birga, Kattaqo'rg'on tumani hokimligi 2025-yil 22-30 may kunlari investitsiya loyihalarini amalga oshirish va savdo shartnomalari bo'yicha kelishuvlarga erishish maqsadida Xitoyga xizmat safarini tashkil qilgan. Delegatsiya tarkibiga safar maqsadlari bilan bevosita bog'liq bo'lmagan hokimlik xodimi kiritilganligi qayd etilgan.
Agentlikda ta'kidlashicha, 2021-yil 16-iyundagi davlat rahbarining farmoniga muvofiq mansabdor shaxslarning xorijiy xizmat safarlari to'g'risidagi ma'lumotlar ochiq e'lon qilinishi shart. Biroq Qo'shrabot va Kattaqo'rg'on tumanlari hokimliklari bu ma'lumotlarni asossiz ravishda yashirgan.
Tekshiruv va tahlil jarayonida to'plangan hujjatlar qonuniy choralar ko'rish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yo'naltirilgan.
Korrupsiyaga qarshi kurash Agentligi o'z vakolatlari doirasida korrupsiya namoyonlarini aniqlash, qonun ustuvorligi va jazosiz qolmaslikni ta'minlash, shuningdek korrupsiya omillarini bartaraf etish bo'yicha choralarni davom ettirish haqida bayonot berdi. Agentlik, shuningdek, ushbu yo'nalishda OAV, jurnalistlar va blogerlar bilan ochiq hamkorlikka tayyorligini bildirdi.

Агентство по борьбе с коррупцией провело изучение фактов включения близких родственников хокимов в состав официальных делегаций в Самаркандской области. Согласно результатам, хокимияты Кошрабатского и Каттакурганского районов направляли в зарубежные командировки сыновей, супругов хокимов и лиц, не имеющих отношения к поездке, при этом часть информации не публиковалась открыто.
В ходе изучения выявлено, что должностные лица хокимиятов Кошрабатского и Каттакурганского районов направляли в служебные командировки своих близких родственников, а также сотрудников, не имеющих непосредственного отношения к целям поездки.
В частности, на семинар для профессиональных фермеров стран Центральной Азии в Китае были направлены в служебную командировку водитель хокима Кошрабатского района М.Т. и сын хокима Д.Д.
Также на специальные учебные курсы «Развитие сельского хозяйства и организация переработки» в Китае, согласно представленному списку делегации из 32 человек, были приглашены представители хокимията Кошрабатского района, имеющие отношение к сфере, и руководители фермерских хозяйств. Однако анализ показал, что некоторые лица, в частности супруга хокима района М.Ш. и близкий родственник другого должностного лица хокимията Ч.Х., были включены в список безосновательно. Кроме того, установлено, что Н.Х. и М.С., указанные в списке, были оформлены как сотрудники техникума №1 Кошрабатского района, хотя фактически они там не работали.
Кроме того, хокимият Каттакурганского района в период с 22 по 30 мая 2025 года организовал служебную командировку в Китай для реализации инвестиционных проектов и достижения договоренностей по торговым контрактам. Отмечается, что в состав делегации был включен сотрудник хокимията, не имеющий прямого отношения к целям поездки.
В Агентстве подчеркивают, что в соответствии с указом главы государства от 16 июня 2021 года информация о зарубежных служебных командировках должностных лиц подлежит обязательному открытому опубликованию. Однако хокимияты Кошрабатского и Каттакурганского районов необоснованно скрыли эти сведения.
Документы, собранные в ходе изучения и анализа, направлены в правоохранительные органы для принятия законных мер.
Агентство по борьбе с коррупцией заявило о продолжении в рамках своих полномочий мер по выявлению коррупционных проявлений, обеспечению верховенства закона и неотвратимости наказания, а также устранению коррупционных факторов. Агентство также сообщило о готовности к открытому сотрудничеству в этом направлении со СМИ, журналистами и блогерами.