Milliy investitsiya jamg'armasi (UzNIF) portfeliga o'zgartirishlar kiritildi. Prezidentning 25-fevraldagi qaroriga ko'ra, "Navoiyazot" (25%) va Xalq bankidagi (30%) ulushlar jamg'arma portfelidan chiqarilib, Iqtisodiyot va moliya vazirligiga qaytariladi.
Buning evaziga "O'zbektelekom"dagi 5% va "O'zbekinvest"dagi 10% ulushlar davlatdan UzNIF'ga o'tkazilmoqda. "O'zsanoatqurilishbank"dagi 10% ulush Tiklanish va taraqqiyot jamg'armasidan vazirlik orqali UzNIF'ga beriladi.
Natijada, jamg'arma portfeli 18 tadan 13 ta kompaniyaga (1,5 mlrd dollar) qisqardi. UzNIF aksiyalarini 2026-yil oxirida IPO qilish rejalashtirilgan, Kosta Legal va Cleary Gottlieb Steen & Hamilton maslahatchi sifatida ishtirok etadi.
Jamg'arma 2024-yil avgustda tashkil etilgan, Templeton Global Investments ishonchli boshqaruvchi etib tayinlangan. Maqsad aktivlar qiymatini oshirish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish.
Templeton direktori Marius Dan Spot portfel tarkibining yakuniy ekanligini ta'kidladi. Bundan tashqari, "O'zsuvta'minot" va "O'zbekinvest"dagi ulushlar DABA'dan vazirlikka, "Temiryo'linfratuzilma"dagi 60% ulush 2026-yil aprelgacha "O'zbekiston temir yo'llari"dan vazirlikka o'tkaziladi. O'zbekiston Milliy bankidagi 10% ulush vazirlikdan Tiklanish va taraqqiyot jamg'armasiga o'tkazilmoqda.

В портфель Национального инвестиционного фонда (УзНИФ) внесены изменения. Согласно указу президента от 25 февраля, доли в "Навоиазоте" (25%) и Народном банке (30%) исключаются из портфеля фонда и возвращаются в государственную собственность через Министерство экономики и финансов.
Взамен 5% государственной доли в "Узбектелекоме" и 10% доли в "Узбекинвесте" передаются из государственной собственности в УзНИФ. Дополнительные 10% доли в "Узсаноаткурилишбанке" передаются из Фонда восстановления и развития через министерство в УзНИФ.
В результате портфель фонда сократился с 18 до 13 компаний (1,5 млрд долларов). Планируется провести первичное публичное предложение (IPO) акций УзНИФ к концу 2026 года, с участием консультантов Kosta Legal и Cleary Gottlieb Steen & Hamilton.
Фонд был создан в августе 2024 года, Templeton Global Investments назначен доверительным управляющим. Цели включают увеличение рыночной стоимости активов и привлечение иностранных инвестиций.
Директор Templeton Мариус Дан Спот подчеркнул, что состав портфеля является окончательным. Кроме того, доли в "Узсувтаъминот" и "Узбекинвесте" передаются из Агентства по управлению государственными активами в министерство, 60% доля в "Темирйўлинфратузилма" к 1 апреля 2026 года передаётся из "Узбекистон темир йўллари" в министерство. 10% доля в Национальном банке Узбекистана передаётся из министерства в Фонд восстановления и развития.