O'zbekistonda atrof-muhitni muhofaza qilish texnologiyalarini joriy qilayotgan I va II toifadagi sanoat korxonalari uchun moliyaviy rag'batlantirish tizimi joriy etildi. Tabiatga salbiy ta'sirni kamaytiradigan zavod va fabrikalar qarzlarini kechirish va ekologik to'lovlarning katta qismini qaytarib olish imkoniyatiga ega bo'lishadi.
Bu chora-tadbirlar hukumat qarori bilan belgilandi.
Biznesni qo'llab-quvvatlash jarayoni ikki bosqichga bo'lingan. Birinchi bosqichda havo ifloslanishini avtomatik monitoring qilish stansiyalarini o'rnatgan korxonalarga tabiatga zarar uchun kompensatsiya to'lovlari bo'yicha mavjud qarzlari to'liq kechiriladi. Bundan tashqari, keyingi ikki yil davomida ularga respublika byudjetiga yo'naltiriladigan barcha ekologik to'lovlarning yarmi qaytariladi.
Dasturning ikkinchi bosqichi chuqur modernizatsiyaga qaratilgan. Agar monitoring stansiyalarini o'rnatgandan keyin bir yil ichida korxona chang, gaz yoki mahalliy chiqindi suvlarni tozalash uskunalarini joriy qilsa, davlat tomonidan qaytariladigan mablag'lar miqdori kompensatsiya to'lovlari summasining 70% gacha oshadi. Bu qo'llab-quvvatlash choralari ham ikki yil davomida amal qiladi.
Imtiyozlarni olish mexanizmi maksimal darajada soddalashtirilgan: sanoat ob'ektlari Ekologiya qo'mitasiga uskunani o'rnatish to'g'risida xabarnomani davlat xizmatlari markazlari yoki my.gov.uz portali orqali yuborishlari kifoya. Mutaxassis idora arizani ko'rib chiqib, 15 ish kuni ichida rag'batlantirish to'g'risida xulosani chiqarishi shart. Bunday chora-tadbirlar biznesning zamonaviy filtratsiya tizimlari va ekologik nazoratga sarmoya kiritish uchun iqtisodiy rag'bat yaratishi kutilmoqda.

В Узбекистане введена система финансового поощрения для промышленных предприятий I и II категорий, внедряющих технологии по защите окружающей среды. Заводы и фабрики, снижающие негативное воздействие на природу, смогут рассчитывать на списание долгов и возврат значительной части экологических платежей.
Меры предусмотрены постановлением правительства.
Процесс поддержки бизнеса разделен на два этапа. На первом этапе предприятиям, установившим автоматические станции мониторинга загрязнения воздуха, полностью спишут имеющуюся задолженность по компенсационным выплатам за вред природе. Кроме того, в течение последующих двух лет им будут возвращать половину всех экологических сборов, направляемых в республиканский бюджет.
Второй этап программы нацелен на более глубокую модернизацию. Если в течение года после установки мониторинговых станций предприятие внедрит оборудование для очистки пыли, газа или локальных сточных вод, объем возвращаемых государством средств увеличится до 70% от суммы компенсационных платежей. Эта мера поддержки также будет действовать в течение двух лет.
Механизм получения льгот максимально упрощен: промышленным объектам достаточно направить уведомление об установке оборудования в Комитет по экологии через центры государственных услуг или портал my.gov.uz. Профильное ведомство обязано рассмотреть заявку и вынести заключение о поощрении в течение 15 рабочих дней. Ожидается, что такие меры создадут экономический стимул для бизнеса инвестировать в современные системы фильтрации и экологический контроль.