️ O‘zbekistonning Tashqi ishlar vazirligi (TIV) matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, 1-martdan 5-mart soat 10:00 holatiga qadar jami 9361 nafar vatandoshimiz vatanga evakuatsiya qilindi. Bu jarayon asosan fuqarolik aviatsiyasi uchun havo hududi ochiq bo‘lgan mamlakatlardan amalga oshirildi.
️ Evakuatsiya qilingan fuqarolarning aksariyati Saudiya Arabistonidan – 8114 nafar, Birlashgan Arab Amirliklaridan esa 1192 nafar charter reyslar orqali olib kelindi. Shuningdek, Erondan 23 nafar, Bahrayndan 25 nafar va O‘mondan 7 nafar fuqarolar ham vatanga yetkazildi.
️ TIV qayd etishicha, mintaqaning boshqa davlatlarida havo hududi ochilishi bilan evakuatsiya tadbirlari tezkor ravishda tashkil etiladi va davom ettiriladi. Vazirlik fuqarolarni xotirjamlikni saqlashga, vahimaga berilmaslikka va vazmin harakatlanishga chaqirdi.
️ Shuningdek, xorijda bo‘lib turgan o‘zbekistonliklarga mazkur mamlakatning ichki qoidalari va talablariga qat’iy rioya etish, faqat O‘zbekiston Respublikasining davlat organlari va diplomatik vakolatxonalari tomonidan tarqatilayotgan rasmiy axborotga amal qilish tavsiya qilindi.

️ По данным пресс-службы Министерства иностранных дел (МИД) Узбекистана, с 1 по 5 марта до 10:00 всего 9361 гражданин республики был эвакуирован на родину. Этот процесс в основном осуществлялся из стран, где воздушное пространство открыто для гражданской авиации.
️ Большинство эвакуированных граждан прибыли из Саудовской Аравии – 8114 человек, а также 1192 человека из Объединенных Арабских Эмиратов чартерными рейсами. Кроме того, из Ирана доставлены 23 гражданина, из Бахрейна – 25, а из Омана – 7.
️ МИД отметил, что с открытием воздушного пространства в других странах региона эвакуационные мероприятия будут оперативно организованы и продолжены. Министерство призвало граждан сохранять спокойствие, не поддаваться панике и действовать взвешенно.
️ Также гражданам Узбекистана, находящимся за рубежом, рекомендовано строго соблюдать внутренние правила и требования соответствующих стран, а также руководствоваться только официальной информацией, распространяемой государственными органами и дипломатическими представительствами Республики Узбекистан.