Al Jazeera xabariga ko'ra, 264 nafar ikki fuqarolikli o'zbekistonlik Isroilning G'azo sektoridagi urushida qatnashgan.
Ommaviy axborot vositalari hisobotida, 2023-yil 7-oktabrdan boshlangan G'azo urushida 50 mingdan ortiq xorijiy fuqarolar ishtirok etganligi aytilmoqda. Qatnashuvchilarning aksariyati AQSh yoki Yevropa mamlakatlari pasportlariga ega.
Ma'lumotlarga ko'ra, urush boshlanganidan beri G'azoda kamida 72,061 kishi halok bo'lgan.
Isroil armiyasidagi xorijiy fuqarolar
Hisobotda, kamida 12,135 nafar AQSh fuqarosi Isroil armiyasida xizmat qilayotgani, bu eng katta milliy kontingentni tashkil etishi aytilmoqda. Bundan tashqari, 1,207 askar AQSh va Isroil fuqaroligiga ega bo'lib, boshqa mamlakatlar pasportlariga ham ega.
Fransiya 6,127 fuqaro bilan ikkinchi o'rinda, keyin Rossiya 5,067 fuqaro bilan keladi. Raqamlarga 3,901 nafar nemis fuqarosi, 3,210 ukrain, 1,686 britaniyalik va 1,675 rumin fuqarosi ham kiradi.
Xalqaro Adliya Sudida Isroilga qarshi genotsid ishi qo'zg'atgan Janubiy Afrikadan 589 fuqaro Isroil armiyasida xizmat qilayotgani xabar qilinmoqda.
Hisobotga ko'ra, Isroil armiyasi taxminan 169,000 faol xodim va 465,000 zaxira askardan iborat. Taxminan sakkiz foizi ikki yoki ko'p fuqarolikka ega.
Markaziy Osiyo tahlili
Isroil armiyasida xizmat qilayotgan 126 mamlakat fuqarolari orasida O'zbekiston 27-o'rinda turadi. Hisobotda, 264 nafar o'zbekistonlik Isroil bilan ikki fuqarolikka ega, besh kishi esa O'zbekiston, Isroil va kamida boshqa bir mamlakat fuqaroligiga ega ekanligi ko'rsatilgan.
O'zbekistondagi qonuniy cheklovlar
O'zbekiston Jinoyat kodeksining 154-moddasiga ko'ra, chet eldagi harbiy operatsiyalarda qatnashish uchun yollash 10 yilgacha qamoq jazosi bilan jazolanishi mumkin. Qurolli mojarolarda shaxslarni yollash, o'qitish yoki ishlatish 12 yilgacha qamoq jazosiga olib kelishi mumkin.
Jinoyat kodeksining 154-1-moddasi, O'zbekiston fuqarolari chet davlatlarning harbiy xizmati, xavfsizlik agentliklari, politsiya, harbiy adliya organlari yoki shunga o'xshash muassasalariga yozilishlari mumkin bo'lgan besh yilgacha qamoq jazosi bilan jazolanishini nazarda tutadi.
Dunyo bo'ylab inson huquqlari tashkilotlari G'azoda sodir bo'lgan mumkin bo'lgan urush jinoyatlarida ishtirok etgan xorijiy fuqarolarni aniqlash va ularni jazolashtirishga chaqirgan. Ba'zi shaxslar o'zlarining harbiy operatsiyalarda qatnashganliklarini hujjatlashtirgan videolarni ijtimoiy tarmoqlarga joylashtirgani xabar qilinmoqda.