O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan naqd pul aylanmasi bo‘yicha sharhga ko‘ra, UZS 100,000 nominalidagi banknot hali ham eng keng qo‘llaniladigan nominal hisoblanadi, garchi uning umumiy ulushi kamaygan bo‘lsa ham.
2026-yil 1-yanvar holatiga mamlakatdagi naqd pulning umumiy hajmi UZS 68 trillionni tashkil etdi, bu o‘tgan yilga nisbatan UZS 15 trillionga ko‘p.
Banklar orqali naqd pul kirimi va chiqimi o‘rtasidagi farq qo‘shimcha emissiya bilan qoplanadi. 2025-yilda Markaziy bank aylanmaga UZS 16.8 trillion naqd pul chiqardi. Natijada, naqd pulning umumiy pul massasidagi ulushi 19.2 foizdan 18.1 foizga tushdi.
O‘tgan yili banklar orqali umumiy naqd pul aylanmasi UZS 1,250 trillionni tashkil etdi, bu 2024-yilga nisbatan 24 foiz o‘sishni bildiradi. Bu miqdordan naqd pul kirimi UZS 615 trillion, chiqimi esa UZS 635 trillionni tashkil qildi.
Banklarga naqd pul kirimi UZS 114 trillionga yoki yiliga 23 foizga oshdi. O‘sish qisman bank xizmatlari, jumladan depozitlar, kredit qaytarishlar va valyuta sotishdan tushgan tushumlarning UZS 60 trillionga oshishi bilan bog‘liq. Savdo tushumlari ham UZS 25 trillionga oshib, hissa qo‘shdi.
Bank kassalari, shu jumladan bankomatlar orqali naqd pul chiqarish UZS 125 trillionga yoki 25 foizga oshdi. Bu asosan bank kartalaridan naqd pul chiqarishning UZS 54 trillionga oshishi va banklar tomonidan aholidan valyuta sotib olish uchun berilgan naqd pulning UZS 27 trillionga oshishi bilan izohlanadi.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda bank kartalariga o‘tkazilgan mablag‘lar hajmi 2024-yilga nisbatan 1.4 baravar oshdi, bu asosan aholi daromadlarining oshishini aks ettiradi. Davr mobaynida bank kartalaridan UZS 279 trillion naqd pul chiqarildi.
2025-yilda Markaziy bank qo‘shimcha 262 million banknot chiqardi, bu aylanmadagi banknotlar sonini 2.44 milliarddan ortiqqa yetkazdi.
UZS 200,000 nominalidagi banknotlarning aylanmadagi ulushi 23.4 foizdan 28.5 foizga oshdi. UZS 100,000 nominalidagi banknotlarning ulushi 40.9 foizdan 36.4 foizga tushgan bo‘lsa-da, ular eng mashhur nominal bo‘lib qoldi. Kamayish asosan eski seriyali banknotlarning aylanmadan chiqarilishi bilan bog‘liq.
2025-yil oxiriga kelib, UZS 50,000 nominalidagi banknotlarning ulushi 16.6 foizdan 18.2 foizga, UZS 20,000 nominalidagi banknotlarning ulushi esa 6.7 foizdan 7.1 foizga oshdi. Aksincha, UZS 10,000 nominalidagi banknotlarning ulushi 7 foizdan 5 foizga, UZS 5,000 nominalidagi banknotlarning ulushi 4.1 foizdan 3.7 foizga, UZS 1,000 nominalidagi tangalarning ulushi 0.6 foizdan 0.5 foizga tushdi. UZS 2,000 nominalidagi banknotlarning ulushi o‘zgarishsiz 0.7 foizni tashkil etdi.
Umuman olganda, kichik nominaldagi banknotlar naqd pul aylanmasining 1.1 foizini, o‘rta nominaldagi banknotlar 15.8 foizini, katta nominaldagi banknotlar esa 83.1 foizini tashkil etdi.

Банкнота номиналом 100 000 сумов остается наиболее широко используемым номиналом в Узбекистане, несмотря на снижение ее общей доли, согласно обзору наличного обращения, опубликованному Центральным банком Республики Узбекистан.
По состоянию на 1 января 2026 года общий объем наличных денег в обращении в стране достиг 68 триллионов сумов, что на 15 триллионов сумов больше по сравнению с предыдущим годом.
Разница между притоком и оттоком наличных через банки покрывается дополнительной эмиссией. В 2025 году Центральный банк выпустил в обращение 16,8 триллионов сумов наличными. В результате доля наличных в общей денежной массе снизилась до 18,1 процента с 19,2 процента годом ранее.
Приток наличных в банки вырос на 114 триллионов сумов, или на 23 процента в годовом исчислении. Рост был частично обусловлен более высокими поступлениями от банковских услуг, включая депозиты, погашение кредитов и продажу иностранной валюты, которые увеличились на 60 триллионов сумов. Торговые поступления также способствовали росту, увеличившись на 25 триллионов сумов.
Выдача наличных из банковских касс, включая банкоматы, увеличилась на 125 триллионов сумов, или на 25 процентов. Это в основном связано с ростом выдачи наличных с банковских карт на 54 триллиона сумов и увеличением на 27 триллионов сумов наличных, предоставленных банками для покупки иностранной валюты у населения.
Доля банкнот номиналом 200 000 сумов в обращении увеличилась с 23,4 процента до 28,5 процента. Хотя доля банкнот номиналом 100 000 сумов снизилась с 40,9 процента до 36,4 процента, они остались самым популярным номиналом. Снижение в основном связано с изъятием из обращения банкнот старых серий.
К концу 2025 года доля банкнот номиналом 50 000 сумов выросла с 16,6 процента до 18,2 процента, а банкнот номиналом 20 000 сумов — с 6,7 процента до 7,1 процента. Напротив, доля банкнот номиналом 10 000 сумов упала с 7 процентов до 5 процентов, банкнот номиналом 5 000 сумов — с 4,1 процента до 3,7 процента, а монет номиналом 1 000 сумов — с 0,6 процента до 0,5 процента. Доля банкнот номиналом 2 000 сумов осталась неизменной на уровне 0,7 процента.
Центральный банк также продолжил меры по постепенному изъятию старых серий банкнот и замене их новыми. В 2025 году доля старых банкнот номиналом 5 000 сумов снизилась с 25 процентов до 7 процентов, номиналом 10 000 сумов — с 24 процентов до 5 процентов, номиналом 50 000 сумов — с 25 процентов до 4 процентов, а номиналом 100 000 сумов — с 18 процентов до 3 процентов.