O'zbekiston Respublikasi Markaziy bankining naqd pul aylanmasi bo'yicha sharhiga ko'ra, UZS 100,000 banknot hali ham eng ko'p ishlatiladigan nominal bo'lib qolmoqda, garchi uning umumiy ulushi kamaygan bo'lsa ham.
2026-yil 1-yanvar holatiga mamlakatda aylanmadagi naqd pulning umumiy hajmi UZS 68 trillionni tashkil etdi, bu o'tgan yilga nisbatan UZS 15 trillionga oshdi.
Banklar orqali naqd pul kirim va chiqimlari o'rtasidagi farq qo'shimcha emissiya bilan qoplanadi. 2025-yilda Markaziy bank aylanmaga UZS 16.8 trillion naqd pul chiqardi. Natijada, naqd pulning umumiy pul massasidagi ulushi 19,2 foizdan 18,1 foizga kamaydi.
O'tgan yili banklar orqali umumiy naqd pul aylanmasi UZS 1,250 trillionni tashkil etdi, bu 2024-yilga nisbatan 24 foiz o'sishni ko'rsatdi. Bu miqdorda naqd pul kirimlari UZS 615 trillionni, chiqimlari esa UZS 635 trillionni tashkil etdi.
Banklarga naqd pul kirimlari UZS 114 trillionga yoki yiliga 23 foizga oshdi. O'sish qisman bank xizmatlari, jumladan omonatlar, kredit to'lovlari va valyuta sotishdan tushgan tushumlarning UZS 60 trillionga oshishi bilan bog'liq edi. Savdo tushumlari ham UZS 25 trillionga o'sish bilan hissa qo'shdi.
Bank kassalari, shu jumladan bankomatlar orqali naqd pul yechish UZS 125 trillionga yoki 25 foizga oshdi. Bu asosan bank kartalari orqali naqd pul yechishning UZS 54 trillionga oshishi va aholidan valyuta sotib olish uchun banklar tomonidan taqdim etilgan naqd pulning UZS 27 trillionga oshishi bilan bog'liq edi.
Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yilda bank kartalariga o'tkazilgan mablag'lar hajmi 2024-yilga nisbatan 1,4 baravar oshdi, bu asosan uy xo'jaliklari daromadlarining oshishini aks ettiradi. Davr mobaynida bank kartalari orqali UZS 279 trillion naqd pul yechildi.
2025-yilda Markaziy bank qo'shimcha 262 million banknot chiqardi, bu aylanmadagi banknotlar sonini 2,44 milliarddan ortiqqa yetkazdi.
UZS 200,000 banknotlarning aylanmadagi ulushi 23,4 foizdan 28,5 foizga oshdi. UZS 100,000 banknotlarning ulushi 40,9 foizdan 36,4 foizga kamaygan bo'lsa-da, ular eng mashhur nominal bo'lib qoldi. Kamayish asosan eski seriyali banknotlarning aylanmadan chiqarilishi bilan bog'liq edi.
2025-yil oxiriga kelib, UZS 50,000 banknotlarning ulushi 16,6 foizdan 18,2 foizga, UZS 20,000 banknotlarning ulushi esa 6,7 foizdan 7,1 foizga oshdi. Aksincha, UZS 10,000 banknotlarning ulushi 7 foizdan 5 foizga, UZS 5,000 banknotlarning ulushi 4,1 foizdan 3,7 foizga, UZS 1,000 tangalarning ulushi esa 0,6 foizdan 0,5 foizga kamaydi. UZS 2,000 banknotlarning ulushi o'zgarmas 0,7 foizda qoldi.
Umuman olganda, kichik nominallar aylanmadagi naqd pulning 1,1 foizini, o'rta nominallar 15,8 foizini, katta nominallar esa 83,1 foizini tashkil etdi.
Markaziy bank shuningdek, eski seriyali banknotlarni bosqichma-bosqich chiqarib tashlash va ularni yangilari bilan almashtirish choralarini davom ettirdi. 2025-yilda eski UZS 5,000 banknotlarning ulushi 25 foizdan 7 foizga, UZS 10,000 banknotlarning ulushi 24 foizdan 5 foizga, UZS 50,000 banknotlarning ulushi 25 foizdan 4 foizga, UZS 100,000 banknotlarning ulushi esa 18 foizdan 3 foizga kamaydi.