Toshkent shahrida O'zbekiston, Qozog'iston va Qirg'iziston energetika vazirlarining uch tomonlama uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuv natijasida tomonlar mintaqaning suv-energetika sohasidagi muvofiqlashtirishni kuchaytirishga kelishib oldilar.
Muzokaralarda Qozog'istonning Energetika vaziri Yerlan Akkenjenov, Qirg'izistonning Energetika vaziri Taalaibek Ibraev va O'zbekistonning Energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov ishtirok etdi. Shuningdek, Tojikistonning Energetika vaziri Daler Juma ham majlisga taklif qilingan edi.
Uchrashuv ishtirokchilari suv-energetika resurslarini boshqarishdagi hamkorlikning hozirgi holati, shuningdek mintaqaviy energetika tizimining barqaror ishlashini ta'minlash masalalarini muhokama qildilar. Alohida e'tibor elektr stansiyalarining ish rejimlarini muvofiqlashtirish, suv resurslaridan foydalanish parametrlariga rioya qilish va energetika ta'minotining mustahkamligini oshirish uchun birgalikda qarorlar ishlab chiqishga qaratildi.
Tomonlar mavsumiy yuklama davrlarida o'zaro qo'llab-quvvatlashning muhimligini va Markaziy Osiyoning energetika xavfsizligini ta'minlash uchun chegaradosh daryolardagi suv sathining barqaror darajasini saqlash zarurligini ta'kidladilar.
Muzokaralar natijasida erishilgan kelishuvlarni mustahkamlovchi va mamlakatlarning suv-energetika sohasida hamkorlikni davom ettirish niyatini tasdiqlovchi protokol imzolandi.