O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-19 fevral kunlari Tinchlik Kengashining ochilish yig'ilishida ishtirok etish uchun Vashingtonga ishchi tashrif bilan boradi.
Kengashning birinchi sammiti AQSh Tinchlik Instituti bo'lib o'tadi va G'azo sektorini tiklash, gumanitar yordam ko'rsatish, shu mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta'minlash masalalariga bag'ishlanadi.
Tashrifning ish dasturida davlat rahbarining strategik loyihalarni taqdim etish va yetakchi amerika kompaniyalari va moliya institutlari rahbarlari ishtirokida iqtisodiy sohada ikki tomonlama hujjatlar imzolash marosimida qatnashishi ko'zda tutilgan.
Esda tutish kerakki, Tinchlik Kengashi AQSh Prezidenti Donald Tramp tashabbusi bilan tashkil etilgan. O'zbekiston unga asoschi davlat sifatida yilning yanvar oyida Shveytsariyaning Davos shahrida qo'shilgan.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will make a working visit to Washington on February 17-19 to participate in the inaugural meeting of the Peace Council.
The first summit of the council will be held at the United States Institute of Peace and will focus on issues of reconstruction and humanitarian aid for the Gaza sector, as well as ensuring peace and stability in the region.
The business program of the visit includes the head of state's participation in the presentation of strategic projects and a ceremony for signing bilateral documents in the economic sphere, with the involvement of leaders of major American companies and financial institutions.
It is worth noting that the Peace Council was established on the initiative of U.S. President Donald Trump. Uzbekistan joined as a founding state in January of this year in Davos, Switzerland.