O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-19 fevral kunlari Tinchlik Kengashining ochilish yig'ilishida ishtirok etish uchun Vashingtonga ishchi tashrif bilan boradi.
Kengashning birinchi sammiti AQSh Tinchlik Instituti bo'lib o'tadi va G'azo sektorini tiklash, gumanitar yordam ko'rsatish, shu mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta'minlash masalalariga bag'ishlanadi.
Tashrifning ish dasturida davlat rahbarining strategik loyihalarni taqdim etish va yetakchi amerika kompaniyalari va moliya institutlari rahbarlari ishtirokida iqtisodiy sohada ikki tomonlama hujjatlar imzolash marosimida qatnashishi ko'zda tutilgan.
Esda tutish kerakki, Tinchlik Kengashi AQSh Prezidenti Donald Tramp tashabbusi bilan tashkil etilgan. O'zbekiston unga asoschi davlat sifatida yilning yanvar oyida Shveytsariyaning Davos shahrida qo'shilgan.