Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning 2030-yilgacha bo‘lgan rivojlanish strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturini va ustuvor islohotlar dasturlarini tasdiqladi. Tegishli farmon taqdim etilgan loyihalarni ko‘rib chiqish natijasida imzolandi.
Foto: Prezident matbuot xizmati
Davlat rahbariga taqdim etilgan hisobotda ta'kidlanganidek, hujjatlar xalqaro tajribaga asoslangan yangi yondashuv yordamida ishlab chiqilgan va rasmiy hujjatlar tayyorlashga emas, balki aniq natijalarga erishishga qaratilgan. Har bir tashabbus uchun amalga oshirish mexanizmlari, asosiy samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI), mas'ul rahbarlar va muvofiqlashtiruvchi davlat organlari belgilangan.
Islohotlar dasturlari prezidentning Xalq va Oliy Majlisga Murojaatnomasida e'lon qilingan tashabbuslar, shuningdek 2026-yil uchun eng ustuvor yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi. Bularga mahalla infratuzilmasini rivojlantirish, iqtisodiyotni texnologik va innovatsion o‘sish modeliga o‘tkazish, mehnat bozori uchun yangi arxitektura yaratish, ekologik muvozanatni ta'minlash va suv resurslaridan oqilona foydalanish, davlat boshqaruvi va sud-huquq sohasidagi tizimni takomillashtirish, shuningdek jamoat birligini mustahkamlash kiradi.
"Mahalla va butun jamiyatni rivojlantirish yili" deb e'lon qilingan "O‘zbekiston-2030" strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturi 337 ta amaliy tadbirlar rejasini o‘z ichiga oladi. Yil davomida turli yo‘nalishlar bo‘yicha 59 ta normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari va asosiy strategik islohotlar bilan bog‘liq 12 ta hujjat tayyorlash rejalashtirilgan.
Dasturni ishlab chiqishda jamoat muhokamasiga alohida e'tibor qaratildi. Loyiha bilan 5 milliondan ortiq foydalanuvchi tanishdi, 22 mingdan ortiq takliflar keldi, ulardan mingga yaqini konstruktiv deb topilib hujjatga kiritildi. Muhokamalar oliy o‘quv yurtlari va davlat muassasalarida ham o‘tkazildi, chet eldagi hamyurtlarimizdan ham takliflar keldi.
Qo‘llab-quvvatlangan tashabbuslar orasida ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlik uchun javobgarlikni qattiqlashtirish, pedofiliya uchun umrbod ozodlikdan mahrum qilish jazolashini joriy etish, ipoteka va kredit mexanizmlarini takomillashtirish, elektr avtomobillarni rivojlantirish, qayta tiklanadigan energiya ulushini 30% gacha oshirish, korrupsiyaga qarshi siyosatni kuchaytirish va jinoiy sud ishlarida hakamlar hay'ati institutini joriy etish bor.
Dasturlarni amalga oshirish uchun 250,5 trillion so‘m va 50,4 milliard dollar investitsiyalarni jalb qilish ko‘zda tutilgan. Bajarilishini monitoring qilish vazifasi Adliya vazirligi va Hisob palatasi zimmasiga yuklangan, Vazirlar Mahkamasi har chorakda bajarilish borasini ko‘rib chiqadi. Amalga oshirish natijalari haqida muntazam ravishda Oliy Majlis va prezidentga hisobot berish rejalashtirilgan.
Mirziyoyev barcha islohotlar fuqarolar hayotida sezilarli o‘zgarishlarga olib kelishi kerakligini ta'kidladi — yangi ish o‘rinlari yaratish, daromadlarni oshirish va aholining qoniqish darajasini oshirish.