Toshkentning Chilanzar tumanida 16-fevral kuni Lacetti avtomobilini boshqargan voyaga yetmagan shaxs tomonidan yo‘l-transport hodisasi sodir etilgan.
Kun.uz ma’lumotlariga ko‘ra, "O‘zbekkino" yonidagi Novza ko‘chasida 2009-yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan shaxs Lacetti avtomobilini boshqarayotganda, burilishda boshqaruvni yo‘qotgan. Natijada, u qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib, to‘xtatilgan Cobalt avtomobiliga urilgan. Zarbadan Cobalt yonidagi Honda Criderga otilib ketgan. Barcha 3 ta avtomobil shikastlangan.
Cobalt egasining so‘zlariga ko‘ra, hodisa joyiga kelgan "4-batalyondan Bekzod" deb tanishtirgan yo‘l xavfsizligi boshqarmasi xodimi zarur protsessual choralarni ko‘rmagan. Xususan, ishtirokchilar va guvohlardan izoh olinmagan, hodisa joyi sxemasi tuzilmagan, tormoz izlari ko‘rib chiqilmagan.
Xodim avtomobil egalaridan ro‘yxatga olish hujjatlari va haydovchilik guvohnomalarini yig‘ib olgan, Lacetti va 2 ta boshqa avtomobilni jarima maydonchasiga yetkazishni amalda o‘zlari zimmasiga olgan, so‘ngra hodisa joyini tark etgan. Shu bilan birga, Lacetti boshqargan shaxsning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmagan.
Haydovchi voyaga yetmagan bo‘lsa-da, uning shaxsi hodisa joyida aniq emas edi. Uni hodisa joyida bo‘lgan ko‘ngillilar aniqlashgan.
Kun.uz yo‘l-transport hodisalarini rasmiylashtirish tartibi haqida Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasining rasmiy vakili Qahramon Xudoyberganovga murojaat qilgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, har qanday yo‘l-transport hodisasida birinchi navbatda hodisa joyi sxemasi tuziladi, u ishtirokchilar va guvohlar tomonidan imzolanadi. Bundan tashqari, joyda ishtirokchilarning shaxslari aniqlandi va batafsil izohlar olinadi.