O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-19 fevral kunlari Vashingtonda bo'lib o'tadigan Tinchlik Kengashining ochilish yig'ilishida ishtirok etish uchun ish tashrifi bilan AQShga boradi.
Kengashning birinchi sammiti AQSh Tinchlik Instituti doirasida bo'lib o'tadi va u G'azo sektorini tiklash va gumanitar yordam ko'rsatish, shu mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta'minlash masalalariga bag'ishlanadi.
Tashrifning ish dasturida davlat rahbarining yetakchi amerika kompaniyalari va moliya institutlari rahbarlari ishtirokida strategik loyihalarni taqdim etish va ikki tomonlama iqtisodiy hujjatlarni imzolash marosimida qatnashishi ko'zda tutilgan.
Esda tutish kerakki, Tinchlik Kengashi AQSh Prezidenti Donald Tramp tashabbusi bilan tashkil etilgan. O'zbekiston unga asoschi davlat sifatida yilning yanvar oyida Shveytsariyaning Davos shahrida qo'shilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17-19 февраля совершит рабочий визит в Вашингтон для участия в инаугурационном заседании Совета мира.
Первый саммит совета состоится в Институте мира США и будет посвящен вопросам восстановления и оказания гуманитарной помощи сектору Газа, обеспечению мира и стабильности в этом регионе.
В рамках деловой программы визита предусматривается участие главы государства в презентации стратегических проектов и церемонии подписания двусторонних документов в экономической сфере с участием руководителей ведущих американских компаний и финансовых институтов.
Напомним, что Совет мира создан по инициативе Президента США Дональда Трампа. Узбекистан присоединился к нему в качестве государства-учредителя в январе текущего года в швейцарском Давосе.