Prezident Shavkat Mirziyoyev Ramazon oyida muhtojlarga ijtimoiy himoyani yanada kuchaytirish masalalari bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Mehribonlik tadbirlarini o‘tkazish uchun "Vaqf" jamoat xayriya jamg‘armasiga 750 milliard so‘m, Milliy ijtimoiy himoya agentligi orqali esa yana 300 milliard so‘m ajratiladi. Bu mablag‘lar hisobidan muhtoj oilalarga bir martalik moddiy yordam ko‘rsatiladi, shuningdek, nogironlikka ega bo‘lgan shaxslarning davolanish va jarrohlik operatsiyalari xarajatlari qoplanadi.
16-fevralda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda davlat rahbari keksalar, yolg‘iz va muhtoj fuqarolarga g‘amxo‘rlik qilish, qiyin ahvolda qolgan oilalarga amaliy yordam ko‘rsatish ulug‘vor qadriyat ekanligini ta'kidladi.
"Ramazon — mehribonlik, birlik va minnatdorchilik oyi" shiori ostida ushbu maqsadlarni amalga oshirish uchun ishlab chiqilgan kompleks chora-tadbirlar haqida ma'lumot taqdim etildi. Ularni amalga oshirish uchun "Vaqf" jamoat xayriya jamg‘armasiga 750 milliard so‘m, Milliy ijtimoiy himoya agentligi orqali esa 300 milliard so‘m yo‘naltiriladi. Ajratilayotgan mablag‘lar hisobidan muhtoj oilalarga bir martalik moddiy yordam ko‘rsatish, shuningdek, nogironlikka ega bo‘lgan shaxslarning davolanish va jarrohlik operatsiyalari xarajatlari qoplash nazarda tutilgan.
Ilgari, joriy yilning yanvar oyida prezident turli radikal va ekstremistik g‘oyalar axborot texnologiyalari orqali yoshlar ongini zaharlashga urinayotganini ta'kidlab, bu muammoni faqat jazo va taqiq choralari bilan hal qilib bo‘lmasligini aytdi. Davlat rahbari alohida e'tiborni jamiyat onasi va kelajak avlod tarbiyachisi bo‘lgan ayollarni buzuvchi g‘oyalar ta'siridan himoya qilish, shuningdek ularning ma'naviy va moddiy qo‘llab-quvvatlanishi zarurligiga urg‘u berdi.
Begona g‘oyalar ta'siriga tushgan shaxslarning ijtimoiy moslashuvi, ularning moddiy qo‘llab-quvvatlanishi, ularning oilalari bilan individual ishlash, tibbiy va psixologik yordam ko‘rsatish, shuningdek kasbiy o‘qitish orqali bandlikni ta'minlash zarurligi qayd etildi.
Prezident har bir mahallada muhtoj oilalarning aniq va shaffof ro‘yxatini shakllantirish va fuqarolarning dini, millati va ijtimoiy kelib chiqishidan qat'i nazar, teng va adolatli asosda yordam yetkazib berishni ta'kidladi. Mas'ul tashkilotlarga ushbu yo‘nalishda qat'iy nazorat o‘rnatish topshirildi.