Transport vazirligi ma'lum qilishicha, 2026 yilning birinchi oyida Toshkent shahri avtobuslarida bepul sayohat qilgan 11,5 mingdan ortiq yo‘lovchi jarimaga tortilgan.
Rasmiy ma'lumotlarga ko‘ra, 2026 yil yanvar oyida yo‘l haqini to‘lamagan shaxslarga nisbatan jami 11,502 ta ma'muriy ish qayd etilgan. Bu choralar Ma'muriy javobgarlik kodeksining tegishli moddasiga muvofiq amalga oshirilgan.
Tekshiruvlar davomida aniqlangan har bir qoidabuzarga Bazaviy hisoblash qiymatining (BHK) o‘ndan biriga teng – 41,200 so‘m miqdorida jarima solingan.
2026 yil boshidagi nazorat ko‘lami oldingi davrlarga nisbatan sezilarli o‘sishni ko‘rsatmoqda. Taqqoslash uchun, 2025 yilning dastlabki 11 oyida poytaxtda jami 19,632 ta bepul sayohat holati qayd etilgan. Hozirgi oylik ko‘rsatkich yo‘lovchilarning qoidalarga rioya qilishini nazorat qilishda ancha qat'iy yondashuvni anglatadi.
Tekshiruvlarning ko‘payishi Toshkent avtobus tizimining 2025 yil 1 yanvarda rasman amalga oshirilgan naqd pulsiz to‘lov modeliga to‘liq o‘tishidan keyin sodir bo‘ldi. Ushbu qoidalarga ko‘ra, avtobus haydovchilari yo‘lovchilardan naqd pul qabul qilishdan qat'iyan man etiladi.
Toshkent shahar Transport nazorati hududiy bo‘limi inspektori Salimjon Nishonboyev ilgari nazorat jarayonini quyidagicha izohladi:
“Agar yo‘lovchi yo‘l haqini naqd pulda taklif qilsa, haydovchi uni rad etishi kerak. Vaziyat Transport nazorati mintaqaviy inspektorlari tomonidan kuzatiladi. Birinchi qoidabuzarlik uchun ogohlantirish beriladi. Biroq, ogohlantirishga qaramay, qoidabuzarlik takrorlansa, belgilangan tartibga muvofiq haydovchi ham, yo‘lovchi ham uchun ma'muriy ish qayd etiladi.”
Vazirlik yo‘lovchilarni jarimalardan qochish va muammosiz sayohat qilish uchun transport kartalari, bank kartalari yoki mobil ilovalar kabi elektron to‘lov usullaridan foydalanishga chaqiradi.